Strona główna > Fasada Fotowoltaiczna

Fasady fotowoltaiczne wentylowane

Fasady fotowoltaiczne to sposób na połączenie wszystkich zalet fotowoltaiki w jednym – zarówno od strony konstrukcyjnej i estetycznej, jak i produkcji energii na własny użytek, co przełoży się na znaczne oszczędności na energię. Fasady fotowoltaiczne od ML System są doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowo powstających budynków, jak i termomodernizacji już istniejących. 

Dowiedz się, czym jest fotowoltaika na ścianie i czy warto zastosować to rozwiązanie na własny użytek? Poznaj zalety, jakie posiada fasada fotowoltaiczna od ML System. Polecamy zapoznanie się z naszą szeroką ofertą – fotowoltaika to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie energii OZE przez osoby prywatne, firmy, zakłady produkcyjne. Postaw na darmową energię ze źródeł odnawialnych i zmniejszenie emisyjności użytkowanych budynków razem z ML System!

Czym jest fasada fotowoltaiczna?

Fasada fotowoltaiczna to jeden ze sposobów na umieszczenie konstrukcji fotowoltaicznej w budynku (obok żaluzji fotowoltaicznych i modułów BIPV). Jej zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Wersje wentylowane składają się z warstwy izolacyjnej i zewnętrznej okładziny elewacyjnej, które są przedzielone szczeliną wentylacyjną. Dzięki temu fasady fotowoltaiczne są estetyczne, a przy tym wyróżniają się energooszczędnością. 

To z kolei sprawia, że coraz częściej można spotkać się z nimi zarówno w nowym budownictwie, ale także podczas termomodernizacji już istniejących budynków. W ofercie ML System S. A. można znaleźć rozwiązania, które nie tylko poprawiają parametry cieplne obiektu, ale jednocześnie zmniejszają ryzyko kondensacji pary wodnej.

Czym wyróżnia się fasada wentylowana?

Ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w zewnętrznej okładzinie ściany są odpowiedzialne za produkcję energii elektrycznej, co pozwala na wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii, jako aktywnego materiału budowlanego. Ponadto takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, jeśli użytkownicy w mniejszym stopniu zużywają wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby w okresie letnim i w większym w okresie zimowym. Moduły fotowoltaiczne na ścianie budynku nigdy nie będą zasypane przez śnieg. W porównaniu do modułów umieszczonych na dachu, są dzięki temu są w stanie wyprodukować więcej energii w zimowych miesiącach. Ponadto można liczyć na łatwe dopasowanie formatów modułów do już istniejących elementów budynku, a także na połączenie z innymi rodzajami ścian osłonowych.

Fotowoltaiczna fasada wentylowana stanowi doskonałe rozwiązanie pod względem wizualnym, ponieważ staramy się nadążać za trendami w architekturze budynków i dopasowywać proponowane wzory do stylu, w jakim wykonano budynek. Możliwość idealnego dopasowania sprawia, że fotowoltaiczna fasada wentylowana wpasowuje się zarówno w styl nowoczesny, ale może też nawiązywać do poprzednich trendów. W ten sposób nie zaburza zewnętrznego wyglądu budynku. Świetnie sprawdza się tutaj fasada słupowo-ryglowa, która umożliwia nie tylko solidne i stabilne zamocowanie konstrukcji, ale daje również wiele możliwości, dzięki którym podkreślone zostaną charakterystyczne elementy architektoniczne, wpływające na estetykę całego budynku.

 

Fotowoltaika na ścianie – najważniejsze zalety rozwiązania

Moduły fotowoltaiczne fasadowe wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to z zastosowania technologii szkło-szkło, czyli szkła hartowanego klejonego warstwowo. Dodatkowo fasadowe panele fotowoltaiczne posiadają testy i certyfikacje mocowań. Ważne jest też perfekcyjne dopracowanie szczegółów. Przykładem mogą tu być maskownice, które skutecznie zasłaniają szczeliny znajdujące się między modułami i dzięki temu w znacznym stopniu podnoszą walory estetyczne całej konstrukcji. 

Fasada wentylowana zapewnia możliwość wymiany dowolnego modułu podczas eksploatacji, bez jednoczesnej konieczności demontażu elementów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. To obecnie jeden z najgorętszych trendów architektonicznych, zbierających pozytywne opinie nie tylko znawców tematu, ale i osób, które po raz pierwszy stykają się z tematem, jakim są fasady fotowoltaiczne. Wybierając takie rozwiązanie, można w atrakcyjny sposób uzupełnić architekturę budynku.

