Strona główna > Baza wiedzy > Kiedy i w jakim celu wykonać przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych PV?
Trendy i innowacje w technologii dachów z dachówek fotowoltaicznych
7 maja 2024
Korzyści instalacji elewacji fotowoltaicznych – komfort, wydajność, estetyka
20 maja 2024

Kiedy i w jakim celu wykonać przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych PV?

Instalacje fotowoltaiczne stały się popularne w ciągu ostatnich lat, nie tylko ze względu na oszczędność na rachunkach za energię, ale także w celu chronienia środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że na dachach wielu domów pojawiły się moduły i dachówki fotowoltaiczne, powstają farmy fotowoltaiczne. Konserwacja i dbanie o dobrostan instalacji to konieczność. Jak wygląda i czemu służy przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych? Jak często powinna być przeprowadzana kontrola termowizyjna instalacji PV

 

Na czym polega przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych?

 

Efektywność instalacji fotowoltaicznej wynika z prawidłowego funkcjonowania instalacji i każdego jej pojedynczego elementu, nie tylko modułów. W celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku z modułami i innymi częściami instalacji i czy działanie instalacji przebiega bez zakłóceń konieczna jest kontrola termowizyjna instalacji PV. Na czym polega diagnostyka termowizyjna PV i jak się ją przeprowadza? 

Zacznijmy od tego, że kontrolę termowizyjną mogą wykonywać tylko specjaliści o odpowiednich uprawnieniach. Zlekceważenie lub niezauważenie jakiegokolwiek mikrouszkodzenia lub wady fabrycznej modułu może mieć poważne konsekwencje. 

Przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych zaczyna się od przygotowania odpowiedniego sprzętu, czyli kamery termowizyjnej i drona, którego zadaniem będzie sprawdzenie stanu modułów z powietrza. Niezwykle czułe i zaawansowane kamery potrafią wychwycić najdrobniejsze uszkodzenia, których obecność nie tylko zmniejsza wydajność instalacji, ale może doprowadzić do poważnych problemów – z samozapłonem włącznie w wyjątkowych przypadkach. 

Skan termowizyjny fotowoltaiki ma zapobiegać bieżącym i przyszłym problemom związanym z instalacją. Jego dokładność jest tak duża, że wykrywa najdrobniejsze uszkodzenia i wady powstałe podczas produkcji, transportu lub montażu. Informacje uzyskane dzięki przeglądowi dają obraz ogólnej wydajności instalacji, a także są zbiorem danych o ewentualnych uszkodzeniach, wadach i obszarach, które będą wymagać uwagi. Po skończonym badaniu termowizyjnym i analizie zebranych danych klient dostaje zalecenia, jak ma dalej postępować.

 

Po co robi się przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych?

 

Co ma na celu szczegółowy przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych? Czemu służy i przed czym ewentualnie chroni prosumenta kontrola termowizyjna instalacji PV? Przeglądy mają na celu wykrycie wad i uszkodzeń, co zapobiegnie kosztownym naprawom w przyszłości lub poważnym konsekwencjom związanym z instalacją. 

Co wykrywa monitoring paneli fotowoltaicznych?

  • uszkodzenia powstałe w wyniku działania zjawisk atmosferycznych jak silny wiatr i gradobicie;
  • mikrouszkodzenia powstałe na etapie produkcji modułów, transportu i montażu;
  • sprawdza stan techniczny całej instalacji;
  • dba o bezpieczeństwo prawidłowego działania instalacji i bezpieczeństwo jej użytkowników;
  • wykrywa tzw. „hot spoty”, czyli gorące punkty, w których temperatura jest wyższa niż w innych miejscach, co może prowadzić do uszkodzenia ogniw i całej instalacji;
  • Chroni przed ewentualnymi kosztami spowodowane rozległymi uszkodzeniami w instalacji;

Jak często powinno się przeprowadzać badanie termowizyjne? Konserwacja paneli fotowoltaicznych jest konieczna, jeśli chcemy utrzymać instalację w jak najlepszej kondycji i zapewnić długą żywotność każdemu z jej elementów. Poleca się wykonywać przegląd przynajmniej raz do roku. Na pewno powinno się pomyśleć o przeglądzie w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w wydajności instalacji. 

Po gwałtownych zjawiskach atmosferycznych jak burze, wichury, gradobicia czy trąby powietrzne należy sprawdzić stan instalacji, gdyż w takich przypadkach nietrudno o uszkodzenia modułów. Kontrola prawidłowego działania instalacji powinna odbyć się również po oddaniu instalacji do użytkowania. 

 

 

Ile kosztuje przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych?

 

Przegląd termowizyjny instalacji fotowoltaicznej może mieć zróżnicowaną cenę ze względu na to, jak duża jest instalacja i jakie szczegółowe życzenia w związku z badaniem ma klient. Ponadto użycie specjalistycznego sprzętu, zebranie i analiza danych i diagnostyka sprawdzanego obiektu – każda z tych rzeczy ma swoją cenę, która jest ustalana indywidualnie. Trzeba się jednak liczyć w wydatkiem co najmniej kilkuset złotych (w zależności od wielkości instalacji i rodzaju raportu) nawet do kilku tysięcy w przypadku farmy fotowoltaicznej. Konstrukcje fotowoltaiczne wymagają co jakiś czas szczegółowego przeglądu, jeśli mają działać długo i wydajnie. 

Przeglądy termowizyjne przy pomocy drona wykonuje firma ML System, produkująca doskonałej jakości polskie panele fotowoltaiczne, dachówki fotowoltaiczne, fasady i wiele innych produktów związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Jeśli chcesz sprawdzić stan swojej instalacji – skontaktuj się z nią już dzisiaj w celu umówienia na profesjonalny przegląd!

 

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.