Innowacyjne szyby fotowoltaiczne – ML SYSTEM SA
Innowacyjne szyby fotowoltaiczne
Badania w Madrycie potwierdziły 100-proc. skuteczność Covid Detectora
29 września 2021
Dawid Cycoń gościem programu „Prosto z parkietu”
30 września 2021

Szyby fotowoltaiczne to stosunkowo nowa, ale bardzo szybko rozwijająca się technologia, która zdobywa coraz większe uznanie na całym świecie. Wykorzystanie nowoczesnego szkła umożliwiającego produkcję prądu sprawia, że okna budynku mogą pełnić nie tylko swoje tradycyjne funkcje, ale również przejmować role pełnione dotychczas przez inne elementy. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest zasada działania szyb fotowoltaicznych, czym różni się okno solarne od fotowoltaicznego, jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić takie przeszklenia oraz jakie możliwości daje zastosowanie szkła fotowoltaicznego we współczesnej architekturze.

Szyba fotowoltaiczna – jak to działa?

Szyby fotowoltaiczne mogą być wykonane w różny sposób. Jedną z najbardziej popularnych metod jest umieszczenie ultracienkich modułów fotowoltaicznych na zewnętrznej stronie szyby. Wytworzona pod wpływem promieniowania słonecznego energia elektryczna jest konwertowana do odpowiednich parametrów prądowych, a następnie przesyłana bezpośrednio do urządzeń, magazynowana w specjalnym akumulatorze lub oddawana do sieci. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia szyb fotowoltaicznych o dowolnym kształcie, kolorze i właściwościach, a także pożądanym stopniu przejrzystości.

Szyby solarne a fotowoltaiczne: jaka jest różnica?

Generalnie określenia “szyby (okna) solarne” i “szyby (okna) fotowoltaiczne” są często używane wymiennie. Jednak fachowo korzysta się raczej z określenia “szyba fotowoltaiczna”, ponieważ jest ono bardziej precyzyjne. Mianem szyb solarnych określa się często szyby fotochromowe, które przyciemniają się pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Szkło fotochromowe może (ale nie musi) posiadać dodatkowo funkcji produkowania energii elektrycznej. Dlatego najbardziej jednoznacznym określeniem szyby wytwarzającej energię elektryczną z docierającego do niej promieniowania słonecznego będzie “szyba fotowoltaiczna”.

Nowoczesne okna fotowoltaiczne i ich możliwości

Najnowocześniejsze ogniwa umożliwiają dopasowanie stopnia przezierności, koloru oraz innych parametrów do indywidualnych potrzeb klienta, dzięki czemu można uzyskać szkło o właściwościach oraz wyglądzie przystosowanych do wymagań danego projektu. Szyby fotowoltaiczne mogą stanowić część okien jedno-, dwu- i trzykomorowych. Ponadto ML System tworzy okna fotowoltaiczne z dodatkowymi cechami użytkowymi, w tym między innymi:

  • szyby fotowoltaiczne bezpieczne, które są dodatkowo uodpornione na stłuczenie czy rozbicie, a powstałe w jego wyniku kawałki szkła nie rozsypują się
  • fotowoltaiczne okna dźwiękochłonne, które pochłaniają różne rodzaje hałasu spoza budynku
  • antywłamaniowe okna fotowoltaiczne ze specjalną szybą laminowaną
  • szyby fotowoltaiczne kuloodporne
  • fotowoltaiczne okna grzewcze, które są w stanie pełnić funkcję dodatkowego źródła ogrzewania w pomieszczeniach, gdzie zostaną zamontowane

Szyby fotowoltaiczne ML System, szczególnie modele z dwiema i trzema komorami, cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako element budynków energooszczędnych oraz pasywnych.

Gdzie można wykorzystać szyby fotowoltaiczne?

Szyby oraz okna fotowoltaiczne doskonale sprawdzą się w wielu zastosowaniach. Mogą one stanowić integralny element konstrukcji budynków użyteczności publicznej, takich jak urzędy, biblioteki, uniwersytety czy szkoły. Ponadto mogą stać się świetnym uzupełnieniem nowoczesnej architektury biurowej lub handlowej. Szyby fotowoltaiczne można wykorzystać jako część okien, fasad szklanych, świetlików oraz dowolnych innych przeszkleń, w zależności od potrzeb i oczekiwań klienta oraz uwarunkowań konstrukcyjnych.

Szyby fotowoltaiczne – cena

Cena szyb fotowoltaicznych jest zależna od wielu czynników, między innymi ilości komór czy ewentualnych innych cech zwiększających skomplikowanie produktu (na przykład okna fotowoltaiczne dźwiękochłonne, kuloodporne czy grzewcze). Warto pamiętać, że dodatkowe koszty poniesione podczas inwestycji szybko zwracają się w postaci zysku z darmowej energii elektrycznej produkowanej przez fotowoltaiczne szyby. Jest to również rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które pozwala ograniczyć emisję szkodliwych substancji pochodzącą zarówno z tradycyjnej produkcji prądu, jak i w procesie wytwarzania osobnych szyb oraz modułów PV niezintegrowanych ze strukturą budynku.

Komentarze są wyłączone.