Strona główna > Moduły BIPV

Moduły BIPV

Budownictwo ekologiczne to dziś jeden z wiodących trendów. Stanowi ono wyraz dbałości o środowisko naturalne i to nie tylko na etapie wznoszenia budynku, ale również w czasie jego użytkowania. Ważnym aspektem jest w tym przypadku dążenie do zmniejszenia wydatków na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu systemu zarządzania budynkiem (BMS), a także instalacjom fotowoltaicznym. Moduły BIPV (ang. building integrated photovoltaics) są przeznaczone do integracji z budynkiem. Stanowią zatem alternatywę dla materiałów budowlanych, z którymi można spotkać się w większości obiektów. Mowa o materiałach wykorzystywanych w elewacji czy pokryciach dachowych. W ten sposób tworzy się budynki pasywne, które coraz częściej stanowią przedmiot zainteresowania inwestorów i architektów.

Efektywność energetyczna budynków - w jaki sposób można ją poprawić?

Aby podnieść stopień bezpieczeństwa tego typu rozwiązań wykorzystuje się technologię szkło-szkło. Polega ona na połączeniu dwóch tafli szkła za pomocą specjalnej folii ochronnej. To z kolei pozwala na wykorzystywanie modułów fotowoltaicznych zarówno przy tworzeniu przegród, balustrad, świetlików oraz zadaszeń. Fotowoltaika na elewacji różni się grubością i kształtem modułów, a zatem można dopasować ją do wymagań architekta, a także sposobu montażu oraz kształtu samej elewacji. Ponadto możliwe jest określenie rodzaju szkła. Do wyboru są wersje hartowane, półhartowane, niehartowane, a także barwione. Efektywność energetyczna budynków poprawia się w wyniku zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, która jest wykorzystywana w obiekcie. Ponadto dzięki estetycznym modułom budynek zyskuje dodatkowe walory wizualne.

Moduły BIPV - postaw na budynek energooszczędny

Szeroka oferta ML System S. A. sprawia, że użytkownicy mają swobodny wybór jeśli chodzi o rozmiar, kształt i kolorów modułów BIPV. Ten typ instalacji fotowoltaicznej stanowi integralną część budynku. Z tego względu jest odpowiedzialny nie tylko za dostarczanie energii, ale stanowi jednocześnie pokrycie dachu lub elewacji. Moduły mogą zostać umieszczone również w ramach okiennych. Budynki pasywne, w których zastosowano takie rozwiązania prezentują się bardzo atrakcyjnie. Aby w 100% czerpać z możliwości jakie zapewniają moduły BIPV, ich montaż musi zostać wykonany przez profesjonalną i wykwalifikowaną firmę. Proces instalacji różni się bowiem od montażu zwykłych modułów fotowoltaicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na budownictwo ekologiczne?

Opisywane rozwiązanie zapewnia szereg praktycznych funkcji, co jest jego największą zaletą. Fotowoltaika na elewacji to sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji. Ponadto użytkownicy zyskują możliwość praktycznie darmowego wytwarzania czystej i zielonej energii. Wybierając takie rozwiązanie już na początku budowy, nie trzeba będzie inwestować w osobną instalację fotowoltaiczną w późniejszym czasie. Aby budynek energooszczędny był jednocześnie maksymalnie funkcjonalny można zaimplementować dodatkowo moduły BIPV NoFrost z oferty ML System S.A., które posiadają funkcję ogrzewania. Dzięki niej nie trzeba przejmować się oblodzeniem czy zaleganiem śniegu. Istnieje możliwość zastosowania funkcji NoFrost na całej powierzchni lub strefowo.

Wpływ budownictwa na środowisko naturalne to coraz ważniejszy temat. W branży budowlanej szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania ekologiczne. W tym celu stosuje się m.in. nowe technologie i odpowiednio dobrane materiały, które pozwalają zminimalizować negatywne skutki dla ekosystemu, ale dodatkowo są też źródłem darmowej energii odnawialnej, co poza aspektem zmniejszenia śladu węglowego pozwala również zmniejszyć wydatki na prąd. Skutki gospodarcze wydarzeń na arenie międzynarodowej, przyjęte pakiety klimatyczne i stale wprowadzane nowe przepisy mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków wymagają stosowania innowacyjnych technologii i materiałów. Dużą rolę odgrywają w tym m.in. moduły BIPV - materiały budowlane produkujące energię, czyli fotowoltaika na elewacji lub na innych częściach obiektu.

Czym jest budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne to podejście do projektowania, konstruowania i użytkowania budynków, które ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Głównym celem jest zmniejszenie zużycia energii wody, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcja ilości wytwarzanych odpadów. To założenia, które najlepiej spełniają budynki pasywne, charakteryzujące się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania wnętrza. Budownictwo ekologiczne to również zwracanie uwagi na planowanie przestrzenne poprzez promowanie zrównoważonej urbanizacji i minimalizowanie oddziaływania infrastruktury miejskiej na środowisko naturalne.

Co to jest budynek energooszczędny?

Budynek energooszczędny odznacza się przede wszystkim znacznie mniejszym zużyciem energii w porównaniu ze standardowymi konstrukcjami. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań, takich jak:

  • stosowanie materiałów izolacyjnych o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła,
  • montowanie drzwi zewnętrznych z podwyższoną szczelnością,
  • wykorzystanie okien z potrójnymi szybami.