Zalety, jakie posiada elewacja fotowoltaiczna, zachęcają do wybrania tego właśnie typu fotowoltaiki na własne potrzeby. Jak fasada fotowoltaiczna wentylowana wpływa na cały budynek?

  • chroni przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi – wiatr, opady deszczu, śniegu, gradu – panele fotowoltaiczne z racji swojego położenia nie tracą na efektywności, nie stanowi dla nich problemu zalegający śnieg, czy nanoszone przez wiatr liście;
  • zapewnia odprowadzanie wilgoci dzięki przestrzeni między panelami a izolacją;
  • fasady fotowoltaiczne wentylowane chronią przed przenikaniem wody deszczowej, odprowadzając wilgoć przez szczeliny wentylacyjne;
  • panele fotowoltaiczne poprawiają równowagę termiczną i wpływają pozytywnie na poziom wilgotności w budynku;
  • dzięki możliwości dopasowania ich do budynku i otoczenia, fasady fotowoltaiczne ML System stanowią estetyczne rozwiązanie, a poza tym mogą być prawdziwą reklamą dla budynku – można umieścić na nich dowolną grafikę lub logo.

Parametry techniczne systemu
Moc jednostkowaDo 200 Wp/ m2
Sprawność ogniwDo 25 %
Max. napięcie pracy1000 V DC
Rodzaje modułówMonokrystaliczne
w tym back-contact
OpcjePrzezierne
Materiał podkonstrukcjiAluminium
Szerokość szczeliny międzymodułowej pion/poziom20 mm
Maksymalny wymiar modułów3600 x 2020 mm
Kolorystyka konstrukcjiWg palety RAL
Grubość modułówOd 3 do 22 mm

Rysunek techniczny

Galeria produktu
ML System / Zaczernie

ML System / Zaczernie

Park Technologiczny / Kielce

Park Technologiczny / Kielce

Tauron Dystrybucja / Gliwice

Tauron Dystrybucja / Gliwice

"Gaweł" Zakład Produkcji Śrub / Strażów

"Gaweł" Zakład Produkcji Śrub / Strażów

Less Mess Storage / Warszawa

Less Mess Storage / Warszawa

Wyższa Szkoła Techniczna / Katowice

Wyższa Szkoła Techniczna / Katowice

Informacje dodatkowe

Moduły fotowoltaiczne na ścianie – w jaki sposób można je rozmieścić?

Panele fotowoltaiczne na fasadę mogą być rozmieszczone regularnie lub też w formie różnego rodzaju wzorów. Aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wykorzystuje się kolorową folię laminacyjną ze specjalnym barwnikiem. Możliwe jest też barwienie szkła w masie, co pozwala na uzyskanie dowolnego odcienia fasady. Na szkle może też zostać umieszczony dowolny element graficzny dzięki zastosowaniu druku ceramicznego. Ponadto ML System S. A. zapewnia możliwość tworzenia różnych kształtów w szkle dzięki wykorzystaniu technologii graweru laserowego. 

Montaż modułów fotowoltaicznych na fasadzie należy do grupy rozwiązań z obszaru BIPV (fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem). Fotowoltaiczne fasady wentylowane mają zewnętrzną warstwę wykonaną ze specjalnego materiału, który pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego docierającego do jego powierzchni. Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na efekt podobny do tego, jaki uzyskaliby w momencie instalacji standardowych modułów fotowoltaicznych na elewacji obiektu.

Fasada z modułów fotowoltaicznych – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Fasada fotowoltaiczna łączy w sobie dwie funkcje, które charakteryzują produkty z obszaru BIPV. Z jednej strony pełni rolę tradycyjnej fasady wentylowanej, a zatem skutecznie zabezpiecza ściany obiektu przed wilgocią, wiatrem, mrozem oraz negatywnym wpływem innych czynników zewnętrznych. Z drugiej strony zaś funkcjonuje jako zintegrowane z budynkiem moduły fotowoltaiczne umożliwiające produkcję energii elektrycznej. To wszystko w obrębie jednego elementu konstrukcyjnego!

