Technologia BIPV przekształciła się dziś w samodzielny, łączący w sobie wiele dziedzin naukowych, obszar nauki i architektury, który wypracowuje rozwiązania pozwalające na zastosowanie tejże technologii w praktyce. Dzisiejsze czasy charakteryzują się bowiem dążeniem do osiągnięcia równowagi pomiędzy nowoczesnym kształtowaniem architektury, rosnącymi potrzebami rozwijającej się cywilizacji, jak również stopniem rozwoju nowoczesnych technologii, a skuteczną ochroną środowiska naturalnego. Najważniejszą cechą systemów fotowoltaicznych BIPV jest możliwość dostosowania paneli fotowoltaicznych do wykorzystywania ich jako różnych elementów konstrukcyjnych danego budynku w tym głównie, jako elementów stanowiących alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych w obrębie pokryć dachowych i elewacji. Możliwości jest jednak znacznie więcej, gdyż dotyczyć one mogą również fasad, żaluzji osłonowych, świetlików dachowych, balustrad oraz szyb, jako wybranych elementów stolarki.
Konstrukcja oparta na zespoleniu typu SZKŁO-SZKŁO
Najważniejszą cechą systemów BIPV są zespolone ze sobą moduły typu szkło-szkło. Oferowane przez tę technologię połączenie dwóch tafli szkła dzięki specjalnej foli pozwala znacznie podnieść stopień bezpieczeństwa takiego rozwiązania, a zatem wpłynąć na jego wykorzystanie w budownictwie i architekturze (najczęściej przy tworzeniu przegród, balustrad, zadaszeń i innych rozwiązań powszechnie stosowanych w budownictwie). Folie wykorzystywane do łączenia dwóch tafli szklanych są jednocześnie enkapsulantem dla ogniw fotowoltaicznych, skutecznie chroniąc je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważną cechą szklanych laminatów ze zintegrowaną fotowoltaiką jest to, że mogą wykorzystywać różnego rodzaju kombinację szkieł: niehartowanych, hartowanych, półhartowanych barwionych w masie.
Wszystkie typy modułów mogą występować w różnych grubościach i kształtach w zależności od wymagań architekta (dostosowane do sposobu montażu i kształtu elewacji).