W tego typu budynkach wykorzystuje się również wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła. Budynek energooszczędny jest zbudowany w taki sposób, aby jego konstrukcja traciła jak najmniej ciepła. Te wyżej wymienione aspekty - znane branży od lat już nie wystarczą. W efektywnych energetycznie obiektach często stosuje się też systemy do pozyskiwania energii odnawialnej, takie jak fotowoltaika na elewacji. Dzięki takim rozwiązaniom można sprawić, że efektywność energetyczna budynków będzie utrzymana na wysokim poziomie.

Budynki pasywne – czym są i jakie są ich zalety?

W budynkach pasywnych zużycie energii jest jeszcze mniejsze niż w obiektach energooszczędnych – dlatego nazywa się je również „skrajnie energooszczędnymi”. Aby dom mógł być uznany za pasywny, jego roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą nie powinno przekraczać 15 kWh/m2. Oprócz tego istotne są też inne kryteria, np. współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne i okna, szczelność budynku, sprawność rekuperatora.

Ogrzewanie w tego typu budynkach zapewniają pasywne źródła ciepła, którymi mogą być m.in. urządzenia elektryczne, energia słoneczna czy wentylacja z rekuperacją. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu tych źródeł obiekt nie potrzebuje odrębnego, aktywnego systemu, czyli pieca, kotła czy układu centralnego ogrzewania.

Jedną z najważniejszych zalet takich rozwiązań jest ogromna oszczędność energii, która przekłada się na bardzo niskie lub zerowe rachunki za ogrzewanie i prąd. Jednocześnie łączy się to z ograniczeniem wpływu na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie wykorzystania gazów cieplarnianych.

Jak działa fotowoltaika na elewacji?

Jednym z rozwiązań, stosowanych w domach energooszczędnych i pasywnych są moduły BIPV („Building Integrated Photovoltaics”), zintegrowane z elementami budynku – np. z elewacją. Oprócz wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych spełniają one również funkcję architektoniczną, będąc częścią konstrukcji i estetyczną ozdobą obiektu.

Fotowoltaika na elewacji zyskuje coraz szersze zastosowanie w ekologicznym budownictwie. Dzięki niej efektywność energetyczna budynków jest odpowiednio wysoka, a ponadto możliwe jest ograniczenie użycia gazów cieplarnianych. Moduły BIPV są w stanie także zastąpić tradycyjne materiały budowlane (np.beton, cegłę).


Galeria produktu
Siedziba Fronius / Gliwice

Siedziba Fronius / Gliwice

Instytut Teologiczno-Pastoralny / Rzeszów

Instytut Teologiczno-Pastoralny / Rzeszów

Less Mess Storage / Warszawa

Less Mess Storage / Warszawa

Zespół Szkół im. Jana Pawła II / Rokietnica

Zespół Szkół im. Jana Pawła II / Rokietnica

Reconal Sp. z o.o. / Rzeszów

Reconal Sp. z o.o. / Rzeszów

Archiwum Państwowe / Rzeszów

Archiwum Państwowe / Rzeszów

Moduły BIPV (z angielskiego building integrated photovoltaics, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) to szczególny typ instalacji fotowoltaicznej. Panele BIPV nie są dokładane do gotowej konstrukcji domu lub innego obiektu, a stanowią jego integralną część, która pełni nie tylko funkcję dostarczania energii, ale ma również inne zadania. Mogą na przykład stanowić pokrycie dachu lub część elewacji, dekorację, a nawet być umieszczone na oknach budynku. Warto pamiętać, że montaż BIPV powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę, ponieważ z reguły różni się on zarówno od montowania standardowych elementów budowlanych, jak i od instalacji zwykłych modułów fotowoltaicznych. Nasza oferta obejmuje duży wybór systemów BIPV, a także wiele innych rodzajów instalacji fotowoltaicznych, na przykład moduły semielastyczne.

Zalety systemów BIPV

Największą zaletą modułów BIPV jest połączenie funkcji kilku elementów w obrębie jednego produktu. Dzięki temu systemy BIPV są bardziej ekologiczne, ponieważ na przykład wykonanie pokrycia dachu nie wymaga wyprodukowania kilku osobnych elementów, a zaledwie jednego. Pozwala to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji podczas produkcji, a także zanieczyszczeń generowanych przez transport gotowych produktów. Poza tym, choć cena BIPV jest wyższa niż na przykład standardowych dachówek, szyb czy elementów elewacji, ostatecznie rozwiązanie takie jest bardzo opłacalne ze względu na możliwość wytwarzania energii w zasadzie za darmo. Montaż modułów BIPV sprawia też, że nie trzeba inwestować w osobną instalację fotowoltaiczną na późniejszym etapie.

Jakie moduły BIPV znajdziesz w naszym asortymencie?

Nasz asortyment obejmuje szeroką gamę produktów z kategorii BIPV. Oferujemy między innymi moduły i pojedyncze ogniwa BIPV w różnych rozmiarach oraz kolorach (również w wariantach dekoracyjnych). Są one skonstruowane tak, by mogły stanowić część elewacji lub pokrycia dachu albo fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Oferujemy między innymi specjalne moduły BIPV NoFrost, które są wyposażone w funkcję podgrzewania, dzięki czemu zapobiegają w zimie oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Takie rozwiązanie może być stosowane na całej powierzchni, ale również strefowo - wzrost temperatury ogrzewa również pobliskie moduły wykonane w standardowej technologii. Wszystkie produkty oferowane w tej kategorii mogą być wyprodukowane w różnej grubości, na szkle hartowanym, półhartowanym lub niehartowanym, a także w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu bez problemu można dopasować wygląd i właściwości finalnego produktu do warunków danego projektu. Moduły BIPV dostępne w naszym sklepie mogą być również dostosowywane do sposobu montażu, co jeszcze bardziej rozszerza możliwości ich zastosowania w architekturze.