„Active Glass – innowacyjna szyba zespolona dla branży BIPV i mobility”
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP
Głównym celem planowanego przedsięwzięcia jest dywersyfikacja produkcji ML System poprzez wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu – szyby zespolonej polepszającej wszystkie
istotne parametry w stosunku do tradycyjnych szyb niskoemisyjnych powszechnie stosowanych, co wpłynie na zrewolucjonizowanie światowej branży motoryzacyjnej i budowlanej. Produkt będzie miał pozytywny wpływ na ograniczenie efektu cieplarnianego, zrównoważony transport i zrównoważone budownictwo.
Przedmiotem projektu jest wdrożenie do produkcji innowacyjnej w skali świata szyby zespolonej Active Glass generującej energię elektryczną o masowym zastosowaniu w budownictwie i branży mobility. Proponowane rozwiązanie dzięki możliwości personalizacji kształtu może być stosowane we wszystkich rodzajach przeszkleń i systemów mocowania. Dodatkowo szyba występuje w wersji PPOŻ zapewniając ochronę ogniową. Projekt będzie realizowany we współpracy z podmiotem współpracującym.
Efektem realizacji projektu będzie wprowadzenie innowacyjnego produktu charakteryzującego się polepszeniem wszystkich istotnych parametrów w stosunku do tradycyjnej szyby niskoemisyjnej powszechnie stosowanej.
Okres realizacji projektu: 15.12.2020 – 31.12.2023
Umowa o dofinansowanie nr: POPW.01.03.02-18-0017/19-00
Wartość Projektu: 180 945 423,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 88 289 670,00 PLN
„Zintegrowany aktywny system pokryć dachowych Active Tile (ML-Active Tile)”
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś Priorytetowa I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.3 Ponadregionalne powiązania kooperacyjne, Poddziałanie 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP
Celem projektu jest wprowadzenie na rynek integralnego systemu aktywnych fotowoltaicznie pokryć dachowych, odpowiadającemu wymaganiom rynkowym, zarówno w kontekście spełniania kryteriów energetycznych budynku, jak i aspektów wizualnych. W ramach realizacji projektu planuje się zbudowanie kompleksowej linii produkcyjnej dedykowanej do wytwarzania systemu Active Tile, składającego się z urządzeń do przygotowania konstrukcji, systemu przygotowania i depozycji warstwy ceramicznej oraz układu integracji ogniwa PV wraz z układem przeznaczonym do wykonania połączeń elektrycznych.
Rezultatem projektu będzie innowacyjny system fotowoltaicznego pokrycia dachowego integrujący dedykowany system mocowań oraz aktywną multifunkcyjną dachówkę, wykorzystującą w swej budowie ceramiczny nadruk wykonany techniką wysokorozwiniętego druku inkJet. Proponowane rozwiązanie łączy w sobie zalety tradycyjnych pokryć dachowych z funkcjonalnością generacji energii elektrycznej dodatkowo poprawiając izolację termiczną oraz daje możliwość personalizacji koloru i kształtu.
Efektem realizacji projektu będzie aktywna dachówka fotowoltaiczna, wykorzystująca wysokorozdzielczy nadruk ceramiczny z inkluzjami metalicznymi, zintegrowana z systemem mocowania.
Okres realizacji projektu: 01.12.2022 r. – 31.12.2023 r.
Umowa o dofinansowanie projektu nr: POPW.01.03.01-18-0014/22-00
Wartość Projektu: 19 661 550,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 9 591 000,00 PLN
Projekt realizowany jest w ramach Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa 1 Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, Działanie 1.2 Sektorowe programy B+R, Program sektorowy: PBSE.
Głównym celem prowadzonych prac B+R jest przygotowanie technologii pozwalającej wdrożyć innowacyjne ogniwo PV.
Przedmiotem projektu jest wdrożenie do oferty nowego, innowacyjnego rodzaju ogniw fotowoltaicznych z zastosowaniem struktur niskowymiarowych.
Zakładanymi przez Spółkę efektami realizacji projektu będzie wprowadzenie innowacyjnego produktu charakteryzującego się obniżoną nominalną temperaturą pracy ogniwa, zmniejszonymi stratami wydajności ogniw krzemowych, efektywnym wykorzystaniem promieniowania z zakresu UV. Dodatkowymi atutami będą: personalizacja koloru ogniw przy zachowaniu ich sprawności, promocja gospodarki niskoemisyjnej oraz obniżenie kosztów produkcji.
Okres realizacji projektu: 01.08.2020 – 30.11.2023
Umowa o dofinansowanie nr: POIR.01.02.00-00-0265/17-00
Wartość Projektu: 34 590 625,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 25 767 685,00 PLN
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: PBSE
„QDrive – innowacyjne szkło aktywne dla branży automotive”
Projekt realizowany jest w ramach: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa 1 Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, Instytucja Pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr
Projekt jest realizowany w konsorcjum z PILKINGTON AUTOMOTIVE POLAND Sp. z o.o.
Głównym celem projektu jest opracowanie innowacyjnej na skalę światową szyby fotowoltaicznej umożliwiającej konwersję światła słonecznego na energię elektryczną do zastosowań w branży automotive.
