Strona główna > Fotowoltaika montaż

Fotowoltaika montaż

Wysokosprawna instalacja fotowoltaiczna to skuteczny i sprawdzony sposób na zabezpieczenie przed niestabilną sytuacją na rynku energetycznym. Ponadto produkcja energii ze słońca pozwala na częściową, a nawet całkowitą niezależność energetyczną. Aby cała instalacja jak najlepiej spełniała swoje zadanie należy wybrać odpowiednie miejsce montażu. W jaki sposób przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej? Jakie wytyczne musi spełnić miejsce, aby instalacja fotowoltaiki działała efektywnie?

Instalacje modułów fotowoltaicznych – podstawowe informacje

Miejsce montażu modułów fotowoltaicznych musi spełnić kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest jego rozmiar, który musi być dopasowany do liczby modułów fotowoltaicznych planowanych do montażu. Kolejnym, równie ważnym czynnikiem jest możliwość skierowania modułów pod odpowiednim kątem w południową stronę. To ogólna zasada, od której występuje kilka wyjątków. Dodatkowo instalator dokładnie sprawdza nośność wybranego miejsca i możliwość stabilnego, a co za tym idzie bezpiecznego przymocowania całej konstrukcji do podłoża.

Fotowoltaika – montaż na dachu

Instalatorzy fotowoltaiki przeważnie zalecają montaż modułów na dachu (o ile to możliwe). Dlaczego to rozwiązanie cieszy się największą popularnością? Wynika to z kilku względów. Pierwszym z nich jest brak konieczności zajmowania miejsca na działce. Ponadto instalacja fotowoltaiki na dachu skośnym przeważnie nie wymaga montażu dodatkowych elementów konstrukcyjnych, które umożliwiają ustawienie modułów pod prawidłowym kątem.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest estetyka. Instalacja fotowoltaiki na dachu w wielu przypadkach jest częściowo lub całkowicie niezauważalna. Czy montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim lub prawie płaskim jest możliwy? Tak. Instalatorzy fotowoltaiki najpierw wykonują specjalną konstrukcję, którą nabyć można w sklepie ML System (https://sklep.mlsystem.pl/konstrukcja-ekierka-balast-pion-2008x1002,3,1772,1582 ), która to zostaje przytwierdzona do dachu. Dopiero na tej konstrukcji są montowane moduły fotowoltaiczne. Wynika to z konieczności zamontowania modułów pod odpowiednim kątem. Dzięki takiej konstrukcji moduły fotowoltaiczne na dachach płaskich (lub prawie płaskich) wyróżniają się taką samą wydajnością jak instalacje na dachach skośnych.

Instalacja modułów fotowoltaicznych na elewacji budynku

Jeżeli na dachu budynku nie ma wystarczającej ilości miejsca do zamontowania modułów fotowoltaicznych lub instrastruktura dachowa jest zbyt skomplikowana, wówczas można zamontować je na elewacji. Kolejnym, stosunkowo rzadkim wyjątkiem jest niewystarczająca nośność dachu. Montaż instalacji fotowoltaicznej na elewacji cieszy się mniejszą popularnością od montażu dachowego, jednak w niektórych przypadkach może okazać się najlepszym wyjściem.

Fotowoltaika na elewacji budynku może stanowić dodatkową (uzupełniającą powierzchnię) w sytuacji, gdy główna instalacja znajduje się na dachu, jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, liczba modułów nie jest wystarczająca. Zatem jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej na elewacji? Przede wszystkim warto przypomnieć, że instalacje umożliwiające produkcję bezemisyjnej energii ze słońca muszą spełniać przepisy dotyczące m.in. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Profesjonalni instalatorzy fotowoltaiki najczęściej sugerują solidną, doskonale nasłonecznioną i przede wszystkim wytrzymałą na obciążenia ścianę budynku. Pierwszym etapem instalacji jest mocowanie specjalnej konstrukcji nośnej do ściany budynku. Aby zapewnić odpowiednią wentylację i efektywne odprowadzenie ciepła, pomiędzy konstrukcją a ścianą znajduje się wolna przestrzeń. Następnie do konstrukcji są montowane moduły fotowoltaiczne. Całe okablowanie instalacji jest zabezpieczone nie tylko przed działaniem promieni słonecznych, ale również przed deszczem. Dla zabezpieczenia modułów fotowoltaicznych przed uszkodzeniami mechanicznymi wykorzystuje się dodatkowe ramy lub obudowy.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie to kolejna alternatywa do instalacji dachowych. To rozwiązanie jest przeważnie zalecane w sytuacji, gdy na dachu nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca oraz montaż modułów fotowoltaicznych na elewacji jest utrudniony lub niemożliwy. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to opcja wybierana przez właścicieli stosunkowo dużych, często niezagospodarowanych działek. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim możliwość precyzyjnego dopasowania kąta montażu modułów, które nie są montowane bezpośrednio na gruncie, ale na specjalnej konstrukcji nośnej.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie, a dokładniej proces montażu rozpoczyna się od wyboru konkretnego miejsca na działce. Obszar powinien być płaski i utwardzony, w przeciwnym wypadku konieczne będzie wykonanie prac ziemnych. W kolejnym kroku montuje się specjalną konstrukcję nośną, której wielkość jest dopasowana do liczby i wielkości modułów fotowoltaicznych. Konstrukcja jest stabilnie przytwierdzona do podłoża i odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym ssanie i parcie wiatru, deszcz, grad i śnieg. Moduły fotowoltaiczne są montowane do konstrukcji, dzięki czemu są stabilne i zabezpieczone.

Dodatkowe informacje dotyczące modułów fotowoltaicznych zamontowanych na gruncie

Cała instalacja nie powinna znajdować się w zbyt bliskiej odległości drzew, krzewów, słupów wysokiego napięcia, a także budynków. Dlaczego to jest takie istotne? Z dwóch względów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo. Spadające gałęzie lub elementy budynków mogą mechanicznie uszkodzić moduły fotowoltaiczne. Drugi powód to możliwość zacienienia. Drzewa i krzewy w przyszłości mogą urosnąć do takich rozmiarów, że częściowo lub całkowicie zasłonią moduły fotowoltaiczne. Jakie są dodatkowe korzyści wynikające z tego rozwiązania? Przede wszystkim możliwość idealnego ustawienia modułów w stronę południową, co w praktyce przekłada się na wyższą wydajność całej instalacji. Kolejną zaletą jest bardzo łatwy dostęp do wszystkich elementów. W praktyce oznacza to łatwiejsze i szybsze wykonanie czynności konserwacyjnych oraz czyszczenia modułów fotowoltaicznych.

Zainteresowany? Wypełnij formularz kontaktowy

    Umów się na konsultację



    Adres montażu instalacji