Strona główna > Fotowoltaiczne Żaluzje

Fotowoltaiczne żaluzje

Żaluzje fotowoltaiczne to system stałych oraz ruchomych osłon przeciwsłonecznych, który stanowi znakomitą alternatywę dla klasycznych żaluzji. W tym przypadku są one zastępowane lamelami, zintegrowanymi z modułami fotowoltaicznymi, które stanowią źródło czystej, zielonej i darmowej energii odnawialnej. Ogniwa fotowoltaiczne są zlokalizowane bezpośrednio na szklanej powierzchni żaluzji. Dzięki montażu lameli w aluminiowej konstrukcji, która jest rozpięta na słupach o rozstawie do 4 metrów, możliwe jest zaimplementowanie żaluzji zarówno bezpośrednio do ściany, jak i do fasad słupowo-ryglowych. Żaluzje fotowoltaiczne ML LAMELA mogą zostać zamontowane także w wersji ruchomej, co pozwala na regulowanie kąta nachylenia szklanego elementu w stosunku do kierunku padania promieni słonecznych.

Fotowoltaika na elewacji - najważniejsze zalety

Systemy dostępne w ofercie ML System S. A. mogą zmieniać kąt nachylenia lamel w sposób automatyczny. Jest to możliwe w przypadku zainstalowania zespołu czujników stanowiących stację pogodową. Do tej grupy zalicza się czujnik natężenia światła, GPS, temperatury i prędkości światła. Oprócz tego konieczne jest odpowiednie zaprogramowanie sterownika logicznego (PLC). Tego typu elementy znakomicie wpisują się w budownictwo ekologiczne, bowiem są w stanie konwertować promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Ta z kolei może zasilać budynki pasywne. Ponadto żaluzje stanowią skuteczną osłonę przeciwsłoneczną, tym samym rozwiązując problem nadmiernego przeszklenia. Dodatkową zaletą są walory estetyczne.

Żaluzja fotowoltaiczna - dodatkowe informacje

Osoby, dla których efektywność energetyczna budynków jest ważnym zagadnieniem powinny rozważyć montaż żaluzji fotowoltaicznych. Wynika to z faktu, iż jako źródło czystej energii odnawialnej, w dużym stopniu wpływają na energooszczędność obiektów (w znacznie wyższym stopniu niż klasyczne osłony). Takie elementy stanowią nowoczesne rozwiązania należące do kategorii BIPV. ML System zapewnia szerokie możliwości personalizacji swoich rozwiązań, w tym również żaluzji fotowoltaicznych, co pozwala na dopasowanie lameli do charakteru budynku oraz indywidualnych oczekiwań użytkowników.

Żaluzje fotowoltaiczne to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego. To połączenie funkcji klasycznych żaluzji z technologią przyjazną środowisku, dzięki któremu można znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Ponadto takie produkty pozwalają zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd.

Jak działają żaluzje fotowoltaiczne?

Roleta fotowoltaiczna to jeden z przykładów rozwiązań typu BIPV, czyli modułów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem. W tym przypadku tradycyjną osłonę fasadową można zastąpić instalacją, która nie tylko osłoni wnętrze domu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, lecz także wytworzy z tych promieni ekologiczną energię elektryczną. Oprócz tego nowoczesne produkty tego typu mogą samodzielnie dostosowywać się do zmieniających się warunków atmosferycznych, np. przez automatyczne odśnieżanie.

Żaluzje fotowoltaiczne – rodzaje

Żaluzje mogą być nieruchome lub mieć możliwość regulacji kąta nachylenia każdej z lameli. Sterowanie może być ręczne lub automatyczne. Dla automatycznego sterowania konieczne jest zamontowanie i zaprogramowanie sterownika PLC. Zadaniem tego komponentu jest odbieranie sygnałów z czujników, informujących m.in. o wietrze, deszczu czy nasłonecznieniu. Czujniki pozwalają zoptymalizować produkcję energii elektrycznej, a także skutecznie chronić wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem z powodu dużego nasłonecznienia.

Roleta fotowoltaiczna może funkcjonować również jako architektoniczny element budynku, który podkreśli nowoczesny charakter konstrukcji. Decydując się na zakup żaluzji tego typu, można wybierać spośród produktów różniących się kolorystyką i stopniem przepuszczalności światła, co pozwala dostosować je do stylu całego obiektu.


