Strona główna > Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm

Wysokosprawne instalacje fotowoltaiczne produkują bezemisyjną i darmową energię ze słońca. To skuteczny i przede wszystkim sprawdzony sposób na zabezpieczenie przed niestabilną sytuacją na rynku energetycznym i podwyżkami cen prądu. Fotowoltaika dla firm to gwarancja obniżenia rachunków za energię elektryczną i znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Różne rozwiązania dotyczące montażu modułów fotowoltaicznych sprawiają, że instalację fotowoltaiczną można bezpiecznie zamontować na praktycznie każdym budynku lub w jego otoczeniu.

Fotowoltaika dla firm – darmowa i bezemisyjna energia elektryczna

Wysokowydajne instalacje fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie dla firm, bez względu na profil działalności. Oszczędności związane ze zredukowaniem rachunków za energię elektryczną są odczuwalne już od pierwszego dnia użytkowania. Wysokosprawne moduły fotowoltaiczne produkują darmową energię elektryczną ze słońca. Wyróżniają się pełną odpornością na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, niezawodnością i długą żywotnością. Fotowoltaika dla firm to niemalże bezobsługowa inwestycja, która w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii nie emituje żadnych szkodliwych substancji.

Moduły fotowoltaiczne dla firm na dachach

Instalacje fotowoltaiczne dla firm są najczęściej montowane na dachu budynku firmowego. To rozwiązanie ma szereg zalet. Pierwszą z nich jest brak konieczności zagospodarowania działki. Drugą zaletą jest możliwość precyzyjnego ustawienia modułów fotowoltaicznych pod najlepszym kątem i w odpowiednią stronę skierowaną ku słońcu. Dlaczego to jest takie istotne? Przede wszystkim ze względu na uzyskanie maksymalnej wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Kolejną zaletą jest estetyka. Niektóre instalacje fotowoltaiczne na dachach są częściowo lub całkowicie niezauważalne.

Moduły fotowoltaiczne dla firm na dachach skośnych i prostych

Moduły fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem montowane zarówno na dachach skośnych, jak i prostych (prawie prostych). W przypadku dachów skośnych montowanie modułów odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego systemu montażowego gwarantującego stabilne przytwierdzenie modułów do dachu. W przypadku dachów płaskich jest niezbędne zamontowanie specjalnej konstrukcji dostępnej w ofercie ML System, która umożliwia instalację modułów fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem https://sklep.mlsystem.pl/produkty/konstrukcje-ekierkowe,2,1772 . Cała konstrukcja jest stabilnie przytwierdzona do dachu, następnie do konstrukcji montuje się moduły. Systemy montażowe i konstrukcje są w pełni odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym śniegu, gradu i deszczu oraz parcie i ssanie wiatru.

Instalacje fotowoltaiczne na elewacji budynku

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż modułów fotowoltaicznych na elewacji budynku. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w których na dachu nie ma wystarczającej ilości wolnej przestrzeni lub dach jest całkowicie lub częściowo zacieniony. Ponadto instalacje fotowoltaiczne na elewacji budynku są montowane wówczas, gdy konstrukcja dachu jest na tyle skomplikowana, że cały proces montażu byłby bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy. Niekiedy instalacje fotowoltaiczne na elewacji budynku stanowią uzupełnienie systemu znajdującego się na dachu. Dotyczy to sytuacji, w których projekt optymalnej produkcji energii zakłada montaż np. 20 modułów fotowoltaicznych, a na dachu nie ma wystarczającej ilości miejsca, żeby pomieścić je wszystkie.

Moduły fotowoltaiczne montowane na elewacji budynku są stabilnie przytwierdzone za pomocą specjalnego systemu mocowania, który spełnia m.in. wymagania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Między modułami a elewacją występuje wolna przestrzeń, która zapewnia efektywną wentylację. Bardziej estetyczną alternatywą dla tego rozwiązania jest technologia BIPV (z ang. building integrated photovoltaics), czyli moduły fotowoltaiczne zintegrowane z zadaszeniem lub elewacją budynku. ML System jest jedną z niewielu firm fotowoltaicznych na świecie specjalizującą się w tej technologii. Na szczególną uwagę zasługują tutaj produkowane przez firmę ML System dachówki fotowoltaiczne, fasady wentylowane, świetliki, a także żaluzje fotowoltaiczne, fasady słupowo ryglowe i szyby zespolone.

Instalacje fotowoltaiczne dla firm na gruncie

Moduły fotowoltaiczne można również zamontować na gruncie. To rozwiązanie jest wybierane w przypadku, gdy montaż na dachu lub elewacji budynku firmowego z różnych powodów nie jest możliwy. Moduły fotowoltaiczne nie są montowane na gruncie, tylko na specjalnej konstrukcji, która umożliwia instalację modułów pod odpowiednim kątem i w konkretną stronę świata (najczęściej południową). Cała konstrukcja jest w pełni odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki pracy, a co za tym idzie jak najlepszą wydajność całego systemu, moduły fotowoltaiczne powinny być zamontowane na płaskim, utwardzony podłożu z dala od zacienionych miejsc. Ponadto konstrukcja nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, które również mogą rzucać cień, a co za tym idzie obniżać wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Wybierając miejsce przeznaczone do montażu konstrukcji, do której zostaną przytwierdzone moduły fotowoltaiczne należy unikać bezpośredniego sąsiedztwa źródeł zanieczyszczeń, np. w postaci kurzu. Systematycznie osadzające się zanieczyszczenia pochodzące z utwardzonej drogi mogą obniżyć wydajność instalacji. Największą zaletą fotowoltaiki na gruncie jest łatwy dostęp do wszystkich elementów instalacji. W razie konieczności, mycie modułów fotowoltaicznych przy użyciu wody i mokrej gąbki również nie stanowi żadnego problemu. Cała konstrukcja jest na tyle stabilne, że nawet w przypadku parcia lub ssania silnego wiatru, nie ma zagrożenia.

Instalacje fotowoltaiczne dla firm – długoterminowa inwestycja w darmowe źródło energii

Bez względu na miejsce montażu modułów fotowoltaicznych, inwestycja w darmowe źródło energii zawsze się zwraca, w postaci niższych rachunków za prąd. Dodatkowym atutem jest ochrona środowiska. Korzystanie z bezemisyjnego źródła energii jest przez pracowników nieodczuwalne, natomiast dla właściciela lub zarządcy budynku różnica w rachunku za prąd jest znacząca.

Liczba modułów fotowoltaicznych składających się na całą instalację jest uzależniona od zapotrzebowania energetycznego budynku, ilości wolnego miejsca (na dachu, elewacji lub na gruncie) i innych czynników.

Zainteresowany? Wypełnij formularz kontaktowy

    Umów się na konsultację



    Województwo