Takie wielofunkcyjne rozwiązanie jest nie tylko wygodne i opłacalne, ale również ekologiczne i estetyczne, dzięki czemu użytkownicy produktu mogą liczyć na wiele korzyści. Jedną z kluczowych jest brak konieczności osobnego zakupu i montażu modułów fotowoltaicznych na elewację i fasady wentylowanej. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również materiały. Takie rozwiązanie jest też bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Należy przy tym zaznaczyć, że moduły fotowoltaiczne na elewacji stanowią mniejsze obciążenie dla budynku, w porównaniu do osobnej fasady wentylowanej, na której moduły fotowoltaiczne miałyby zostać niezależne umieszczone.

Możliwości personalizacji fotowoltaiki na ścianę od ML System. S. A.

Fasadowe moduły fotowoltaiczne, a dokładniej ich cena, jest uzależniona od wybranego wariantu. Produkty oferowane przez ML System S. A. zostały zaprojektowane w taki sposób, aby możliwe było dopasowanie ich formy do indywidualnych wymagań klienta w jak największym stopniu. Co najważniejsze, moduły fotowoltaiczne, które są zintegrowane z fasadą wentylowaną, mogą zostać bez problemu dopasowane nie tylko do nowych budynków, ale również tych istniejących. Jedną z najważniejszych zalet, jaką mają fasadowe panele fotowoltaiczne, jest wysoka jakość wykonania. Dotyczy ona zarówno aspektów technicznych, jak i walorów estetycznych. 

Fasady wentylowane z fotowoltaiką są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, z możliwością naniesienia wybranych wzorów graficznych. Doświadczeni doradcy są w stanie pomóc na każdym etapie zakupów, tak aby produkt był w 100% dopasowany do danego budynku oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Fotowoltaika na ścianie – nowa era energii odnawialnej

Panele fotowoltaiczne są już każdemu dobrze znane, teraz nadszedł czas na coś nowego. Fotowoltaiczne moduły fasadowe to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które można zintegrować bezpośrednio ze ścianą budynku, dodając mu nie tylko funkcjonalności, ale także nowoczesnego wyglądu.

Tradycyjne panele fotowoltaiczne są zwykle instalowane na dachach budynków, wykorzystując dostępne powierzchnie do generowania energii elektrycznej ze słońca. Jednak teraz dzięki fotowoltaicznym ogniwom fasadowym możliwość wykorzystania energii słonecznej rozszerza się na całą elewację budynku. Ta innowacyjna technologia umożliwia przekształcenie płaskiej powierzchni ściany w aktywny generator energii odnawialnej. Dzięki nim możemy wykorzystać potencjał słoneczny w sposób bardziej wszechstronny i kompleksowy, przyczyniając się do ochrony środowiska i redukcji kosztów energii. Panele fotowoltaiczne na ścianę to znaczący krok naprzód w rozwoju technologii.

Fasadowa fotowoltaika jest nieco droższa niż tradycyjne panele montowane na dachu, jednak warto zauważyć, że mimo początkowych kosztów inwestycji, cena fasadowych paneli fotowoltaicznych na pewno się zwróci. To inwestycja, która może przynieść znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Bezpieczeństwo i trwałość fotowoltaicznej fasady budynku

Fotowoltaiczna fasada zbudowana z paneli ML System łączy funkcjonalność elewacji budynku z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Jest starannie zaprojektowana, aby zapewnić odporność na różne warunki atmosferyczne i eksploatacyjne. Panele fotowoltaiczne elewacyjne są dokładnie testowane pod kątem trwałości, aby zapewnić ich długotrwałe działanie przez wiele lat.

Fotowoltaika na ścianie budynku staje się coraz bardziej popularna, a odpowiednie zabezpieczenia i staranne wykonanie gwarantują, że ten innowacyjny system jest nie tylko ekologiczny i efektywny energetycznie, ale również bezpieczny!

Instalacja fotowoltaicznych paneli na ścianie

Instalacja fotowoltaiki jest procesem kompleksowym, potrzebna jest tutaj specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowej analizy budynku, w tym jego struktury, wytrzymałości, orientacji względem słońca i potencjalnych przeszkód cieniujących. Na podstawie tych informacji projektanci mogą dostosować rozwiązania techniczne i zidentyfikować najlepsze miejsca na umieszczenie modułów fotowoltaicznych. Następnym etapem jest opracowanie projektu uwzględniającego wymagania estetyczne, wydajność energetyczną i bezpieczeństwo.

