Strona główna > Moduły BIPV

Moduły BIPV

Ekologiczne budownictwo oznacza dbałość o środowisko naturalne, zarówno w momencie wznoszenia obiektu jak i jego późniejszej eksploatacji. Dzięki Systemowi zarządzania budynkiem (BMS) oraz instalacjom fotowoltaicznym, jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel, poprzez zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Coraz częściej architekci oraz inwestorzy sięgają po mniej standardowe rozwiązanie fotowoltaiczne, jakim są moduły BIPV.

BIPV (ang. building integrated photovoltaics) to moduły fotowoltaiczne przeznaczone do integracji z budynkiem, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w pokryciach dachowych czy elewacji.

Technologia szkło-szkło, czyli połączenie dwóch tafli szkła przy użyciu specjalnej foli ochronnej, pozwala znacząco podnieść stopień bezpieczeństwa oferowanego rozwiązania. Dzięki temu moduły mogą być wykorzystane w budownictwie i architekturze, np. przy tworzeniu przegród, świetlików, balustrad czy zadaszeń.

Wszystkie typy modułów mogą występować w różnych grubościach i kształtach w zależności od wymagań architekta, dostosowanych do sposobu montażu i kształtu elewacji. Dostępne są również różne kombinacje szkła, które może być hartowane, półhartowane, niehartowane lub barwione.

Moduły BIPV nie tylko pozwalają zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku ale także stanowią atrakcyjne uzupełnienie wizualne jego konstrukcji.

ML System oferuje szeroki wachlarz modułów BIPV dostępnych w dowolnych rozmiarach, kształtach i kolorach.


Galeria produktu
Siedziba Fronius / Gliwice

Siedziba Fronius / Gliwice

Instytut Teologiczno-Pastoralny / Rzeszów

Instytut Teologiczno-Pastoralny / Rzeszów

Less Mess Storage / Warszawa

Less Mess Storage / Warszawa

Zespół Szkół im. Jana Pawła II / Rokietnica

Zespół Szkół im. Jana Pawła II / Rokietnica

Reconal Sp. z o.o. / Rzeszów

Reconal Sp. z o.o. / Rzeszów

Archiwum Państwowe / Rzeszów

Archiwum Państwowe / Rzeszów

Moduły BIPV (z angielskiego building integrated photovoltaics, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) to szczególny typ instalacji fotowoltaicznej. Panele BIPV nie są dokładane do gotowej konstrukcji domu lub innego obiektu, a stanowią jego integralną część, która pełni nie tylko funkcję dostarczania energii, ale ma również inne zadania. Mogą na przykład stanowić pokrycie dachu lub część elewacji, dekorację, a nawet być umieszczone na oknach budynku. Warto pamiętać, że montaż BIPV powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę, ponieważ z reguły różni się on zarówno od montowania standardowych elementów budowlanych, jak i od instalacji zwykłych modułów fotowoltaicznych. Nasza oferta obejmuje duży wybór systemów BIPV, a także wiele innych rodzajów instalacji fotowoltaicznych, na przykład moduły semielastyczne.

Zalety systemów BIPV

Największą zaletą modułów BIPV jest połączenie funkcji kilku elementów w obrębie jednego produktu. Dzięki temu systemy BIPV są bardziej ekologiczne, ponieważ na przykład wykonanie pokrycia dachu nie wymaga wyprodukowania kilku osobnych elementów, a zaledwie jednego. Pozwala to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji podczas produkcji, a także zanieczyszczeń generowanych przez transport gotowych produktów. Poza tym, choć cena BIPV jest wyższa niż na przykład standardowych dachówek, szyb czy elementów elewacji, ostatecznie rozwiązanie takie jest bardzo opłacalne ze względu na możliwość wytwarzania energii w zasadzie za darmo. Montaż modułów BIPV sprawia też, że nie trzeba inwestować w osobną instalację fotowoltaiczną na późniejszym etapie.

Jakie moduły BIPV znajdziesz w naszym asortymencie?

Nasz asortyment obejmuje szeroką gamę produktów z kategorii BIPV. Oferujemy między innymi moduły i pojedyncze ogniwa BIPV w różnych rozmiarach oraz kolorach (również w wariantach dekoracyjnych). Są one skonstruowane tak, by mogły stanowić część elewacji lub pokrycia dachu albo fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Oferujemy między innymi specjalne moduły BIPV NoFrost, które są wyposażone w funkcję podgrzewania, dzięki czemu zapobiegają w zimie oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Takie rozwiązanie może być stosowane na całej powierzchni, ale również strefowo - wzrost temperatury ogrzewa również pobliskie moduły wykonane w standardowej technologii. Wszystkie produkty oferowane w tej kategorii mogą być wyprodukowane w różnej grubości, na szkle hartowanym, półhartowanym lub niehartowanym, a także w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu bez problemu można dopasować wygląd i właściwości finalnego produktu do warunków danego projektu. Moduły BIPV dostępne w naszym sklepie mogą być również dostosowywane do sposobu montażu, co jeszcze bardziej rozszerza możliwości ich zastosowania w architekturze.