Strona główna > Baza wiedzy > Jakie rozwiązania Smart City proponuje ML System?
Dotacje na fotowoltaikę dla rolników. Kto może ubiegać się o dotacje z AgroEnergia 2021
5 listopada 2021
Nagroda dla ML System w konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”
26 listopada 2021

Jakie rozwiązania Smart City proponuje ML System?

Rozwiązania z zakresu smart city, czyli inteligentnego miasta, obejmują szeroki zakres urządzeń i systemów opartych przede wszystkim na technologiach informacyjnych oraz komunikacyjnych. Ich celem jest przede wszystkim poprawienie wydajności poszczególnych części miejskiej infrastruktury, a także upłynnienie funkcjonowania miasta jako całości oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Systemy i urządzenia smart city mogą być też wykorzystywane w celu ograniczania negatywnego wpływu miast na środowisko naturalne. W naszej ofercie dostępny jest szeroki wybór nowoczesnych rozwiązań smart city, takich jak inteligentne wiaty przystankowe, fotowoltaiczne oświetlenie Smart Light czy zadaszenia parkingów z fotowoltaiką BIPV.

Smart city – co to jest? Definicja i przykłady

Smart city definiuje się zazwyczaj jako zbiór urządzeń, systemów i rozwiązań wykorzystywanych w celu unowocześnienia oraz uelastycznienia sposobu funkcjonowania miasta, ze szczególnym naciskiem na zastosowanie technologii ICT (informacyjno-komunikacyjnych), ochronę środowiska naturalnego oraz budowanie zaangażowanej, kreatywnej społeczności mieszkańców. Przykłady rozwiązań smart city to między innymi inteligentne wiaty przystankowe z modułami fotowoltaicznymi, WiFi, monitoringiem i ładowarkami do urządzeń elektronicznych czy systemy inteligentnego sterowania ruchem na podstawie danych dostarczanych w czasie rzeczywistym przez odpowiednie kamery i czujniki.

Cele rozwiązań smart city

Rozwiązania smart city są tworzone przede wszystkim, by poprawiać jakość życia w miastach oraz wydajność działania poszczególnych elementów infrastruktury (a także miasta jako całości). Bardzo istotnym celem systemów smart city jest rozwiązywanie rozmaitych problemów związanych z funkcjonowaniem miast i życiem ich mieszkańców – do najważniejszych z nich można zaliczyć na przykład:

  • zanieczyszczenie środowiska (przede wszystkim powietrza i wody)
  • kłopoty z mobilnością (korki, brak miejsc parkingowych, niewystarczająco efektywne działanie komunikacji miejskiej etc.)
  • problematyczne kwestie gospodarcze i społeczne (niewystarczająca niezależność energetyczna, optymalizowanie wydatków i przychodów miasta, wykluczenie cyfrowe, dostęp do informacji, nierówności ekonomiczne)

Warto pamiętać, że konkretne cele rozwiązań smart city mogą być różne dla różnych miast i zmieniać się w czasie, na przykład w związku ze zmieniającymi się potrzebami mieszkańców lub rozwiązywaniem starych problemów i pojawianiem się nowych. Natomiast w każdym przypadku istotnym aspektem w tworzeniu rozwiązań smart city są uniwersalne cele, takie jak zapewnienie możliwie dużej niezależności energetycznej miasta, ograniczenie zanieczyszczenia środowiska czy poprawienie komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców.

Rozwiązania smart city w ofercie ML System

W naszej ofercie znajdziesz wiele nowoczesnych rozwiązań smart city, które wykorzystują innowacyjne technologie i urządzenia. Przykładem mogą być inteligentne pylony i wiaty przystankowe wyposażone w szereg systemów zwiększających funkcjonalność miejskiej infrastruktury, a także ułatwiających obsługę podróżnych i zwiększających ich komfort. Oferujemy również inteligentne oświetlenie miast, ławki Smart Bench oraz zadaszenia fotowoltaiczne w formie carportów i pergoli ogrodowych.

Inteligentna infrastruktura przystankowa

Pylony i wiaty z linii produktów Smart Glass posiadają między innymi wbudowane moduły fotowoltaiczne, które umożliwiają uniezależnienie przystanku od zewnętrznych źródeł energii elektrycznej i korzystanie z ekologicznego prądu. Inteligentna infrastruktura przystankowa może zostać wyposażona również w dodatkowe rozwiązania zwiększające wygodę i bezpieczeństwo podróżnych, na przykład monitoring, elektroniczny wyświetlacz z dynamicznym rozkładem jazdy, ogrzewanie, hotspot WiFi czy ładowarki do urządzeń mobilnych (USB oraz indukcyjne). Nasze urządzenia są ponadto wyjątkowo trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – dostępne są nawet modele z funkcją samoodśnieżania (no frost), dzięki którym śnieg nie zalega na modułach fotowoltaicznych zapewniając ich sprawność również w miesiącach zimowych.

Fotowoltaiczne lampy

Lampy fotowoltaiczne Smart Light to praktyczne rozwiązanie smart city, które zmniejsza ilość energii elektrycznej koniecznej do oświetlenia miasta. Każde ze źródeł światła posiada własny moduł fotowoltaiczny i akumulator umożliwiający gromadzenie prądu, dzięki czemu energia z sieci jest pobierana dopiero po wyczerpaniu zapasów zgromadzonych podczas dnia. Lampy Smart Light mogą też funkcjonować całkowicie autonomicznie, wykorzystując jedynie prąd gromadzony w akumulatorze. Nasze lampy fotowoltaiczne korzystają z energooszczędnej, wydajnej i ekologicznej technologii wytwarzania światła z pomocą diod LED, a ponadto są wyposażone w szereg praktycznych funkcji, takich jak możliwość samoodśnieżania czy automatyczna zmiana źródła zasilania z akumulatorowego na sieciowe.

Inteligentne ławki

Inteligentne ławki Smart Bench to wygodne i użyteczne elementy infrastruktury miasta, które umożliwiają odpoczywającym mieszkańcom ładowanie urządzeń elektronicznych oraz korzystanie z internetu. Ławki są zasilane ekologiczną energią generowaną za pomocą modułów fotowoltaicznych znajdujących się w zadaszeniu lub w specjalnej konstrukcji na obu końcach ławki. Ławka w razie potrzeby może również korzystać z zasilania sieciowego. Oprócz tego ławki Smart Bench mogą posiadać inne udogodnienia, takie jak podgrzewane siedzisko, oświetlenie czy automatyczne odśnieżanie.

Infrastruktura BIPV w smart city

Infrastruktura BIPV w smart city może obejmować całą gamę rozwiązań, między innymi pokrywane fotowoltaicznym zadaszeniem pergole i carporty czy pokryte fotowoltaicznymi fasadami budynki. Poszczególne elementy mogą posiadać dodatkowe elementy wyposażenia zwiększające ich funkcjonalność, na przykład stacje ładowania do samochodów elektrycznych (w przypadku carportów) czy możliwość regulowania stopnia przezierności (w przypadku przeszkleń fotowoltaicznych).

Nasze rozwiązania smart city na świecie i w Polsce

Obecnie nasze rozwiązania smart city można znaleźć w wielu miastach w Polsce i na świecie.

Agata Piechowiak

Komentarze są wyłączone.