Montaż fotowoltaicznej fasady jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów. W trakcie instalacji należy dokładnie dbać o właściwe połączenie elementów, bezpieczne mocowanie, a także zapewnienie odpowiedniej izolacji i szczelności systemu. Fotowoltaiczna elewacja stanowi innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie potencjału słonecznego w sposób efektywny i zrównoważony, przyczyniając się do ekologicznej przyszłości budownictwa.

Budownictwo ekologiczne to temat, który w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Inwestorzy, architekci, a także sami użytkownicy coraz bardziej biorą pod uwagę wpływ poszczególnych obiektów na środowisko naturalne, a także na koszty eksploatacji. Jedną z technologii łączących ekologię z ekonomią są fotowoltaiczne panele (BIPV) lub tradycyjne panele słoneczne montowane na ścianie budynku (PV) lub na inne elementy budynku. Te dwa rozwiązania OZE pozwalają na produkcję energii ze słońca przy wykorzystaniu ściany budynku.

Fotowoltaika na ścianie – czym jest i jak działa?

Panele fotowoltaiczne na zewnętrznej ścianie budynku lub będące zewnętrzną ścianą budynku to jedno z rozwiązań zaliczanych do tzw. BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Oznacza to, że moduły fotowoltaiczne nie stanowią odrębnego systemu, ale są elementem samej konstrukcji, np. ściany, czy okna. Tak przygotowany układ może zastąpić inne, klasyczne materiały budowlane.

Biorąc pod uwagę funkcjonalność, fasadowe fotowoltaiczne panele działają na takiej samej zasadzie, co klasyczne moduły (PV) instalowane najczęściej na dachu budynku. Promieniowanie słoneczne pada na ogniwa, które generują energię elektryczną ze słońca. Następnie trafia ona do falownika, który konwertuje go na prąd przemienny, który użytkujemy w danym budynku.

Fasada fotowoltaiczna: dlaczego warto?

Fotowoltaiczne fasady pozwalają osiągnąć wysoką efektywność energetyczną obiektu, co z kolei przekłada się na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Ponadto fotowoltaika na ścianie może zastąpić tradycyjną elewację, co pozwala zadbać o nowoczesny i funkcjonalny projekt całego budynku.

Ściana fotowoltaiczna cieszy się zainteresowaniem również ze względów ekonomicznych. Rachunki za prąd są znacznie niższe w budynkach, w których zamontowano fasadowe panele fotowoltaiczne. Cena paneli zwraca się już po kilku latach od montażu, dzięki czemu jest to korzystna inwestycja na przyszłość.

Panele fotowoltaiczne na ścianie budynku – kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie to świetny wybór z wielu względów. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala skutecznie wykorzystać dostępną powierzchnię pionową, a także zwiększyć atrakcyjność budynku. Ich wydajność w zimie jest także wyższa niż w przypadku modułów umieszczanych na dachu – wynika to głównie z faktu, że ryzyko zasypania śniegiem jest znacznie niższe dla paneli na ścianie. 

Jest to również świetne rozwiązanie w każdym miejscu, gdzie stan lub konstrukcja dachu wyłącza możliwość klasycznego montażu paneli fotowoltaicznych.

Fasada z paneli fotowoltaicznych – praktyczne i estetyczne rozwiązanie dla nowoczesnego budynku

Panele fotowoltaiczne na elewacji budynku są nie tylko praktyczne – to również produkty o walorach estetycznych. Fasada z paneli fotowoltaicznych nadaje budynkowi nowoczesny charakter. Dodatkowym atutem jest to, że panele fotowoltaiczne na fasadę mogą występować w różnych parametrach, wymiarach i kolorach. Dzięki temu panele fotowoltaiczne można z łatwością dopasować do stylistyki budynku.

Fasadowe panele fotowoltaiczne – cena

W przypadku produktów takich, jak fasadowe panele fotowoltaiczne, cena może znacznie różnić się w zależności od producenta i modelu. Szacując koszty związane z zakupem oraz montażem modułów, należy zastanowić się, jakie parametry powinny prezentować wybrane fasadowe panele fotowoltaiczne. Pod uwagę bierze się czynniki takie jak zastosowany materiał, wzór nadruku czy też moc na m2 – ostatecznie cena jest zawsze ustalana indywidualnie. 

