Strona główna > Fotowoltaiczna Fasada Wentylowana

FOTOWOLTAICZNA FASADA WENTYLOWANA

Fasada fotowoltaiczna to jeden ze sposobów na umieszczenie konstrukcji fotowoltaicznej w budynku (obok żaluzji fotowoltaicznych i modułów BIPV). Jej zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Wersje wentylowane składają się z warstwy izolacyjnej i zewnętrznej okładziny elewacyjnej, które są przedzielone szczeliną wentylacyjną. Dzięki temu fasady fotowoltaiczne są estetyczne, a przy tym wyróżniają się energooszczędnością. To z kolei sprawia, że coraz częściej można spotkać się z nimi zarówno w nowym budownictwie, ale także podczas termomodernizacji już istniejących budynków. W ofercie ML System S. A. można znaleźć rozwiązania, które nie tylko poprawiają parametry cieplne obiektu, ale jednocześnie zmniejszają ryzyko kondensacji pary wodnej.

Czym wyróżnia się fasada wentylowana?

Ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w zewnętrznej okładzinie elewacji są odpowiedzialne za produkcję energii elektrycznej, co pozwala na wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii, jako aktywnego materiału budowlanego.Ponadto takie rozwiązanie jest bardzo korzystne jeśli użytkownicy w mniejszym stopniu zużywają wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby w okresie letnim i w większym w okresie zimowym. Moduły fotowoltaiczne na ścianie budynku nigdy nie są zasypane przez śnieg. Dzięki temu są w stanie wyprodukować więcej energii w zimowych miesiącach, w porównaniu do modułów umieszczonych na dachu. Ponadto można liczyć na łatwe dopasowanie formatów modułów do już istniejących elementów budynku, a także na połączenie z innymi rodzajami ścian osłonowych.

Fotowoltaika na ścianie - najważniejsze zalety rozwiązania

Moduły fotowoltaiczne fasadowe wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to z zastosowania technologii szkło-szkło, czyli szkła hartowanego klejonego warstwowo. Dodatkowo moduły posiadają testy i certyfikacje mocowań. Ważnym atutem jest też perfekcyjne dopracowanie szczegółów. Dobrym przykładem są maskownice, które skutecznie zasłaniają szczeliny znajdujące się między modułami i dzięki temu w znacznym stopniu podnoszą walory estetyczne całej konstrukcji. Fasada wentylowana zapewnia możliwość wymiany dowolnego modułu podczas eksploatacji, bez jednoczesnej konieczności demontażu elementów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. To obecnie jeden z najgorętszych trendów architektonicznych. Wybierając takie rozwiązanie można w atrakcyjny sposób uzupełnić architekturę budynku.

Moduły fotowoltaiczne na ścianie - w jaki sposób można je rozmieścić?

Moduły fotowoltaiczne na ścianę mogą być rozmieszczone regularnie lub też w formie różnego rodzaju wzorów. Aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wykorzystuje się kolorową folię laminacyjną ze specjalnym barwnikiem. Możliwe jest też barwienie szkła w masie, co pozwala na uzyskanie dowolnego odcienia fasady. Na szkle może też zostać umieszczony dowolny element graficzny dzięki zastosowaniu druku ceramicznego. Ponadto ML System S. A. zapewnia możliwość tworzenia różnych kształtów w szkle dzięki wykorzystaniu technologii graweru laserowego. Montaż modułów fotowoltaicznych na elewacji należy do grupy rozwiązań z obszaru BIPV (fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem). Fotowoltaiczne fasady wentylowane mają zewnętrzną warstwę wykonaną ze specjalnego materiału, któru pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego docierającego do jego powierzchni. Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na efekt podobny do tego jaki uzyskaliby w momencie instalacji standardowych modułów fotowoltaicznych na elewacji obiektu.

Elewacja z modułów fotowoltaicznych - co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Elewacja fotowoltaiczna łączy w sobie dwie funkcje, które charakteryzują produkty z obszaru BIPV. Z jednej strony pełni rolę tradycyjnej fasady wentylowanej, a zatem skutecznie zabezpiecza ściany obiektu przed wilgocią, wiatrem, mrozem oraz negatywnym wpływem innych czynników zewnętrznych. Z drugiej strony zaś funkcjonuje jako zintegrowane z budynkiem moduły fotowoltaiczne umożliwiające produkcję energii elektrycznej. To wszystko w obrębie jednego elementu konstrukcyjnego. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie jest nie tylko wygodne i opłacalne, ale również ekologiczne i estetyczne, dzięki czemu użytkownicy produktu mogą liczyć na wiele korzyści. Jedną z kluczowych jest brak konieczności osobnego zakupu i montażu modułów fotowoltaicznych na elewację i fasady wentylowanej. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również materiały. Takie rozwiązanie jest też bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Należy przy tym zaznaczyć, że moduły fotowoltaiczne na elewacji stanowią mniejsze obciążenie dla budynku, w porównaniu do osobnej fasady wentylowanej, na której moduły fotowoltaiczne miałyby zostać niezależne umieszczone.

Możliwości personalizacji fotowoltaiki na ścianę od ML System. S. A.

