Strona główna > Fotowoltaika na dachu

Fotowoltaika na dachu

Instalacje fotowoltaiczne produkują bezemisyjną i darmową energię ze słońca. Najczęściej moduły fotowoltaiczne są zamontowane na dachach (zarówno płaskich, jak i skośnych). Popularność tego rozwiązania wynika z kilku czynników. Pierwszym z nich jest brak konieczności zagospodarowania działki na potrzeby instalacji. Drugi to możliwość precyzyjnego ustawienia modułów pod odpowiednim kątem, w konkretną stronę (najczęściej południową). Kolejną istotną kwestią jest estetyka. Fotowoltaika na dachu w wielu przypadkach jest częściowo lub całkowicie niezauważalna. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Fotowoltaika na dachu – wydajna produkcja darmowej i bezemisyjnej energii elektrycznej

Moduły fotowoltaiczne na dachu można zaobserwować nie tylko na budynkach mieszkalnych, ale również budynkach firmowych, instytucjonalnych, a nawet sakralnych. Wysokosprawne instalacje fotowoltaiczne to skuteczny i sprawdzony sposób na uzyskanie częściowej lub całkowitej niezależności energetycznej. Ponadto fotowoltaika na dachu zapewnia skuteczną ochronę przed podwyżkami cen prądu i niestabilną sytuacją na rynku energetycznym. Moduły fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem zamontowane na praktycznie każdym dachu. Wyjątek stanowią zbyt małe, zacienione lub zbyt skomplikowane konstrukcyjnie dachy. Moduły fotowoltaiczne, w zależności od rodzaju dachu (spadzisty lub płaski), są instalowane za pośrednictwem specjalnych systemów montażowych lub konstrukcji, która umożliwia precyzyjne ustawienie.

Moduły fotowoltaiczne na dachu

Warto pamiętać, że nawet niewielkie zacienienie modułów fotowoltaicznych znacząco obniża ich wydajność. Aby tego uniknąć, instalacja powinna znajdować się jak najdalej od potencjalnych źródeł zacieniania (m.in. drzew). Jeżeli to możliwe, moduły fotowoltaiczne muszą być zamontowane jak najdalej od źródeł zanieczyszczenia (np. utwardzonych dróg). Nawet niewielka ilość kurzu również obniża wydajność całej instalacji. Oczywiście moduły można myć (delikatną gąbką i wodą), jednak częste mycie jest uciążliwe dla użytkowników.

Fotowoltaika na płaskim dachu

Wysoka sprawność modułów fotowoltaicznych jest uzależniona nie tylko od kierunku, w którym zostały zamontowane (najczęściej jest to kierunek południowy), ale również od kąta nachylenia. Odpowiedni kąt pracy, gwarantujący najwyższą wydajność modułów fotowoltaicznych w przypadku dachów płaskich, można uzyskać dzięki specjalnym konstrukcjom. Konstrukcje tego typu wyróżniają się pełną odpornością na działanie warunków atmosferycznych, wysoką wytrzymałością mechaniczną i długą żywotnością. W pierwszym etapie konstrukcja jest stabilnie przymocowana do płaskiego lub prawie płaskiego dachu. Następnie do prawidłowo zamontowanej konstrukcji instalator stabilnie mocuje moduły fotowoltaiczne. Taka konstrukcja jest odporna na parcie i ssanie nawet silnego wiatru.

Moduły fotowoltaiczne na płaskim dachu – dodatkowe informacje

Płaski dach, na którym zostanie zamontowana konstrukcja wraz z modułami fotowoltaicznymi, musi wyróżniać odpowiednią nośnością i wolną przestrzenią. To na niej powstanie wspomniana konstrukcja. W większości przypadków dachy są na tyle wytrzymałe, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie stanowi żadnego problemu.

Moduły fotowoltaiczne na dach

Liczba, a co za tym idzie sumaryczna moc modułów fotowoltaicznych jest uzależniona od obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną dla konkretnego budynku. Z kolei zapotrzebowanie budynku jest uzależnione nie tylko od jego wielkości, ale również liczby osób, które w nim przebywają (na stałe lub okresowo), stopnia termoizolacji, rodzaju okien, nawyków użytkowników i innych czynników. Dla uproszczenia szacunków przyjęto, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW, przy zachowaniu dobrych warunków atmosferycznych, w trakcie jednego roku wytwarza około 1000 kWh energii elektrycznej. Jeżeli w ubiegłym roku zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku wynosiło np. 3500 kWh, wówczas moc instalacji fotowoltaicznej powinna zawierać się w zakresie od 3,5k kW do 4 kW.

Powyższy przykład należy traktować jako poglądowy, ponieważ finalną moc instalacji fotowoltaicznej dla danego budynku oblicza profesjonalny instalator, który uwzględnia również przyszłe (zwiększone) zapotrzebowanie. Może ono wynikać nie tylko ze większej liczby domowników, ale również zakupu aut elektrycznych, hulajnóg i skuterów elektrycznych, które będą często wykorzystywane.

Dach z modułów fotowoltaicznych

Alternatywą dla standardowych modułów fotowoltaicznych są dachówki fotowoltaiczne. Rozwiązanie tego typu zakłada wykonanie dachu z modułów fotowoltaicznych w kształcie dachówek, które do złudzenia przypominają standardowe dachówki. Są niezwykle wytrzymałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych (w tym śniegu, deszczu i gradu) i co najważniejsze umożliwiają produkcję darmowej oraz czystej energii ze słońca. Dachówki fotowoltaiczne są wyposażone m.in. w funkcje samooczyszczania odśnieżania, które dodatkowo zwiększają wydajność całej instalacji. Kolejnymi zaletami jest możliwość zarządzania pracą instalacji w czasie rzeczywistym, a także ławy montaż i redukcja strat związanych z zacienieniem.

Dodatkowe informacje o dachach z modułów fotowoltaicznych

Dachówki fotowoltaiczne są pokryte warstwą, która stanowi połączenie nanocząsteczek metalicznych i ceramiki. Dzięki niej promieniowanie IR, które odpowiada za nagrzewanie jest znacząco zredukowane. W praktyce oznacza to najwyższy poziom bezpieczeństwa, długą żywotność i bezawaryjność.

Dach z modułów fotowoltaicznych można wykonać w każdym kolorze, dzięki czemu dopasowanie go do elewacji budynku nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo dachówka fotowoltaiczna może odwzorowywać każdy kolor, dzięki czemu budynek zachowuje dawny wygląd oraz zyskuje solidny dach z funkcją produkcji darmowej energii ze słońca. Takie rozwiązanie nie obciąża konstrukcji dachu. Może być z powodzeniem zastosowanie np. w budynkach zabytkowych lub sakralnych w trakcie renowacji. Estetyczny dach z modułów fotowoltaicznych to gwarancja zwrotu inwestycji nie tylko w postaci ograniczenia kosztów, ale również poprawy bezpieczeństwa, stabilności i niezależności energetycznej.

Zainteresowany? Wypełnij formularz kontaktowy

    Umów się na konsultację



    Adres montażu instalacji