Strona główna > Fotowoltaiczna Fasada Wentylowana

FOTOWOLTAICZNA FASADA WENTYLOWANA

Obok żaluzji fotowoltaicznych i modułów BIPV, fotowoltaiczna fasada wentylowana to kolejny sposób na funkcjonalne i estetyczne umieszczenie konstrukcji fotowoltaicznej w budynku.

Fasada wentylowana, która standardowo składa się z warstwy izolacyjnej i zewnętrznej okładziny elewacyjnej przedzielonych szczeliną wentylacyjną, to energooszczędne i estetyczne rozwiązanie, coraz częściej jest stosowane w nowym budownictwie oraz przy termomodernizacji istniejących budynków.

Opracowana przez ML System fotowoltaiczna fasada wentylowana nie tylko obniża ryzyko kondensacji pary wodnej i poprawia parametry cieplne budynku. Zintegrowanie paneli fotowoltaicznych w zewnętrznej okładzinie umożliwia produkcję energii słonecznej na potrzeby obiektu. Zastosowanie fotowoltaiki na elewacji nie tylko pozwala wykorzystać OZE (Odnawialne Źródła Energii) jako materiał budowlany, ale również jest korzystne pod względem produkcji energii elektrycznej w przypadku użytkowników, wykorzystujących wyprodukowaną energię elektryczną na potrzeby własne przy mniejszym zużyciu w lecie, a większym w zimie (np. szkoły, uczelnie). Instalacje takie nigdy nie są zasypane przez śnieg, jak również pozwalają wyprodukować więcej energii ze słońca w okresach zimowych w stosunku do rozwiązań umieszczonych na dachach.

Unikalne rozwiązania konstrukcji fasady pozwalają na zniwelowanie odchyłek wymiarowych, dopasowanie formatów modułów do istniejących elementów budynku oraz połączenie z innymi rodzajami ścian osłonowych. Wysoki poziom bezpieczeństwa jest zapewniony przez budowę modułów wykonanych w technologii szkło-szkło (szkło hartowane klejone warstwowo) oraz testy i certyfikacje mocowań. Dopracowane szczegóły, takie jak maskownice zasłaniające szczeliny między modułami, podnoszą estetykę całego rozwiązania. Zaletą fotowoltaicznej fasady wentylowanej jest możliwość wymiany dowolnego modułu w trakcie eksploatacji bez konieczności demontażu sąsiednich elementów.

Fotowoltaiczna fasada wentylowana wychodzi naprzeciw trendom architektonicznym i stanowi atrakcyjne uzupełnienie architektury budynku. Ogniwa fotowoltaiczne mogą być rozmieszczone w sposób regularny lub można tworzyć z nich wzory. Użycie kolorowej folii laminacyjnej ze specjalnym barwnikiem czy barwienie szkła w masie umożliwia otrzymanie dowolnego koloru fasady, zaś zastosowanie druku ceramicznego pozwala umieszczenie na szkle dowolnego elementu graficznego. Możliwości produkcyjne ML System pozwalają także na tworzenie różnych kształtów w szkle przy użyciu grawera laserowego lub stworzenie efektu iluminowanej szyby, poprzez napylenie pomiędzy zespolenie nanomateriału (np. kropek kwantowych).


Parametry techniczne systemu
Moc jednostkowaDo 200 Wp/ m2
Sprawność ogniwDo 25 %
Max. napięcie pracy1000 V DC
Rodzaje modułówMonokrystaliczne
w tym back-contact
OpcjePrzezierne
Materiał podkonstrukcjiAluminium
Szerokość szczeliny międzymodułowej pion/poziom20 mm
Maksymalny wymiar modułów3600 x 2020 mm
Kolorystyka konstrukcjiWg palety RAL
Grubość modułówOd 3 do 22 mm

Rysunek techniczny

Galeria produktu
ML System / Zaczernie

ML System / Zaczernie

Park Technologiczny / Kielce

Park Technologiczny / Kielce

Tauron Dystrybucja / Gliwice

Tauron Dystrybucja / Gliwice

"Gaweł" Zakład Produkcji Śrub / Strażów

"Gaweł" Zakład Produkcji Śrub / Strażów

Less Mess Storage / Warszawa

Less Mess Storage / Warszawa

Wyższa Szkoła Techniczna / Katowice

Wyższa Szkoła Techniczna / Katowice

Informacje dodatkowe

Fotowoltaiczne fasady wentylowane to jedno z nowoczesnych rozwiązań z zakresu BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Tradycyjna fasada wentylowana to dwuwarstwowa konstrukcja umieszczana po zewnętrznej stronie poszycia budynku. Składa się ona z części wewnętrznej (izolacyjnej) oraz zewnętrznej okładziny, które przedzielone są szczeliną wentylacyjną, zapewniającą między innymi skuteczne odprowadzenie wilgoci. W przypadku fasad wentylowanych w wersji fotowoltaicznej, warstwa zewnętrzna wykonywana jest ze specjalnego materiału, który umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z docierającego do jej powierzchni promieniowania słonecznego. Pozwala to uzyskać efekt podobny do umieszczenia paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku.

Fotowoltaika na elewacji - dwa w jednym

Podobnie jak w przypadku innych produktów BIPV fotowoltaiczna fasada wentylowana umożliwia połączenie dwóch istotnych funkcji w obrębie jednego elementu konstrukcyjnego. Z jednej strony pełni ona rolę tradycyjnej fasady wentylowanej, zabezpieczając ściany budynku przed wnikaniem wilgoci, mrozem, wiatrem i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Z drugiej strony, obecność elementów umożliwiających produkcję energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że fasada doskonale sprawdzi się w roli zintegrowanych z budynkiem paneli fotowoltaicznych na elewacji.

Ekologiczna, wygodna i opłacalna fasada wentylowana z fotowoltaiką

Zastosowanie wielofunkcyjnego rozwiązania, jakim jest fotowoltaika na ścianie w formie wentylowanej fasady fotowoltaicznej, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie jest konieczny osobny zakup i montaż fasady wentylowanej oraz paneli fotowoltaicznych na elewację, co pozwala zaoszczędzić środki inwestycyjne i materiały, a także jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto takie rozwiązanie stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla budynku niż osobna fasada wentylowana, na której niezależnie umieszcza się fotowoltaikę na ścianie.

Fotowoltaika na ścianie: nieskończone możliwości personalizacji

Dostępne w naszej ofercie fotowoltaiczne fasady wentylowane zostały zaprojektowane tak, by można było maksymalnie dopasować ich formę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego klienta. Panele fotowoltaiczne na elewację zintegrowane z fasadą wentylowaną można elastycznie dopasować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków. Dokładamy też najwyższych starań, aby nasze produkty były perfekcyjnie wykonane nie tylko pod względem technicznym, ale również wizualnym. Oferujemy fasady wentylowane z fotowoltaiką w dowolnych kolorach, a także z możliwością aplikacji pożądanych wzorów graficznych (w tym celu wykorzystujemy nowoczesny druk ceramiczny). Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości nasi klienci mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa na każdym etapie zakupów.

Kontakt

Damian Staszewski
tel: +48 506 996 995

Rafał Michalak
tel: +48 512 877 777

Łukasz Gorzała
tel: +48 535 235 920

Mateusz Tetłak
tel: +48 512 877 778