Strona główna > Inteligentna Wiata Przystankowa

Inteligentna wiata przystankowa

Zaawansowane technologie coraz częściej służą do poprawy funkcjonowania miast i poprawy życia ich mieszkańców.

Fotowoltaiczna wiata przystankowa to kolejny produkt ML System wpisujący się w ideę Smart City. Zasilana energią fotowoltaiczną służy pasażerom komunikacji publicznej jako źródło informacji o odjazdach autobusów lub tramwajów oraz jako osłona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz czy śnieg. Ten nowoczesny obiekt małej architektury posiada podświetlaną gablotę z rozkładem, monitoring, oświetlenie, ładowarkę do smartfonów i tabletów oraz Wi-Fi. Może być również wyposażony w funkcję samoodśnieżania, podgrzewane siedziska oraz szyby boczne.

Wiata może działać jako autonomiczny system (bez konieczności poboru energii z zewnątrz), wspierany dodatkowo przez akumulatory lub podłączenie do sieci w przypadku potrzeby większego zużycia energii. Panele fotowoltaiczne umieszczane są na dachu lub zastępują ściany wiaty. W tym przypadku stosowane są moduł fotowoltaiczne bezramkowe typu szkło-szkło.  Przezierność modułów i barwa szkła może być dopasowana do wymagań konkretnego projektu. Przystanki o dowolnych wymiarach mogą być wykonane z materiałów konstrukcyjnych takich jak aluminium i stal, podnosząc walory estetyczne i poszerzając ich funkcjonalność.

Nowoczesne wiaty przystankowe – korzyści

Nowoczesne wiaty przystankowe to atrakcyjny i funkcjonalny element zagospodarowania przestrzeni publicznej, który wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań. To konstrukcje, które skupiają się przede wszystkim na używalności, a także na ekologii. Dzięki nim można skutecznie zadbać o środowisko poprzez wytwarzanie prądu z promieni słonecznych, a dodatkowo zapewnić użytkownikom ochronę przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Nowoczesne wiaty przystankowe pozwolą uchronić się przed deszczem bądź śniegiem podczas czekania na transport publiczny. To jednak nie wszystko – nowoczesne wiaty przystankowe zapewniają komfort i bezpieczeństwo za pomocą inteligentnego oświetlenia, sterowanego przez czujniki zmierzchu. Ponadto, użytkownicy mogą liczyć na możliwość ładowania urządzeń mobilnych oraz zawsze aktualny rozkład jazdy.


Parametry techniczne systemu
Moc PV770 Wp
Sprawność ogniwDo 25 %
Max. napięcie pracy1000 V DC
Możliwościładowanie urządzeń mobionych
Wi-Fi
monitoring
Rodzaje modułówmonokrystaliczne
Przezierne
OpcjeGrzanie siedziska
Oświetlenie LED
Szuflada na AED
grawer podpowiezchniowy
interaktywny rozkład jazdy w formie e-ink
Szerokość1483 mm
Wysokość2368 mm
Długość5200 mm
Materiał konstrukcjipaleta RAL
Grubość modułówOd 3 do 22 mm
Dodatkowe możliwościfunkcja samoodśnieżania
system zdalnego monitorowania parametrów i pracy sterowania
możliwość zastosowania szkła barwionego w monokrystaliczne
możliwość grawerowania szkła (dowolny wzór lub treść)

Galeria produktu
Wiata przystankowa / Rzeszów

Wiata przystankowa / Rzeszów

Wiata przystankowa / Rzeszów

Wiata przystankowa / Rzeszów

Wiata przystankowa / Rzeszów

Wiata przystankowa / Rzeszów

Inteligentna wiata przystankowa

Inteligentna wiata przystankowa

Inteligentna wiata przystankowa

Inteligentna wiata przystankowa

Wiata przystankowa / Bratysława, Słowacja

Wiata przystankowa / Bratysława, Słowacja

Wiata przystankowa / Bratysława, Słowacja

Wiata przystankowa / Bratysława, Słowacja

Inteligentna wiata przystankowa

Inteligentna wiata przystankowa

Informacje dodatkowe

Wiata przystankowa to niezbędny element większości przystanków. Wybierając wiaty przystankowe solarne, można wyeliminować wiele problemów, z którymi trzeba się mierzyć, korzystając z tradycyjnych modeli. Nowe wiaty oferowane przez ML System umożliwiają wyposażenie przystanku w sprzęt pozwalający na samodzielną i autonomiczną produkcję prądu elektrycznego oraz uruchomienie innych praktycznych opcji. Do najważniejszych zadań, które spełnia wiata, należy oczywiście osłona osób oczekujących na autobus przed opadami oraz umieszczenie informacji z rozkładami jazdy.

Wiaty przystankowe i fotowoltaika

Oferowane przez nas wiaty przystankowe wyposażone są przede wszystkim w samodzielny system zasilania. Jest on realizowany przez moduły fotowoltaiczne, które w zależności od projektu mogą zostać zamontowane na dachu lub na jego ścianach. Są to tak zwane bezramkowe moduły typu szkło-szkło, które w zależności od miejsca zastosowania (i na przykład od nasłonecznienia) mogą być całkowicie przezierne lub zabarwione na różne kolory. Cały układ może być całkowicie niezależny od stopnia zużycia energii w wiacie danego dnia oraz od ilości pobranej energii słonecznej. Wykorzystuje się wtedy dodatkowe podłączenie do sieci energetycznej lub instaluje się odpowiedni akumulator, który magazynuje zebraną energię z modułów fotowoltaicznych. Użytkownicy przystanku korzystają z zapasowego zasilania tylko w nocy lub przy większym zapotrzebowaniu na energię.

Inteligentne wiaty przystankowe

Nasze urządzenia standardowo są wyposażone w specjalne podświetlenie do wywieszonych w gablotach rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Jeżeli w systemie zostanie zainstalowany specjalny moduł z czujnikiem zmierzchu, energia będzie wykorzystywana jeszcze wydajniej, ponieważ podświetlenie będzie uruchamiane tylko po zmroku. Oprócz tego na przystanku możesz łatwo zainstalować monitoring (dla zachowania bezpieczeństwa), a podróżni mogą korzystać z dostępnej sieci WiFi dzięki zainstalowanemu routerowi. Bardzo praktyczne są także wbudowane ładowarki do wszelkich urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, tablety lub laptopy.

Ogrzewane wiaty przystankowe

Podstawową funkcją wiaty przystankowej jest ochrona pasażerów komunikacji miejskiej przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady (śnieg, deszcz), wiatr i niskie temperatury. Właśnie dlatego poza przedstawionymi funkcjonalnościami możesz skorzystać z opcji wyposażenia wiaty w podgrzewane siedziska oraz funkcję samoodśnieżania. Dla zmęczonych i zmarzniętych pasażerów tak wyposażony przystanek na pewno będzie miłym zaskoczeniem. To nie tylko większa wygoda, ale również sposób na ekologię. Wiele osób rezygnuje z korzystania z komunikacji miejskiej na rzecz jazdy samochodem spalinowym ze względu na brak odpowiedniego komfortu podczas podróży. Jeżeli ten zostanie zwiększony i pasażer pozostawi swój pojazd w garażu, miasto przyczyni się do ochrony środowiska. Cała konstrukcja wiaty może być wykonana z aluminium lub ze stali, dzięki czemu oprócz stabilnej konstrukcji utrzymana jest wyjątkowa estetyka. Sprawdź na naszej stronie również takie kategorie jak fotowoltaiczne lampy oraz moduły BIPV.

Kontakt

Paweł Kijanka
tel: +48 887 782 508