Strona główna > Moduły BIPV

Moduły BIPV

Budownictwo ekologiczne to dziś jeden z wiodących trendów. Stanowi ono wyraz dbałości o środowisko naturalne i to nie tylko na etapie wznoszenia budynku, ale również w czasie jego użytkowania. Ważnym aspektem jest w tym przypadku dążenie do zmniejszenia wydatków na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu systemu zarządzania budynkiem (BMS), a także instalacjom fotowoltaicznym. Moduły BIPV (ang. building integrated photovoltaics) są przeznaczone do integracji z budynkiem. Stanowią zatem alternatywę dla materiałów budowlanych, z którymi można spotkać się w większości obiektów. Mowa o materiałach wykorzystywanych w elewacji czy pokryciach dachowych. W ten sposób tworzy się budynki pasywne, które coraz częściej stanowią przedmiot zainteresowania inwestorów i architektów.

Efektywność energetyczna budynków - w jaki sposób można ją poprawić?

Aby podnieść stopień bezpieczeństwa tego typu rozwiązań wykorzystuje się technologię szkło-szkło. Polega ona na połączeniu dwóch tafli szkła za pomocą specjalnej folii ochronnej. To z kolei pozwala na wykorzystywanie modułów fotowoltaicznych zarówno przy tworzeniu przegród, balustrad, świetlików oraz zadaszeń. Fotowoltaika na elewacji różni się grubością i kształtem modułów, a zatem można dopasować ją do wymagań architekta, a także sposobu montażu oraz kształtu samej elewacji. Ponadto możliwe jest określenie rodzaju szkła. Do wyboru są wersje hartowane, półhartowane, niehartowane, a także barwione. Efektywność energetyczna budynków poprawia się w wyniku zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, która jest wykorzystywana w obiekcie. Ponadto dzięki estetycznym modułom budynek zyskuje dodatkowe walory wizualne.

Moduły BIPV - postaw na budynek energooszczędny

Szeroka oferta ML System S. A. sprawia, że użytkownicy mają swobodny wybór jeśli chodzi o rozmiar, kształt i kolorów modułów BIPV. Ten typ instalacji fotowoltaicznej stanowi integralną część budynku. Z tego względu jest odpowiedzialny nie tylko za dostarczanie energii, ale stanowi jednocześnie pokrycie dachu lub elewacji. Moduły mogą zostać umieszczone również w ramach okiennych. Budynki pasywne, w których zastosowano takie rozwiązania prezentują się bardzo atrakcyjnie. Aby w 100% czerpać z możliwości jakie zapewniają moduły BIPV, ich montaż musi zostać wykonany przez profesjonalną i wykwalifikowaną firmę. Proces instalacji różni się bowiem od montażu zwykłych modułów fotowoltaicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na budownictwo ekologiczne?

Opisywane rozwiązanie zapewnia szereg praktycznych funkcji, co jest jego największą zaletą. Fotowoltaika na elewacji to sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji. Ponadto użytkownicy zyskują możliwość praktycznie darmowego wytwarzania czystej i zielonej energii. Wybierając takie rozwiązanie już na początku budowy, nie trzeba będzie inwestować w osobną instalację fotowoltaiczną w późniejszym czasie. Aby budynek energooszczędny był jednocześnie maksymalnie funkcjonalny można zaimplementować dodatkowo moduły BIPV NoFrost z oferty ML System S.A., które posiadają funkcję ogrzewania. Dzięki niej nie trzeba przejmować się oblodzeniem czy zaleganiem śniegu. Istnieje możliwość zastosowania funkcji NoFrost na całej powierzchni lub strefowo.


Galeria produktu
Siedziba Fronius / Gliwice

Siedziba Fronius / Gliwice

Instytut Teologiczno-Pastoralny / Rzeszów

Instytut Teologiczno-Pastoralny / Rzeszów

Less Mess Storage / Warszawa

Less Mess Storage / Warszawa

Zespół Szkół im. Jana Pawła II / Rokietnica

Zespół Szkół im. Jana Pawła II / Rokietnica

Reconal Sp. z o.o. / Rzeszów

Reconal Sp. z o.o. / Rzeszów

Archiwum Państwowe / Rzeszów

Archiwum Państwowe / Rzeszów

Moduły BIPV (z angielskiego building integrated photovoltaics, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem) to szczególny typ instalacji fotowoltaicznej. Panele BIPV nie są dokładane do gotowej konstrukcji domu lub innego obiektu, a stanowią jego integralną część, która pełni nie tylko funkcję dostarczania energii, ale ma również inne zadania. Mogą na przykład stanowić pokrycie dachu lub część elewacji, dekorację, a nawet być umieszczone na oknach budynku. Warto pamiętać, że montaż BIPV powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę, ponieważ z reguły różni się on zarówno od montowania standardowych elementów budowlanych, jak i od instalacji zwykłych modułów fotowoltaicznych. Nasza oferta obejmuje duży wybór systemów BIPV, a także wiele innych rodzajów instalacji fotowoltaicznych, na przykład moduły semielastyczne.

Zalety systemów BIPV

Największą zaletą modułów BIPV jest połączenie funkcji kilku elementów w obrębie jednego produktu. Dzięki temu systemy BIPV są bardziej ekologiczne, ponieważ na przykład wykonanie pokrycia dachu nie wymaga wyprodukowania kilku osobnych elementów, a zaledwie jednego. Pozwala to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji podczas produkcji, a także zanieczyszczeń generowanych przez transport gotowych produktów. Poza tym, choć cena BIPV jest wyższa niż na przykład standardowych dachówek, szyb czy elementów elewacji, ostatecznie rozwiązanie takie jest bardzo opłacalne ze względu na możliwość wytwarzania energii w zasadzie za darmo. Montaż modułów BIPV sprawia też, że nie trzeba inwestować w osobną instalację fotowoltaiczną na późniejszym etapie.

Jakie moduły BIPV znajdziesz w naszym asortymencie?

Nasz asortyment obejmuje szeroką gamę produktów z kategorii BIPV. Oferujemy między innymi moduły i pojedyncze ogniwa BIPV w różnych rozmiarach oraz kolorach (również w wariantach dekoracyjnych). Są one skonstruowane tak, by mogły stanowić część elewacji lub pokrycia dachu albo fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Oferujemy między innymi specjalne moduły BIPV NoFrost, które są wyposażone w funkcję podgrzewania, dzięki czemu zapobiegają w zimie oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Takie rozwiązanie może być stosowane na całej powierzchni, ale również strefowo - wzrost temperatury ogrzewa również pobliskie moduły wykonane w standardowej technologii. Wszystkie produkty oferowane w tej kategorii mogą być wyprodukowane w różnej grubości, na szkle hartowanym, półhartowanym lub niehartowanym, a także w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu bez problemu można dopasować wygląd i właściwości finalnego produktu do warunków danego projektu. Moduły BIPV dostępne w naszym sklepie mogą być również dostosowywane do sposobu montażu, co jeszcze bardziej rozszerza możliwości ich zastosowania w architekturze.