Parametry techniczne systemu
Moc jednostkowaDo 170 Wp/ m2
Sprawność ogniwDo 25 %
Max. napięcie pracy1000 V DC
Rodzaje modułówMonokrystaliczne
w tym back-contact
OpcjeBifacjalne
Przezierne
No Frost
Materiał podkonstrukcjiAluminium
Szerokość słupów nośnych50 mm
Max. rozstaw pionowych słupów nośnych3000 mm
Kolorystyka konstrukcjiWg palety RAL
Wysokość lameli380 mm
Grubość lameliOd 1,5 do 22 mm
Regulacja kąta nachylenia lameliCo 10 stopni
Rysunki techniczne

Galeria produktu
Zarząd Dróg Miejskich / Gliwice

Zarząd Dróg Miejskich / Gliwice

ML System / Zaczernie

ML System / Zaczernie

Uniwersytet Jagieloński / Kraków

Uniwersytet Jagieloński / Kraków

Drogowe Przejście Graniczne / Budomierz

Drogowe Przejście Graniczne / Budomierz


Informacje dodatkowe

Żaluzje fotowoltaiczne to nowoczesne rozwiązanie z kategorii BIPV (fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem). Tego rodzaju elementy pełnią dwie funkcje naraz - działają jak zwykłe żaluzje, chroniąc przed nadmiarem światła słonecznego w momentach jego największego natężenia, a jednocześnie funkcjonują jak moduły fotowoltaiczne, które są w stanie wytwarzać energię elektryczną z docierającego do nich światła. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej klasy żaluzje fotowoltaiczne z zaawansowaną możliwością personalizacji pod kątem indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Jak działają żaluzje i rolety fotowoltaiczne?

Żaluzje oraz rolety fotowoltaiczne cechują się konstrukcją analogiczną do standardowych elementów tego typu - mogą posiadać ruchome bądź nieruchome lamele, które w zależności od ustawienia i stopnia przejrzystości w różnym stopniu ograniczają dopływ światła słonecznego do pomieszczenia, gdzie są zamontowane. Główna różnica opiera się na surowcach wykorzystywanych w procesie produkcyjnym: dzięki zastosowaniu materiałów o właściwościach fotowoltaicznych, tego rodzaju osłony przeciwsłoneczne nie tylko chronią wnętrze przed nadmierną ilością światła słonecznego, ale również są w stanie aktywnie wykorzystywać Słońce do produkcji energii elektrycznej.

Żaluzje i rolety z panelem fotowoltaicznym - czy to się opłaca?

Na etapie inwestycyjnym rolety oraz żaluzje fotowoltaiczne stanowią nieco większy wydatek niż tradycyjne osłony przeciwsłoneczne. Jednak różnica w cenie jest szybko niwelowana poprzez zyski z darmowej energii elektrycznej uzyskiwanej dzięki żaluzjom. Ponadto właściciele budynków wyposażonych w tego rodzaju rozwiązania odnoszą także rozmaite korzyści, które trudno jest bezpośrednio przełożyć na pieniądze - można do nich zaliczyć na przykład wkład w ochronę środowiska naturalnego, zmniejszanie śladu węglowego czy kreowanie ekologicznego, bezpiecznego dla ludzkiego zdrowia otoczenia w miastach. Oprócz tego budynki z żaluzjami i roletami fotowoltaicznymi mają szansę otrzymać znacznie wyższy wynik w certyfikacjach związanych z oceną przyjazności dla środowiska, takich jak BREEAM® czy LEED®.

Jakie żaluzje fotowoltaiczne znajdziesz w naszej ofercie?

W naszym asortymencie dostępne są różne warianty nowoczesnych żaluzji fotowoltaicznych. Oferujemy stałe lub ruchome osłony przeciwsłoneczne ze szklanymi lamelami stanowiącymi jednocześnie wydajne moduły fotowoltaiczne. Cała konstrukcja opiera się na wytrzymałych i lekkich elementach aluminiowych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne. Na życzenie klienta możliwe jest wykonanie produktu o dowolnej barwie lameli szklanych i aluminiowych elementów konstrukcyjnych. Dzięki czemu nasze żaluzje fotowoltaiczne mogą stanowić nie tylko praktyczną część wyposażenia budynku zapewniającą ochronę przed Słońcem i produkującą ekologiczną energię elektryczną, ale także efektowny element dekoracyjny, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności wizualnej całej inwestycji.