Przedmiotem projektu jest wdrożenie do oferty nowego, innowacyjnego rodzaju szkła o określonym profilu krzywizny z zastosowaniem w branży automotive
Zakładanymi przez Spółkę efektami realizacji projektu będzie wprowadzenie innowacyjnego produktu charakteryzującego się wysoką transparentnością przy jednoczesnej generacji energii elektrycznej, poprawa izolacji absorbcji zakresu IR oraz określony profil krzywizny szkła do zastosowania m.in. w samochodach elektrycznych.
Okres realizacji projektu: 01.06.2021 r. – 31.10.2023 r.
Umowa o dofinansowanie nr: POIR.01.01.01-00-1156/20-00
Wartość Projektu: 19 432 475,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 12 185 985,01 PLN
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.
Projekt zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś priorytetowa 1 Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.3 Ponadregionalne powiązania kooperacyjne, Poddziałanie 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP.
Głównym celem zrealizowanego przedsięwzięcia jest dywersyfikacja produkcji ML System poprzez wprowadzenie produktu uprzednio nieprodukowanego – szyby z powłoką selektywną wykorzystującą nanowarstwę półprzewodnikową.
Przedmiotem projektu jest wprowadzenie na rynek znacząco ulepszonej, innowacyjnej nanopowłokowej szyby zespolonej o masowym zastosowaniu w budownictwie i branży automotive, o cechach poprawiających własności energetyczne budynków i pojazdów.
Efektem realizacji projektu jest innowacyjny produkt charakteryzujący się znacznie lepszym stosunkiem transmisji światła do izolacji dla zakresu podczerwonego fali elektromagnetycznej, poprawą parametrów mechanicznych oraz odpornością na degradację i starzenie się pod wpływem warunków atmosferycznych. Istotną cechą 2D Selective – Glass jest również znaczące zmniejszenie efektu soczewkowania oraz zmniejszenie kumulacji energii cieplnej w obrębie budynków.
Okres realizacji projektu: 15.11.2019 – 31.08.2022
Umowa o dofinansowanie nr: POPW.01.03.01-18-0016/19-00
Wartość Projektu: 34 458 450 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 16 809 000 PLN
Projekt realizowany jest przez konsorcjum w składzie Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej Wrocław (Lider), a Wykonawcami: Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki PAN oraz ML System S.A. w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG.
Projekt zakłada sprzężenie ogniwa słonecznego (różnych rodzajów) z superkondensatorem oraz baterią o dużej mocy, czego efektem będzie wytworzenia w pełni zintegrowanego systemu foto-akumulatora do jednoczesnego wytwarzania i magazynowania energii.
Celem projektu jest konstrukcja dwóch demonstratorów urządzenia zwanego ładowarką słoneczną, z których każdy jest złożony z ogniwa słonecznego i urządzenia magazynującego energię elektryczną.
Okres realizacji projektu: 01.02.2018 – 31.01.2021
Umowa o dofinansowanie nr: TECHMATSTRATEG1/347431/14/NCBR/2018
Wartość kosztów kwalifikowalnych: 15 608 642,00 PLN
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG.
„Pozyskiwanie czystej energii z infrastruktury drogowych ekranów akustycznych”
Projekt realizowany jest przez konsorcjum w składzie Główny Instytut Górnictwa (Lider) – Polska, ML System S.A.- Polska, UNIVERSITY OF JAEN – Hiszpania, IBV-FALLAST – Austria oraz UNIVERSITY OF CYPRUS – Cypr w ramach „SOLAR-ERA.Net Cofund Joint Call”.
Projekt CEFRABID polega na zastosowaniu zaawansowanych produktów fotowoltaicznych (PV) w infrastrukturze drogowej i kolejowej. Innowacyjne elementy fotowoltaiczne przeznaczone będą zarówno dla ekranów drogowych, jak i innych podobnych wolnostojących obiektów powierzchni użytkowych infrastruktury budowanej wzdłuż dróg i linii kolejowych. Sieci fotowoltaiczne pozwolą ponadto zasilać lokalną infrastrukturę np. sygnalizację, oświetlenie newralgicznych odcinków dróg i platform kolejowych, w tym skrzyżowań.
Celem projektu jest wykorzystanie w praktyce bardziej ogólnej koncepcji zintegrowania elementów fotowoltaicznych z konstrukcją ekranów drogowych i kolejowych: zaprojektowanie, budowa prototypów i przetestowanie pojedynczych modułów HPVNRB zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i in situ.
Efekty planowane do osiągniecia:
- Elastyczność wymiarów, z uwzględnieniem niestandardowych rozmiarów i kształtów.
- Możliwość akumulacji energii na okres nocny lub pogarszających się warunków pogodowych, zakładające także zapasowe zasilanie z konwencjonalnej sieci elektrycznej w stanach awaryjnych.
- Łatwość instalacji/montażu w oparciu o modułowe konstrukcje, o dużym stopniu niezależności i samowystarczalności.
Okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.08.2020
Wartość projektu: 708 828,75 PLN
Wysokość dofinansowania: 632 882,81
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach międzynarodowego konkursu SOLAR-ERA.NET Cofund. Joint Call.