Strona główna > Baza wiedzy > Systemy monitorowania wydajności instalacji fotowoltaicznych
Jak skanowanie 3D może wspomóc proces projektowania budynków i przestrzeni?
6 sierpnia 2024
Wykorzystanie zielonej energii w przestrzeni publicznej – innowacje i korzyśc
18 sierpnia 2024

Systemy monitorowania wydajności instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, pozwalających na wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Popularność fotowoltaiki to nie tylko korzystanie z darmowej energii, pobieranej z promieni słonecznych, ale także obowiązki, które niesie ze sobą takie rozwiązanie. Jednym z nich jest monitorowanie wydajności fotowoltaiki. Chociaż instalacje PV są praktycznie bezobsługowe, to jednak monitorowanie efektywności fotowoltaiki jest koniecznością z różnych powodów. Jakich? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.

Monitorowanie wydajności fotowoltaiki – co daje regularna kontrola instalacji?

Co właściwie daje regularne monitorowanie wydajności fotowoltaiki? Przede wszystkim pomaga zoptymalizować wydajność instalacji i mieć wgląd przez cały czas w jej parametry, dzięki czemu można przed czasem wykryć nieprawidłowości. Jakie korzyści dają systemy monitorowania użytkownikom instalacji?

  • zwiększenie wydajności instalacji PV
  • wykrywanie potencjalnych zagrożeń, prowadzących do awarii;
  • kontrola zużycia energii;
  • możliwość zmaksymalizowania oszczędności energii;
  • zwiększenie bezpieczeństwa – system monitorowania pozwala na wykrycie potencjalnych zagrożeń, jakimi są zwarcia czy przegrzania w obrębie instalacji.

Optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznych to jedna z zalet stałego monitorowania instalacji. W niektórych przypadkach, szczególnie tam, gdzie występują zewnętrzne czynniki, które mogą obniżać efektywność instalacji (zacienienie, nieregularne dachy), warto zainwestować w optymalizator mocy, który wpływa na wydajne działanie paneli w trudniejszych warunkach.

Monitorowanie fotowoltaiki – jak to działa?

Jeśli chodzi o monitorowanie wydajności fotowoltaiki, najlepszym sposobem na skuteczne śledzenie pracy inwertera lub mikroinwerterów są przeznaczone do tego aplikacje. Dzięki nim można w każdej chwili mieć wgląd we wszystkie dostępne parametry instalacji. Systemy monitorowania mogą być też wyposażone w czujniki, które mierzą takie, jak nasłonecznienie czy temperatura paneli fotowoltaicznych. 

Bardziej zaawansowane systemy monitorowania fotowoltaiki – tzw. „datamanagery” zajmują się zbieraniem informacji o działaniu wielu różnych parametrów inwertera i przechowywaniem tych danych w specjalnym oprogramowaniu, z którego informacje odczytać można online albo przez aplikację mobilną. Jakie informacje zawarte są w danych z monitoringu instalacji fotowoltaicznej? Są to:

  • dane dotyczące produkcji energii;
  • dane związane z wydajnością całej instalacji;
  • zużycie energii;
  • pomiary związane z napięciem i natężeniem;
  • poziom nasłonecznienia;
  • temperatura paneli.

Funkcja monitorowania instalacji zwiększa wgląd użytkownika w działanie całości, zabezpiecza przed ewentualnymi awariami, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. A większa świadomość pracy instalacji pozwala na oszczędność energii.

Czym kierować się przy wyborze systemu monitorowania?

Wybór systemu monitorowania wymaga przemyślenia. Musi być dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Czym kierować się, wybierając odpowiednią dla siebie opcję?

  • dopasowanie do inwertera – niektóre firmy produkujące falowniki, mają własne platformy monitorujące;
  • funkcje – sprawdź, jakie funkcje ma system, który wybierasz, nie tylko te podstawowe, ale i dodatkowe jak np. zarządzanie energią – dobierz funkcje do swoich potrzeb;
  • opinie – warto zasięgnąć pomocy np. u firmy, wykonującej instalację, albo użytkowników fotowoltaiki;
  • cena – wybierz korzystną opcję, upewniając się co do całości kosztów (opłaty abonamentowe, instalacyjne itp.).

Narzędzia do monitorowania fotowoltaiki

Warto zadbać o maksymalną efektywność systemów PV także pod kątem monitorowania działania instalacji, ponieważ to pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych awarii i zagrożeń. Jakie są podstawowe narzędzia do monitorowania fotowoltaiki?

  • aplikacje mobilne – monitorujące różne parametry instalacji, od produkcji energii po wykrywanie potencjalnych zagrożeń;
  • platformy internetowe – firmy produkujące falowniki mają na ogół własne platformy internetowe, dzięki którym mogą monitorować pracę instalacji;
  • ekrany LCD – na których wyświetlane są najważniejsze parametry;
  • dataloggery – czujniki zbierające dane na temat pracy inwertera.

Co jakiś czas warto zlecić przegląd stanu instalacji firmie, która posiada odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych pracowników – takiej jak ML System. Monitorowanie wydajności fotowoltaiki to nie tylko aplikacje mobilne, ale także regularna kontrola stanu instalacji. Termowizja paneli fotowoltaicznych to jedna z najskuteczniejszych metod na sprawdzenie stanu technicznego paneli PV, wykrycie różnic temperatury, mikropęknięć i innych uszkodzeń. 

Serwis instalacji PV od firmy ML System wykorzystuje najnowsze technologie i nowoczesny sprzęt, co pozwala na uniknięcie awarii instalacji. Postaw na sprawdzone rozwiązania i skontaktuj się z nami już dzisiaj!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.