W dniach 4-5 czerwca 2024 roku odbyła się trzecia wizyta studyjna w ramach projektu UNLOCK – „Uwolnienie zielonej gospodarki wodorowej dla MŚP w Regionach Europejskich”. W Rzeszowie, partnerzy projektu mieli okazję wymienić się wiedzą i doświadczeniem, poznając dobre praktyki oraz potencjał województwa podkarpackiego w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej.
Pierwszego dnia, w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji, odbyło się sympozjum poświęcone polityce regionalnej, której celem jest wzmocnienie zrównoważonego wzrostu, konkurencyjności MŚP oraz tworzenie nowych miejsc pracy w zielonej gospodarce wodorowej. Sympozjum, składające się z dwóch sesji seminaryjnych oraz panelu dyskusyjnego, zgromadziło przedstawicieli wszystkich partnerów projektu oraz interesariuszy. Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie Samorządu Województwa dla rozwoju regionu i sektora MŚP wchodzących w obszar energii wodorowej.
Podczas sympozjum uczestnicy mieli również okazję odwiedzić Instytut Energetyki, Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale oraz Laboratorium Wodorowe na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Drugiego dnia wizyty studyjnej, partnerzy projektu odwiedzili siedzibę ML System S.A. w Zaczerniu. ML System jest spółką technologiczną z Zaczernia k. Rzeszowa rozwijającą od ponad 17 lat przełomowe technologie, będące odpowiedzią na aktualne potrzeby procesu transformacji energetycznej. Producent paneli elewacyjnych, szkła budowlanego, dachówek fotowoltaicznych i komponentów do instalacji OZE, konsekwentnie od początku działalności zwiększa swój udział na rynku krajowym i eksportowym. Obecnie Spółka ma na swoim koncie 28 destynacji zagranicznych. Stawiamy na ciągły rozwój czego dowodem są uzyskane na przełomie kilkunastu lat patenty, do końca maja br. przyznano ich 17, a 9 kolejnych złożonych wniosków oczekuje na rozpatrzenie.
Wizyta w naszej siedzibie była doskonałą okazją do pokazania partnerom z Holandii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, a także Szwecji – jak ML System przyczynia się do rozwoju gospodarki wodorowej w województwie podkarpackim.