Strona główna > Fotowoltaiczne Świetliki

FOTOWOLTAICZNE ŚWIETLIKI

Podstawową funkcją świetlików, umieszczanych w przeszkleniach dachowych budynków, jest doświetlanie wnętrz pomieszczeń. Zastosowanie ich w konstrukcji szyb fotowoltaicznych umożliwia wykorzystanie świetlików do produkcji energii elektrycznej dla budynku.

ML System oferuje standardowe i strukturalne świetliki fotowoltaiczne oparte o szyby zespolone jedno lub dwukomorowe, w których zewnętrzna szyba zastępowana jest modułem fotowoltaicznym.

Świetliki wyposażone w wypełnienia w postaci modułów fotowoltaicznych zapewniają:

  • odpowiednie doświetlenie pomieszczeń (przezierność dopasowujemy do wymagań klienta)
  • wysoką termoizolacyjność (moduły stanowią zewnętrzną szybę termoizolowanych zestawów szybowych)
  • optymalną produkcję energii
  • wyposażone w funkcję NoFrost zapewniają samoodśnieżanie powierzchni dachowych
  • stały dostęp naturalnego światła do pomieszczeń (funkcja NoFrost nie dopuszcza do zalegania śniegu na świetliku)

Gabaryty modułów (wypełnień) są dostosowywane do architektury budynku – wymagań projektanta i inwestora. Istnieje możliwość wykonania modułów o nieregularnych kształtach.


Parametry techniczne systemu
Moc jednostkowaDo 200 Wp/ m2
Sprawność ogniwDo 25 %
Max. napięcie pracy1000 V DC
Rodzaje modułówMonokrystaliczne
w tym back-contact
OpcjeBifacjalne
No Frost
Materiał podkonstrukcjiWg systemodawcy
Maksymalny wymiar modułówWg systemodawcy
Kolorystyka konstrukcjiWg Palety RAL
Grubość zestawów szybowychWg systemodawcy
Rodzaj zestawów szybowychPojedyńcze przezierne
Pojedyńcze emaliowane
1 -komorowe
2- komorowe
Współczynnik przenikania ciepła zestawów szybowych z modułamiOd 0.4 W / m2
Przezierność modułuWg wymagań klienta

Galeria produktu

Świetliki fotowoltaiczne należą do rodziny produktów BIPV, czyli elementów fotowoltaicznych zintegrowanych ze strukturą budynku (z angielskiego building-integrated photovoltaics). Są to części konstrukcyjne, które oprócz swojej standardowej funkcji (w tym wypadku doświetlania pomieszczeń i poprawy ogólnego wyglądu wnętrza) pełnią również rolę wbudowanej instalacji fotowoltaicznej. Może ona produkować energię elektryczną z docierającego do jej powierzchni światła słonecznego, tak jak tradycyjne moduły fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruncie. Fotowoltaiczne świetliki mogą być wykorzystywane zarówno w szkleniu standardowym, jak i strukturalnym.

Co daje zastosowanie świetlików fotowoltaicznych?

Fotowoltaiczne świetliki od ML System oferują wiele praktycznych funkcji. Przede wszystkim pozwalają w skuteczny sposób doświetlić pomieszczenia, w których zostają umieszczone. Dzięki funkcji no frost zapobiegającej zaśnieżeniu, dostęp do dziennego światła pozostaje na jednakowym poziomie również w miesiącach zimowych, natomiast stopień przezierności świetlika może zostać dowolnie dopasowany do oczekiwań klienta na etapie produkcji (oferujemy też warianty z nadrukiem). Nasze świetliki fotowoltaiczne cechują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, które pozwalają na uzyskanie idealnej ilości światła przy zachowaniu perfekcyjnej szczelności cieplnej budynku.

Fotowoltaiczne świetliki o uniwersalnym zastosowaniu

Nasze świetliki fotowoltaiczne są kompatybilne ze zdecydowaną ilością systemów mocujących do świetlików aluminiowo-szklanych (między innymi takich producentów jak Aluprof, Aluron, Alusystem, Aliplast, Ponzio, Rehau, Reynaers, Sapa, Schuco, Wicona czy Yawai). W razie potrzeby możliwe jest wykonanie fotowoltaicznych świetlików o dowolnych wymiarach oraz kształcie, dzięki czemu nasze produkty mogą stanowić część nawet bardzo skomplikowanych projektów architektonicznych. Świetliki z funkcją fotowoltaiki od ML System są bardzo lekkie, dlatego sprawdzą się nawet tam, gdzie nie byłby możliwy montaż tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej (na przykład ze względu na zbyt niską nośność dachu).

Jakie jeszcze produkty BIPV znajdziesz w naszej ofercie?

Obok świetlików fotowoltaicznych, w naszym asortymencie znajdziesz również wiele innych produktów i rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Oferujemy między innymi fotowoltaiczne przeszklenia z szybami zespolonymi (w tym funkcyjne, na przykład grzewcze czy antywłamaniowe), fasady wentylowane zintegrowane z fotowoltaiką, fotowoltaiczne żaluzje, fotowoltaiczne wiaty, zadaszenia i carporty oraz wiele innych propozycji z zakresu BIPV. Ponadto w naszym asortymencie dostępne są też tradycyjne instalacje fotowoltaiczne, w tym moduły kolorowe i ultralekkie, a także fotowoltaika semielastyczna oraz rozmaite inne innowacyjne rozwiązania z tej dziedziny.