Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali: Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksiej Ekimov. Naukowcy zostali uhonorowani za pracę nad odkryciem i syntezą kropek kwantowych — maleńkich cząstek materii emitujących wyjątkowo czyste światło.
„Laureatom Nagrody Nobla […] udało się wyprodukować cząstki tak małe, że o ich właściwościach decydują zjawiska kwantowe. Cząstki zwane kropkami kwantowymi mają obecnie ogromne znaczenie w nanotechnologii” – czytamy w opublikowanym w środę (04.10.2023) oświadczeniu Komitetu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
Laureatom składamy serdeczne gratulacje!
W naszym laboratorium od ponad 10 lat prowadzimy prace badawcze mające na celu wykorzystanie nanostruktur, w szczególności kropek kwantowych w procesach konwersji i magazynowania energii. Ogromnie cieszy nas, że ten aspekt nauki został doceniony przez gremium noblowskie, gdyż nanomateriały stają się coraz częściej wykorzystywane w wielu dziedzinach takich jak medycyna, elektronika w tym także do budowy komputerów kwantowych.
Kropki kwantowe dzięki swoim unikatowym właściwościom, przede wszystkim zależności przerwy wzbronionej od ich rozmiaru mają ogromy potencjał zarówno w procesach absorpcji jak i emisji fali. Dzięki nim możliwe jest wytwarzanie światła o precyzyjnie określonej długości fali (kolorze) co wykorzystywane jest w diodach elektroluminescencyjnych, telewizorach czy laserach, a także selektywne pochłanianie światła o wybranej energii i efektywne konwertowanie na ładunek elektryczny dając możliwość budowania transparentnych ogniw fotowoltaicznych. Prowadzone w naszym laboratoriom prace badawcze skupione na materiałach niskowymiarowych nie tylko pozwoliły na wykorzystanie kropek kwantowych w ogniwach PV III generacji, ale również dają nam możliwość wykorzystania wiedzy, doświadczenia i doskonale wyposażonego laboratorium do tworzenia zaawansowanych technologii wykorzystujących materiały takie jak kropki kwantowe.
Przyznanie Nagrody Nobla za prace nad kropkami kwantowymi pokazuje, że materiały te są kluczowe dla rozwoju najnowocześniejszych technologii, a my cieszymy się że możemy być częścią tej wielkiej rewolucji materiałów określanych przedrostkiem nano.