Strona główna > FCBiR – Pracownia charakteryzacji elektrycznej

Hall

System pomiarowy do wyznaczania stałej Halla i krzywych I-V, I-R, oporu elektrycznego, zagęszczenia nośników ładunku i mobilności w metalach i półprzewodnikach. System pomiarowy L79/HCS umożliwia charakteryzację parametrów transportowych próbek metalicznych i półprzewodników metodą Van-der-Pauwa. System zawiera oprogramowanie do sterowania pomiarem i analizy wyników. Standard (ITO) jest częścią zestawu. W zestawie 3 różne uchwyty do próbek do pomiaru metodą czteropunktową. Możliwość pomiarów automatycznych. Parametry mierzone to: przewodnictwo elektryczne, stała Halla, zagęszczenie nośników ładunku i mobilność. System może być używany do badania parametrów termofizyczno-transportowych różnych materiałów m.in. Si, SiGe, SiC, GaAs, InGaAs, InP, GaN (półprzewodniki typu N & P), warstwy metaliczne, tlenki etc. Komora pomiarowa próżnioszczelna. Elektromagnes sterowany z poziomu oprogramowania (kierunek pola, wielkość pola).
Oprogramowanie: w pełni spójne z MS Windows (32-bit), zabezpieczenie danych w przypadku usterki zasilania systemu, funkcja sprawdzania kontaktów, opracowanie wyników pomiarów, łatwa wysyłka danych pomiarowych w formacie ASCII lub MS Excel, generowanie raportów i wykresów (funkcja temperatury).

Moduł wysokotemperaturowy (zakres pomiaru od RT-600°C.), zawierający element grzewczy, elektronikę, pozwalający na pomiary od temperatury pokojowej do 600°C. Oprzyrządowanie do wykonania pojedynczego pomiaru niskotemperaturowego w -196°C. Moduł niskotemperaturowy, z wykorzystaniem ciekłego azotu, pozwalający na pomiary w zakresie od -80°C do temperatury pokojowej. Kontrolowana temperatura chłodzenia próbki. Ustawialna prędkość chłodzenia z poziomu oprogramowania.
Pojemnik typu dewar na ciekły azot, pojemność 25 L
Elektromagnes chłodzony cieczą 2.2 Tesli, efektywne pole magnetyczne na próbce 1-1,2 Tesla; sterowanie elektromagnesu z poziomu oprogramowania.
Układ chłodzenia (termostat cyrkulacyjny) do ciągłej pracy 230V, przepływ 4L/min; zabezpieczenie 2.5A 50/60Hz, moc 3kW
Wzmacniacz Lock-In Amplifier do pomiaru oporu elektrycznego/stałej Halla, razem z dodatkowym modułem oprogramowania

 

 

 

Dane techniczne:

  • Prąd wejściowy: 5 nA do 100 mA
  • Napięcie Halla:  1µV do 2,5 V 
  • Maks. rozdzielczość cyfrowa:  65 pV
  • Zakres pomiarowy zagęszczenia nośników ładunku: 107 do 1021 cm-3   
  • Zakres oporu elektrycznego: 10-4 do 107 Ohm*cm
  • Zakres mobilności: 1 do 107 cm2/Vs                                                                                
  • Wielkość próbek: 6 mmx6 mm do 12.5 mmx12.5 mm;

                                            18 mm x 18 mm do 25 mm x 25mm;

                                             materiały cienkowarstowe od 5 mm wysokości

  • Atmosfera pomiaru:  redukująca, utleniająca, obojętna,  Próżnia