Certyfikat LEED, czyli „Lidership in Energy and Environmental Design” jest systemem oceny budynków, sporządzonym przez amerykański Green Building Council. Te budynki, które spełniają wymagania certyfikatu są mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego, tańsze i prostsze w użytkowaniu i posiadają lepszy bilans energetyczny. Jakie warunki muszą spełniać budynki, otrzymujące ten certyfikat? Które mogą być nim objęte?
Jak już wstępnie wyjaśniliśmy, mamy tu system oceny budynków pod względem ich energooszczędności, wydajności, samowystarczalności oraz zmniejszonej emisyjności. Jakie budynki mogą być brane pod uwagę do oceny? Są to następujące obiekty:
Certyfikat LEED może oceniać zarówno nowe, jak również już istniejące budynki. Oceniane to odbywa się wieloaspektowo. Można wyróżnić kilka ich rodzajów tych certyfikatów:
Jakie kryteria brane są pod uwagę, jeśli chodzi o certyfikat LEED? Ocena dotyczy wielu aspektów budynku, od materiałów, z których są wykonane, po energooszczędność budynku i jego wpływ na środowisko naturalne. Certyfikat LEED ocenia takie aspekty, jak:
Liczba zebranych w tych wszystkich kategoriach punktów decyduje o konkretnym poziomie oceny. Wynik może być klasyfikowany na jednym z trzech poziomów: Certified, Silver, Gold, Platinum, przy czym najwyższy jest poziom Platinum, świadczący o uzyskaniu największej ilości punktów.
W Polsce jako pierwsza srebrny certyfikat LEED otrzymała siedziba firmy Borg Warner w Jasionce koło Rzeszowa, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dotyczącym doświetlania naturalnym światłem i oszczędności wody.
Czy ten certyfikat przekłada się na konkretne korzyści dla użytkowników i inwestorów budynku? Oczywiście i w dodatku tych korzyści jest całkiem sporo. Należą do nich przede wszystkim: możliwość wykazania zrównoważonego charakteru powstającego lub modernizowanego budynku, podniesienie jego wartości rynkowej, obniżenie kosztów eksploatacji budynku, możliwość uzyskania większych korzyści w przypadku wynajmowanych powierzchni.
Ponad to budynki, które kwalifikują się do wysokiej oceny LEED charakteryzują się wieloma udogodnieniami dla użytkowników, mniejszą emisyjnością i oszczędnością środowiska, bardziej przemyślanym gospodarowaniem odpadami itp. Dbanie o środowisko naturalne, poprzez ograniczanie emisyjności i energooszczędność budynku to potencjalnie większa wartość nieruchomości.
Czy BIPV, czyli zintegrowanie budynku z instalacjami fotowoltaicznymi ma wpływ na zwiększenie możliwości uzyskania certyfikatu LEED? Oczywiście, przykładem mogą być moduły BIPV, które stanowią nie tylko sposób na pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej na użytek budynku, ale również są integralną częścią nowoczesnych budynków, powstających z myślą o dobru środowiska naturalnego. Związek, jaki ma fotowoltaika a LEED, jest oczywisty, tak samo jak oczywiste są korzyści z instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym nie tylko oszczędza się ma rachunkach, ale także poprawia parametry energetyczne budynku.
Zrównoważone zarządzanie energią wytworzoną dzięki urządzeniom fotowoltaicznym podnosi energooszczędność budynku, a to może mieć znaczny wpływ na uzyskanie wysokiej oceny z kryterium związane z energią. Decyzja o zainwestowaniu w fotowoltaikę w budynku to nie tylko zdrowsze funkcjonowanie i w dalszej perspektywie oszczędności, ale i możliwość uzyskania certyfikatu LEED.
Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, zapoznaj się z ofertą ML System. Jesteśmy firmą, która produkuje doskonałej jakości polskie panele fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne, dachówki fotowoltaiczne, falowniki, moduły BIPV, żaluzje fotowoltaiczne i wiele innych elementów związanych z fotowoltaiką. Sprawdź naszą ofertę – na pewno znajdziesz w niej wiele korzystnych rozwiązań dla siebie!