Strona główna > Aktualności > Wrocław: Fotowoltaika na pływalni uruchomiona
ML System dostarczy moduły fotowoltaiczne za 8,4 mln zł
24 maja 2018
ML System gościł tajwańskich przedsiębiorców
15 czerwca 2018

Wrocław: Fotowoltaika na pływalni uruchomiona

Kolejna inwestycja z wykorzystaniem rozwiązań fotowoltaicznych ML System została oddana do użytku. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zainaugurował w piątek (25.05) instalację odnawialnych źródeł energii na krytej pływalni wchodzącej w skład kompleksu uczelnianego.

Projekt został wykonany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Dzięki niemu, pływalnia uniwersytecka zdywersyfikowała źródła energii niezbędne do ogrzania wody (kolektory słoneczne) oraz zasileniu całego kompleksu w energię elektryczną (instalacja fotowoltaiczna).

W ramach inwestycji, ML System wyprodukował oraz koordynował montaż instalacji fotowoltaicznej na elewacji budynku.  Dzięki zainstalowanym modułom o mocy blisko 40 kWp, uczelnia chce obniżyć bieżący pobór energii z sieci elektrycznej. – Po pierwszych kilku tygodniach od uruchomienia instalacji widać, że oszczędności będą spore i inwestycja będzie się zwracać. Dodatkowo, dzięki odnawialnym źródłom energii redukujemy emisję dwutlenku węgla i umożliwiamy naszym studentom dostęp do laboratorium demonstracyjnego, gdzie mogą na bieżąco śledzić i analizować parametry uzysków i mocy z wykorzystaniem naszej instalacji – podkreślał Bartłomiej Wojdyło, Dyrektor Dział Rozwoju i Projektów Inwestycyjnych wrocławskiej uczelni.

O aspekcie dydaktycznym i promocji ekologicznych rozwiązań mówił również podczas oficjalnej inauguracji prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego: – Chcemy podążać za innowacjami i projekt odnawialnych źródeł energii jest tego najlepszym przykładem. Zielona energia idealnie wpisuje się w strategię naszej uczelni, i oprócz korzyści finansowych, promuje nas jako miejsce, gdzie dydaktyka łączy się z praktyką – mówił prof. Trziszka.

Kryta pływalnia nie jest jedynym miejscem w kompleksie Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie odnawialne źródła energii zostały dostrzeżone jako ciekawa alternatywa w trakcie termomodernizacji budynków. – W tym momencie trwają prace w naszym Centrum Naukowo-Dydaktycznym [na pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu – przyp. red.], gdzie fotowoltaika będzie zintegrowana z elewacją. Jest to wykonywane w unikatowy sposób, bowiem elementy fotowoltaiki są w pełni zintegrowane z elewacją i w sposób naturalny nawiązują do poprzedniego wyglądu budynku. Będzie to prestiżowe miejsce naszej uczelni – mówił Wojdyło.

Wspomniane prace w Centrum Naukowo-Dydaktycznym są również realizowane przez ML System i są doskonałym przykładem integracji architektonicznych rozwiązań fotowoltaicznych z budownictwem (ang. Building Integrated Photovoltaics). – Nasz park maszynowy nie ogranicza nas w produkcji modułów o jednym rozmiarze. Jesteśmy w stanie dopasować kształt, wielkość, moc czy przezierność, a nawet kolor modułów, w zależności od wymagań projektu czy upodobań inwestora – podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.

Przykład Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu potwierdza także, że instalacje fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem adaptowane w zabudowaniach, bez konieczności znaczącej ingerencji w konstrukcję nośną budynków. Oprócz wspomnianych korzyści ekonomicznych i estetycznych, na uwagę zasługuje fakt, iż każda inwestycja o podobnych charakterze do kompleksu uczelnianego we Wrocławiu, zwiększa udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym kraju, który do 2020 roku ma wynieść 15%.

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.