Strona główna > Baza wiedzy > Korzyści instalacji elewacji fotowoltaicznych – komfort, wydajność, estetyka
Kiedy i w jakim celu wykonać przegląd termowizyjny paneli fotowoltaicznych PV?
15 maja 2024
Wyzwania dla inwestorów i właścicieli budynków związane z wdrożeniem EPBD
25 maja 2024

Korzyści instalacji elewacji fotowoltaicznych – komfort, wydajność, estetyka

Nie da się nie zauważyć rosnącej popularności fotowoltaiki i korzystania z odnawialnych źródeł energii, co jest na dłuższą metę nie tylko opłacalnym rozwiązaniem, pozwalającym na oszczędności wydatków na energię. Atutem nie do podważenia jest także ograniczenie emisyjności szkodliwych substancji i zadbanie o dobro środowiska naturalnego. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne na dachu lub w gruncie. Coraz częściej jednak decydujemy się na instalację na ścianie. 

Czy fotowoltaika na elewacji to dobre rozwiązanie? Jakie są jej zalety i jakie rozwiązania proponują firmy oferujące instalacje fotowoltaiczne?

 

Czy panele fotowoltaiczne można zamontować na ścianie?

Elewacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które zdobywa popularność i warto o nim pomyśleć na etapie planowania budynku lub termomodernizacji budynków już istniejących. Panele fotowoltaiczne montowane na ścianie nie są najczęściej wybieraną opcją, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne w ogóle. Rosnąca ilość prosumentów jest dowodem na to, że fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jednak jej zwiększająca się liczebność zwykle dotyczy dachów budynków lub konstrukcji w gruncie.

Fotowoltaika na elewacji nie każdemu wydaje się najskuteczniejszym i najbardziej wydajnym energetycznie pomysłem, biorąc pod uwagę, że w naszej szerokości geograficznej największe korzyści notuje się w przypadku paneli fotowoltaicznych skierowanych na południe i odchylonych o około 30-40%, a nie pionowych. 

Czy korzyści elewacji fotowoltaicznych są warte tego, żeby zdecydować się na montowanie paneli na ścianach? Szacuje się, że panele zamocowane na pionowych ścianach zapewniają do około 70% maksimum osiągalnej wartości produkcji energii, co jest całkiem niezłym wynikiem. Korzyści elewacji fotowoltaicznych dają się zauważyć przede wszystkim podczas zimowych miesięcy, gdzie ich wydajność może być większa niż tych umieszczonych na dachu choćby z racji tego, że nie grozi im zasypanie śniegiem. 

Na pytanie, czy można montować fotowoltaikę na ścianie budynku, odpowiedź jest prosta – można, szczególnie jeśli kształt dachu naszego budynku nie nadaje się pod instalację fotowoltaiczną, ma nietypowy kształt, istnieją wątpliwości co do tego, czy wytrzyma ciężką konstrukcję. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają zamiar powiększyć swoją instalację, a na dachu nie ma już na to miejsca. Wykorzystanie w tym celu ścian wydaje się jak najbardziej zasadne.

 

Fotowoltaika na elewacji – zalety

Jakie korzyści dają panele fotowoltaiczne na elewacje? Czy ich obecność wpływa na korzyści związane z produkcją energii, czy to się opłaca i jak wpływa na wartość całego budynku?

Dyrektywa EPBD – Energy Performance of Building Directive – mówiąca o poprawie efektywności energetycznej budynków, dąży do zerowej emisyjności budynków. W chwili obecnej  za aż 36% emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem energii odpowiadają budynki, które są nie dość energooszczędne. Dyrektywa dąży do poprawy energooszczędności budynków przy jednoczesnym promowaniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich energooszczędnych rozwiązań jest właśnie fotowoltaika na elewacji

Jakie są jej główne zalety?

    • brak konieczności odśnieżania – na elewacji nie gromadzi się śnieg, jak ma to miejsce w przypadku modułów montowanych na dachu;
    • odporność na kurz i zabrudzenia nanoszone przez wiatr (np. liście), poza tym padający deszcz zmywa kurz z modułów;
    • mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia przez ewentualne gradobicia w okresie letnim;
    • efektywność energetyczna elewacji zwiększa się w okresie pozornie trudniejszych dla instalacji miesięcy zimowych, promienie słońca padają pod kątem, który umożliwia lepsze pobieranie energii;
    • odpowiednia wentylacja i zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza ogranicza nagrzewanie się budynku latem;
    • wpływ na estetykę budynku – moduły mogą stanowić jednolitą całość, tworzyć wzory, możliwe są różne warianty kolorystyczne, co pozytywnie wpływa na ogólny wygląd budynku;
    • korzyści elewacji fotowoltaicznych to nie tylko poprawa energooszczędności budynku i wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ale także podniesienie wartości budynku.

ML System i sposoby na poprawę energooszczędności budynku

Fasada fotowoltaiczna to propozycja od marki ML System. To estetyczne i efektowne rozwiązanie pozwala nie tylko na korzystanie z własnego źródła energii, ale jest też sposobem na uatrakcyjnienie budynku. Przy jej produkcji wykorzystuje się szkło hartowane, klejone warstwowo, co daje wytrzymałą i bezpieczną instalację. 

Fasady fotowoltaiczne wentylowane od ML System mają zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Są odpowiednie na etapie powstawania budynku, jak i w przypadku termomodernizacji już istniejącego. Wysoka estetyka fasady fotowoltaicznej umożliwia wiele rozwiązań – można zdecydować się na regularnie rozmieszczone moduły, zróżnicowaną kolorystykę a także grafikę, uzyskaną przy pomocy druku ceramicznego. To rozwiązanie nie tylko w prywatnym gospodarstwie domowym, ale również w firmie czy zakładzie produkcyjnym. 

Szukasz nowoczesnego technologicznie i przyjaznego dla środowiska sposobu na poprawę energooszczędności własnego domu? Zdecyduj się na fasadę fotowoltaiczną od ML System!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.