Fotowoltaiczne osłony przeciwsłoneczne ML LAMELA stałe / ruchome – ML SYSTEM SA
Fotowoltaiczne osłony przeciwsłoneczne ML LAMELA stałe / ruchome

Osłony przeciwsłoneczne to bardzo ważny element architektury, skupiający w sobie ogromny potencjał kreowania wizerunku zewnętrznego budynku oraz estetyki wnętrz, jak również pełniący kluczowe funkcje w kształtowaniu warunków środowiska wewnętrznego budynku oraz jego energooszczędności.

Do czasu opracowania systemu ML LAMELA funkcje klasycznych osłon przeciwsłonecznych ograniczały się do zmniejszenia niepożądanych zysków ciepła w budynkach i ochrony pomieszczeń przed nadmiernym naświetleniem promieniami słonecznymi. Innowacyjne systemy stałych i ruchomych osłon przeciwsłonecznych ML LAMELA 380F i 429F poprzez zastąpienie klasycznych np. aluminiowych lameli modułami fotowoltaicznymi są również źródłem czystej energii odnawialnej, czym kreują zupełnie nową funkcję – pochłaniania energii promieniowania słonecznego i jej konwersji na energię elektryczną.

W systemach ML LAMELA lamele fotowoltaiczne mocowane są do zaprojektowanej na potrzeby systemu konstrukcji, której bazą jest ruszt z profili aluminiowych. Kształt wszystkich profili bazuje na przekroju prostokątnym z wyoblanymi krawędziami. Elementami nośnymi są aluminiowe słupy kotwione za pomocą wsporników bezpośrednio do ściany budynku lub do konstrukcji fasad słupowo – ryglowych. Pomiędzy słupami rozpięte są poziome profile aluminiowe stanowiące podstawę montażową lamel fotowoltaicznych. Lamele zamocowane są do poziomych profili za pomocą wsporników aluminiowych wykonanych metodą tłoczenia.

Systemy stałych osłon przeciwsłonecznych ML LAMELA umożliwiają manualną regulację kąta ustawienia lamel co 10 stopni. W systemach ruchomych zintegrowane w słupach nośnych siłowniki i układy przeniesienia napędu umożliwiają płynną regulację kąta nachylenia lamel. Za pomocą opcjonalnego zastosowania zespołu czujników (temperatury, natężenia światła, GPS, prędkości wiatru) stanowiących stację pogodową oraz odpowiednio zaprogramowanego sterownika logicznego (PLC) zmiana kąta nachylenia lamel może odbywać się w sposób automatyczny. Stosowane w lamelach ogniwa fotowoltaiczne I generacji (krzemowe poli- i monokrystaliczne, w tym typu back-contact) jak również ogniwa II generacji (cienkowarstwowe) o różnym stopniu transparentności i bogatej gamie kolorystycznej pozwalają zrealizować najbardziej wyszukane idee architektów.

W budynkach, których elewację stanowią ściany murowane, system osłon przeciwsłonecznych ML LAMELA nadaje „lekkości” konstrukcji i często kreuje ich podstawowy walor architektoniczny. Zastosowane w budynkach realizujących ideę „szklanych domów” tworzą spójny ich wizerunek i podkreślają wyjątkowy charakter. W każdym przypadku, będąc źródłem czystej energii odnawialnej, w znacznie większym stopniu niż klasyczne systemy osłon przeciwsłonecznych wpływają na energooszczędność budynków, co w procesie ich certyfikacji prowadzonej np. wg standardów BREEAM® i LEED® sprawia, iż uzyskują one wyższe oceny. Właściwości użytkowe i architektoniczne pozwalają już dziś uznać systemy osłon przeciwsłonecznych ML LAMELA za niezbędny element architektury budynków.

Parametry techniczne systemu
1-03
Gliwice / Zarząd Dróg Miejskich

Gliwice / Zarząd Dróg Miejskich

Budomierz / Drogowe Przejście Graniczne

Budomierz / Drogowe Przejście Graniczne

Budomierz / Drogowe Przejście Graniczne

Budomierz / Drogowe Przejście Graniczne

Kraków / Uniwersytet Jagielloński

Kraków / Uniwersytet Jagielloński