Fasadowe moduły fotowoltaiczne, a dokładniej ich cena jest uzależniona od wybranego wariantu. Produkty oferowane przez ML System S. A. zostały zaprojektowane w taki sposób, aby możliwe było dopasowanie ich formy do indywidualnych wymagań klienta w jak największym stopniu. Co najważniejsze, moduły fotowoltaiczne, które są zintegrowane z fasadą wentylowaną mogą zostać bez problemu dopasowane nie tylko do nowych budynków, ale również tych istniejących. Jedną z ich najważniejszych zalet jest wysoka jakość wykonania. Dotyczy ona zarówno aspektów technicznych, jak i walorów estetycznych. Fasady wentylowane z fotowoltaiką są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, z możliwością naniesienia wybranych wzorów graficznych. Doświadczeni doradcy są w stanie pomóc na każdym etapie zakupów, tak aby produkt był w 100% dopasowany do danego budynku oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań.


Parametry techniczne systemu
Moc jednostkowaDo 200 Wp/ m2
Sprawność ogniwDo 25 %
Max. napięcie pracy1000 V DC
Rodzaje modułówMonokrystaliczne
w tym back-contact
OpcjePrzezierne
Materiał podkonstrukcjiAluminium
Szerokość szczeliny międzymodułowej pion/poziom20 mm
Maksymalny wymiar modułów3600 x 2020 mm
Kolorystyka konstrukcjiWg palety RAL
Grubość modułówOd 3 do 22 mm

Rysunek techniczny

Galeria produktu
ML System / Zaczernie

ML System / Zaczernie

Park Technologiczny / Kielce

Park Technologiczny / Kielce

Tauron Dystrybucja / Gliwice

Tauron Dystrybucja / Gliwice

"Gaweł" Zakład Produkcji Śrub / Strażów

"Gaweł" Zakład Produkcji Śrub / Strażów

Less Mess Storage / Warszawa

Less Mess Storage / Warszawa

Wyższa Szkoła Techniczna / Katowice

Wyższa Szkoła Techniczna / Katowice

Informacje dodatkowe

Fotowoltaiczne fasady wentylowane to jedno z nowoczesnych rozwiązań z zakresu BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Tradycyjna fasada wentylowana to dwuwarstwowa konstrukcja umieszczana po zewnętrznej stronie poszycia budynku. Składa się ona z części wewnętrznej (izolacyjnej) oraz zewnętrznej okładziny, które przedzielone są szczeliną wentylacyjną, zapewniającą między innymi skuteczne odprowadzenie wilgoci. W przypadku fasad wentylowanych w wersji fotowoltaicznej, warstwa zewnętrzna wykonywana jest ze specjalnego materiału, który umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z docierającego do jej powierzchni promieniowania słonecznego. Pozwala to uzyskać efekt podobny do umieszczenia paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku.

Fotowoltaika na elewacji - dwa w jednym

Podobnie jak w przypadku innych produktów BIPV fotowoltaiczna fasada wentylowana umożliwia połączenie dwóch istotnych funkcji w obrębie jednego elementu konstrukcyjnego. Z jednej strony pełni ona rolę tradycyjnej fasady wentylowanej, zabezpieczając ściany budynku przed wnikaniem wilgoci, mrozem, wiatrem i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Z drugiej strony, obecność elementów umożliwiających produkcję energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że fasada doskonale sprawdzi się w roli zintegrowanych z budynkiem paneli fotowoltaicznych na elewacji.

Ekologiczna, wygodna i opłacalna fasada wentylowana z fotowoltaiką

Zastosowanie wielofunkcyjnego rozwiązania, jakim jest fotowoltaika na ścianie w formie wentylowanej fasady fotowoltaicznej, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie jest konieczny osobny zakup i montaż fasady wentylowanej oraz paneli fotowoltaicznych na elewację, co pozwala zaoszczędzić środki inwestycyjne i materiały, a także jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto takie rozwiązanie stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla budynku niż osobna fasada wentylowana, na której niezależnie umieszcza się fotowoltaikę na ścianie.

Fotowoltaika na ścianie: nieskończone możliwości personalizacji

Dostępne w naszej ofercie fotowoltaiczne fasady wentylowane zostały zaprojektowane tak, by można było maksymalnie dopasować ich formę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego klienta. Panele fotowoltaiczne na elewację zintegrowane z fasadą wentylowaną można elastycznie dopasować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków. Dokładamy też najwyższych starań, aby nasze produkty były perfekcyjnie wykonane nie tylko pod względem technicznym, ale również wizualnym. Oferujemy fasady wentylowane z fotowoltaiką w dowolnych kolorach, a także z możliwością aplikacji pożądanych wzorów graficznych (w tym celu wykorzystujemy nowoczesny druk ceramiczny). Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości nasi klienci mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa na każdym etapie zakupów.

Kontakt

Damian Staszewski
tel: +48 506 996 995

Rafał Michalak
tel: +48 512 877 777

Łukasz Gorzała
tel: +48 535 235 920

Mateusz Tetłak
tel: +48 512 877 778