Strona główna > Smart City

Smart city

Smart city to idea nowoczesnego miasta, w którym mieszkańcom będzie żyło się lepiej. W dosłownym tłumaczeniu z angielskiego to “inteligentne miasto”. W sformułowaniu chodzi o to, aby w takim miejscu znakomicie działały struktury odpowiadające za wymianę informacji, które mają wpływ na różne dziedziny. Przykładowo – mieszkaniec miasta może znacznie lepiej zarządzać swoim czasem, jeśli będzie miał dostęp do prawdziwej informacji, o jakiej dokładnie godzinie pojawi się autobus na przystanku (a nie tylko planowany czas przyjazdu). Firma ML System dostarcza technologię, która umożliwia zamianę dowolnego miasta w smart city – są to między innymi Smart Pylony, inteligentne ławki, inteligentne wiaty przystankowe, lampy fotowoltaiczne oraz tak zwane carporty.

Smart city system - zielona energia

Jednym z założeń inteligentnego miasta jest wprowadzanie autonomicznych systemów, które działają sprawnie pomimo zmiennych warunków. Wykorzystując nasze urządzenia, nie tylko otrzymasz wysokiej jakości, autonomiczny sprzęt, ale przede wszystkim będzie on pracował, wykorzystując tak zwaną zieloną energię. Każdy z oferowanych produktów ma wbudowane moduły fotowoltaiczne, dzięki czemu nie potrzebuje do pracy energii z sieci energetycznej. Możesz wyposażyć wiatę przystankową lub lampę fotowoltaiczną w specjalny akumulator, dzięki któremu lampa będzie świecić w nocy, korzystając z energii zgromadzonej w ciągu dnia. W momencie, kiedy ta energia zostanie wyczerpana, urządzenie automatycznie przełączy się na zasilanie z sieci 230 V.

Prawdziwie, inteligentne miasto

Oferujemy znakomite rozwiązania, które sprawiają, że w mieście żyje się lepiej. Komunikacja i przepływ informacji może stać się lepszy między innymi dzięki możliwości instalacji na przystankach ekranów, na których będą wyświetlane informacje o aktualnie przewidywanym przyjeździe tramwaju. Siadając w oczekiwaniu na swój autobus w chłodny, zimowy wieczór, będziesz mógł cieszyć się podgrzewanym siedzeniem i dostępem do sieci dzięki lokalnemu WiFi. W parku będziesz mógł skorzystać z tak zwanej smart ławki, gdzie naładujesz swojego laptopa lub smartfona. Każde z urządzeń jest także w stanie samodzielnie zadbać o prawidłową pracę modułu fotowoltaiki dzięki autonomicznemu systemowi odśnieżania. Z racji, że idea smart city to ogólna poprawa życia w mieście, oferujemy także oczyszczenie powietrza z trujących spalin.

Elektromobilność - carporty w inteligentnym mieście

Jednym z ciekawych rozwiązań smart city są carporty fotowoltaiczne. Są to zadaszone parkingi, w których dach pokryty jest modułami fotowoltaicznymi lub wręcz zbudowany z modułów BIPV. Dzięki temu konstrukcja jest w stanie wytwarzać energię elektryczną, którą można wykorzystać na przykład do ładowania samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Jest to bardzo ekologiczna opcja, która pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej pochodzącej ze szkodliwego dla środowiska spalania węgla i innych paliw kopalnych na rzecz ekologicznego, “zielonego” prądu wytworzonego ze światła. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modułów BIPV i rozwiązań smart city przeznaczonych do zastosowania w carportach.

Wszystko, co musisz wiedzieć o smart city

W dobie smartfonów, smart TV, elektrycznych samochodów oraz inteligentnych mieszkań bardzo mocno rozwija się idea smart city. Czym jest ta koncepcja urbanistyczna i jakie zapewnia korzyści? Czy ekologiczne miasto to przyszłość?

Co oznacza smart city?

Smart city to nic innego jak koncepcja urbanistyczna, która mówi o rozwoju miasta z wykorzystaniem technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych pozwala stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, władz oraz turystów. Co więcej, inteligentne miasto to także ekologiczne miasto – odpowiednio zaimplementowane systemy mogą pomóc w optymalizacji zużycia energii czy weryfikacji w opóźnieniu w ruchu, a tym samym emisję spalin. Wszystko to wspólnie zapewnia harmonijny rozwój, który łączy się z poprawą standardu życia.

Smart city w praktyce: technologie i inicjatywy

Przykładów rozwiązań, jakie może wprowadzić nowoczesne, ekologiczne miasto, jest bardzo dużo. To m.in. szukanie miejsc parkingowych z użyciem aplikacji, stawianie wiat samochodowych z fotowoltaiką, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy wprowadzenie pomiaru zużycia wody i energii. Dodatkowo do rozwiązań smart city można zaliczyć inteligentne oświetlenie miejskie, ekrany na przystankach, infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych (aut, rowerów i hulajnóg). Wszystko to sprowadza się do wzrostu zadowolenia mieszkańców, a także lepszej dbałości o środowisko. Ekologiczne miasto często dąży do maksymalnego wykorzystania używanej dotychczas infrastruktury, wprowadzając przy tym zieleń i przyjazne mieszkańcom technologie. Przykładów smart city jest coraz więcej – do tej grupy zalicza się m.in. Singapur, Helsinki, Oslo, Amsterdam, a także Warszawę czy Wrocław.