Fotowoltaika w bloku
Wysokosprawne instalacje fotowoltaiczne stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych (emisyjnych) źródeł energii. Umożliwiają efektywną produkcję darmowej energii ze słońca, a co za tym idzie realnie wpływają na obniżenie rachunków za prąd. Instalacje fotowoltaiczne przeważnie kojarzą się z domami jednorodzinnymi, budynkami firmowymi, lub instytucjonalnymi. Jednak z darmowej energii ze słońca mogą również korzystać mieszkańcy bloków. Fotowoltaika w bloku może być zainstalowana zarówno w nowych, jak i w starszych budynkach. Montaż modułów przeważnie odbywa się na balkonach lub w tak zwanych elementach wspólnych budynku. Dodatkowo od lutego 2023 roku, można ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki w bloku, dzięki któremu czas zwrotu inwestycji zostanie skrócony. Dotyczy to zarówno dużych instalacji znajdujących się na dachach bloków, jak i mniejszych zainstalowanych np. na balustradach.
Fotowoltaika w bloku – najważniejsze korzyści
Darmowa i bezemisyjna energia jest dostępna także dla mieszkańców bloków. Montaż wysokowydajnej instalacji fotowoltaicznej stanowi skuteczny i przede wszystkim sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Fotowoltaika w bloku to w pełni bezpieczna i praktycznie bezobsługowa instalacja, która już od pierwszego dnia uruchomienia przynosi wymierne korzyści. Cała konstrukcja (w tym wszystkie elementy montażowe) jest w pełni odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym gradu, śniegu, deszczu, a także parcie i ssanie wiatru. Zastosowanie wysokogatunkowych materiałów, w połączeniu z precyzyjnym wykonaniem gwarantuje wysoką wytrzymałość, długą żywotność i niezawodność.
Fotowoltaika w bloku na balkonie
Najczęstszym miejscem montażu modułów fotowoltaicznych jest balkon. W przypadku dwóch (lub większej liczby) balkonów zawsze wybiera się ten, który wyróżnia się większym nasłonecznieniem. Kolejną kwestią jest zacienienie. Jedynym słusznym wyborem jest balkon, którego lokalizacja gwarantuje brak cienia. Moduły fotowoltaiczne na balkonie, a dokładniej ich waga w minimalnym stopniu obciążają konstrukcję balkonu. Liczba modułów fotowoltaicznych zamontowanych na balkonie jest uzależniona m.in. od jego wielkości i kształtu. Zasada jest jedna. Im więcej modułów, tym większa moc instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie oszczędności na rachunkach za energię elektryczną są większe. Ograniczona ilość wolnej przestrzeni na balkonie sprawia, że jest konieczne używanie wyłącznie wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, które efektywnie produkują energię.
Moduły fotowoltaiczne na balkonie – montaż
Montaż modułów fotowoltaicznych na balkonie przebiega szybko i intuicyjnie. W pierwszym kroku wykorzystuje się specjalną konstrukcję nośną, którą stabilnie przytwierdza się do balkonu. W drugim etapie moduły zostaną zamontowane do konstrukcji. Dalsze etapy obejmują m.in. podłączenie okablowania i mikroinwertera. Zadaniem mikroinwertera jest wydajna zmiana napięcie stałego (DC) wytwarzanego przez moduły fotowoltaiczne na napięcie przemienne (AC), czyli dokładnie takie same, jakie występuje w domowej sieci elektrycznej. Oznacza to, że dzięki darmowej energii pozyskanej ze słońca można bezpiecznie i stabilnie zasilać wszystkie domowe odbiorniki prądu.
Mikroinwerter jest mniejszym odpowiednikiem inwertera, czyli urządzenia wchodzącego w skład pełnowymiarowych instalacji fotowoltaicznych. Urządzenie, podobnie jak jego większy odpowiednik, jest wyposażone w szereg zabezpieczeń, które gwarantują stabilną, niezawodną i przede wszystkim bezpieczną pracę w każdych warunkach.
Wysokosprawne moduły fotowoltaiczne na balkonie – łatwy dostęp
Kolejną korzyścią wynikającą z montażu modułów fotowoltaicznych na balkonie jest łatwy dostęp do wszystkich elementów instalacji. Dotyczy to nie tylko czynności serwisowych, ale również mycia modułów fotowoltaicznych przy użyciu wody i miękkiej gąbki. Zakurzone moduły działają mniej efektywnie, a co za tym idzie wytwarzają mniej prądu. Z tego powodu warto regularnie kontrolować ich czystość i w razie konieczności delikatnie usunąć wszystkie zabrudzenia.
Moduły fotowoltaiczne w bloku zamontowane na elewacji
Wysokowydajne moduły fotowoltaiczne mogą być montowane również na elewacji budynku lub w tak zwanych częściach wspólnych. Warunkiem przeprowadzenia takiej inwestycji jest uzyskanie zgody zarządcy budynku lub wspólnoty. Instalacje fotowoltaiczne na elewacji budynku są montowane przy użyciu specjalnych konstrukcji nośnych. Cała konstrukcja jest stabilnie przymocowana do budynku. Następnie do konstrukcji są montowane moduły fotowoltaiczne. Pomiędzy modułami a elewacją budynku pozostaje wolna przestrzeń, która zapewnia odpowiednią wentylację i efektywne odprowadzenie ciepła. Cała instalacja fotowoltaiczna jest w pełni odporna na działanie warunków atmosferycznych.
W blokach doskonale sprawdza się także technologia BIPV (z ang. building integrated photovoltaics), czyli wydajne instalacje fotowoltaiczne stanowiące zadaszenie lub elewację budynków. Dobrym przykładem są fasady słupowo-ryglowe, fotowoltaiczne szyby zespolone, a także dachówki fotowoltaiczne, fasady wentylowane oraz świetliki i żaluzje fotowoltaiczne.
Fotowoltaika na elewacji bloku – dodatkowe informacje
Liczba modułów fotowoltaicznych zamontowanych na elewacji budynku jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest ilość wolnego miejsca przeznaczonego na montaż instalacji fotowoltaicznej. Drugim czynnikiem jest roczne, przeciętne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na podstawie danych z ubiegłego roku właściciele lokali mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa oszacować przyszłe koszty prądu. Wyjątek stanowią sytuacje, w których wzrośnie liczba mieszkańców. W takim przypadku należy ująć to w szacunkowych obliczeniach.
Część wielorodzinnych budynków mieszkalnych jest już wyposażona w instalacje fotowoltaiczne. W takiej sytuacji uzyskanie zgody na kolejną, ekologiczną inwestycję nie powinno sprawiać żadnego problemu. Fotowoltaika w bloku to długoterminowa inwestycja, która z pewnością zwróci się w postaci niższych rachunków za energię elektryczną i korzystnego wpływu na ograniczenie emisji CO2.
Zainteresowany? Wypełnij formularz kontaktowy