Panele fotowoltaiczne na elewację oraz inne moduły PV należy jednak traktować jako inwestycję, która – w przeciwieństwie do klasycznych materiałów budowlanych – zwraca się już po kilku latach.

Montaż paneli fotowoltaicznych na fasadę

Montaż paneli fotowoltaicznych to stosunkowo proste zadanie – można to zrobić zarówno na nowych, jak i istniejących budynkach. Aby całość przebiegła w jak najlepszy sposób, zachęcamy do skorzystania ze wsparcia naszych wykwalifikowanych specjalistów. Nasi eksperci chętnie pomogą i doradzą w kwestii odpowiednich rozwiązań. Warto zająć się tą kwestią już na etapie projektu budynku, jednak istniejące konstrukcje również świetnie się nadają do montażu fasad fotowoltaicznych.

Fotowoltaiczne fasady wentylowane to jedno z nowoczesnych rozwiązań z zakresu BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Tradycyjna fasada wentylowana to dwuwarstwowa konstrukcja umieszczona po zewnętrznej stronie poszycia budynku. Składa się ona z części wewnętrznej (izolacyjnej) oraz zewnętrznej okładziny, które przedzielone są szczeliną wentylacyjną, zapewniającą między innymi skuteczne odprowadzenie wilgoci. 

W przypadku fasad wentylowanych w wersji fotowoltaicznej, warstwa zewnętrzna wykonywana jest ze specjalnego materiału, który umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z docierającego do jej powierzchni promieniowania słonecznego. Pozwala to uzyskać efekt podobny do umieszczenia paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku.

Fotowoltaika na fasadzie – dwa w jednym

Podobnie jak w przypadku innych produktów BIPV, fotowoltaiczna fasada wentylowana umożliwia połączenie dwóch istotnych funkcji w obrębie jednego elementu konstrukcyjnego. Z jednej strony pełni ona rolę tradycyjnej fasady wentylowanej, zabezpieczając ściany budynku przed wnikaniem wilgoci, mrozem, wiatrem i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Z drugiej strony, obecność elementów umożliwiających produkcję energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że fasada doskonale sprawdzi się w roli zintegrowanych z budynkiem paneli fotowoltaicznych na elewacji.

Ekologiczna, wygodna i opłacalna fasada wentylowana z fotowoltaiką

Zastosowanie wielofunkcyjnego rozwiązania, jakim jest fotowoltaika na elewacji w formie wentylowanej fasady fotowoltaicznej, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie jest konieczny osobny zakup i montaż fasady wentylowanej oraz paneli fotowoltaicznych na elewację, co pozwala zaoszczędzić środki inwestycyjne i materiały, a także jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto takie rozwiązanie stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla budynku niż osobna fasada wentylowana, na której niezależnie umieszcza się fotowoltaikę na ścianie.

Fotowoltaika na ścianie: nieskończone możliwości personalizacji

Dostępne w naszej ofercie fotowoltaiczne fasady wentylowane zostały zaprojektowane tak, by można było maksymalnie dopasować ich formę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego klienta. Panele fotowoltaiczne na ścianę zintegrowane z fasadą wentylowaną można elastycznie dopasować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków. Dokładamy też najwyższych starań, aby nasze produkty były perfekcyjnie wykonane nie tylko pod względem technicznym, ale również wizualnym. 

Oferujemy fasady wentylowane z fotowoltaiką w dowolnych kolorach, a także z możliwością aplikacji pożądanych wzorów graficznych (w tym celu wykorzystujemy nowoczesny druk ceramiczny). Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości nasi klienci mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa na każdym etapie zakupów. Z pewnością to, co zainteresuje naszych klientów to ceny, nie tylko fasad fotowoltaicznych, ale i innych usług i produktów z oferty. 

Cena fasadowych paneli fotowoltaicznych uzależniona jest oczywiście od powierzchni budynku, rodzaju wybranych modułów i użytych do tego materiałów. Profesjonalny montaż fotowoltaicznej fasady wentylowanej to podstawa, dlatego warto stawiać na ML System – zajmiemy się tym od A do Z! Polecamy również inne nasze rozwiązania jak żaluzje fotowoltaiczne, szyby zespolone, tradycyjne instalacje na dachu i w gruncie. Poznaj całą naszą ofertę już dzisiaj!