Strona główna > Obróbka Szkła

OBRÓBKA SZKŁA - CENTRUM OBRÓBCZE

Możliwości obróbcze:

 1. Wymiary szyb:
  • 80x80 [mm] - minimalnie
  •  2700x3500 [mm] - maksymalna

 2. Grubość szyb:
  • min. 2 [mm]
  • max. 19 [mm]

 3. Operacje:
  • obróbka krawędzi – zgrubna, wykończająca (trapez, c-kant), polerska
  • obróbka otworów – wiercenie, krawędziowanie (trapez, c-kant):
     - średnica otworu nie obrabianego 10 [mm] (minimalna)
     - średnica otworu obrabianego 12 [mm] (minimalna)

 4. Wycinanie kształtów:
  • wykonanie dowolnych kształtów o minimalnym promieniu wewnętrznym 6 [mm] niepolerowany oraz 55 [mm] polerowany, w tym szyby przeznaczonej do mocowań punktowych (rotule);

 5. Fazowanie:
  • wykonanie fazy prostej oraz zmiennej na krawędzi szyby;
  • min. szerokość fazy 5 [mm] o min. kącie pochylenia 3⁰;
  • max. szerokość fazy 40 [mm] o max. kącie pochylenia 90⁰;

 6. Grawerowanie:
  • grawerowanie dowolnych wzorów grawerem kulowym – szerokość linii od 0,5 [mm] do 4 [mm]
  • dostępność grawerowania we wszystkich rozmiarach oraz grubościach szyb;
PRZYKŁADOWE PRODUKTY

Obróbka szkła – szeroka oferta kluczem do sukcesu

Współczesne zastosowania szkła rozciągają się praktycznie na wszystkie możliwe dziedziny techniki – począwszy od budownictwa, poprzez meblarstwo, elektronikę, automatykę przemysłową, medycynę, aż po branżę reklamową. W każdym przypadku zakres docelowych aplikacji wymusza stosowanie zarówno innych gatunków oraz grubości szkła, jak i odpowiednio dobranych metod obróbki. Dlatego właśnie tak wiele uwagi poświęcamy na dostarczanie naszym Klientom szerokiego wachlarza technologii: dzięki temu możemy sprostać najbardziej wygórowanym wymaganiom, jakie stawia przed nami rynek. W ML System zajmujemy się zarówno wstępną, jak i zaawansowaną obróbką tafli szklanych - wycinanie dowolnych kształtów, obrysu, otworów okrągłych i kształtowych, a także precyzyjnym wykończeniem krawędzi oraz efektownym grawerowaniem szkła.

Obróbka krawędzi szyb – dlaczego jest tak istotna?

Właściwe wykończenie krawędzi szyb jest niezwykle ważnym etapem przygotowania elementów szklanych, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – pozostawienie ostrych brzegów tafli stwarza duże ryzyko zarówno dla osób montujących szybę w docelowym miejscu, jak i dla późniejszych użytkowników. Gdy mamy do czynienia z powierzchniami dotykowymi wykonanymi z nieoprawionego szkła, niezbędne jest zatępienie krawędzi w sposób zarówno bezpieczny, jak i estetyczny. Właściwie wyprofilowane brzegi szyb upraszczają ponadto montaż w przypadku relatywnie ciasno spasowanych obramowań i chronią szkło przed uszkodzeniami, a w niektórych sytuacjach ułatwiają nawet eksploatację i czyszczenie – dobrym przykładem mogą tutaj być płyty indukcyjne, których brzegi (szczególnie z przodu) są odpowiednio sfazowane.

Metody obróbki krawędzi szkła

Podstawowa obróbka zgrubna polega na wstępnym zatępieniu krawędzi i przygotowaniu ich w ten sposób do kolejnych etapów pracy. Szlifowanie polega na zdejmowaniu niewielkiej ilości materiału w celu uzyskania ściśle określonego profilu przekroju brzegu szkła i jest wykonywane za pomocą specjalnych narzędzi ściernych. Jeżeli docelowe zastosowanie tego wymaga, możliwe jest także polerowanie – w ten sposób można nadać krawędziom elementów szklanych odpowiedni poziom chropowatości, co jest szczególnie ważne ze względów estetycznych – stąd częste zastosowania szyb z polerowanymi krawędziami w meblarstwie i produkcji elementów dekoracyjnych.

Podstawowe rodzaje szlifów

Jednym z najczęściej stosowanych szlifów jest szlif trapezowy. W tym przypadku krawędzie po obu stronach tafli szkła są sfazowane, co pozwala uzyskać bezpieczne dotykowo krawędzie przy zachowaniu ścianki bocznej prostopadłej do powierzchni szyby. Rozwiązanie takie znacząco ułatwia montaż w przypadkach, w których szyba ma być np. wpasowania w obramowanie z niewielkim luzem bocznym. Szlif typu c-kant polega natomiast na łagodnym, zaokrąglonym wyprofilowaniu bocznej powierzchni szyby – z uwagi na fakt, że ten typ szlifu daje bardzo estetyczny, przyjemny w dotyku efekt oraz całkowicie bezpieczne krawędzie, jest on stosowany głównie tam, gdzie krawędzie tafli są odsłonięte i stanowią część powierzchni dotykowej (np. w balustradach, stołach, półkach meblowych, elementach dekoracyjnych itp.). Warto dodać, że takie same profile są wykorzystywane także w odniesieniu do krawędzi otworów i to już od średnicy 12 mm. Zastosowanie szlifu trapezowego znacznie ułatwia montaż szyb - otwór samoczynnie centruje się do osi elementu mocującego, np. śruby, dystansu lub uchwytu punktowego, tzw. rotuli.

Fazowanie i grawerowanie

W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem – w porównaniu do opisanych powyżej szlifów – jest fazowanie, mające na celu uzyskanie powierzchni ściętej (pod ściśle określonym kątem). Minimalna szerokość fazy, jaką możemy uzyskać, wynosi 5 mm (przy min. kącie pochylenia 3⁰), zaś maksymalna - 40 mm (przy maksymalnym kącie pochylenia 90⁰).

Grawerowanie przy użyciu precyzyjnych maszyn sterowanych numerycznie (CNC) umożliwia uzyskanie dowolnych wzorów, np. napisów, grafik (logotypów, map, piktogramów, etc.), stąd tak szerokie zastosowania technika ta znalazła w branży reklamowej. Grawerowanie świetnie sprawdza się także w aplikacjach budowlanych – przykładowo, zdobienie elementów szklanej elewacji lub balustrady pozwala projektantom korespondować z ogólną koncepcją wizualną, umożliwia też zachowanie zgodności z identyfikacją wizualną marki.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt:

Karolina Jurkowska, tel: +48 506 997 050
Sabina Kozieł, tel: +48 512 223 640