Czystość paneli PV jest ważna nie tylko pod względem estetycznym, choć wiadomo, że utrzymanie paneli fotowoltaicznych w idealnym porządku wpływa pozytywnie na ich wygląd. Ważniejsza jest jednak efektywność, która przy mocno zanieczyszczonych panelach po prostu się obniża. Każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej chce jak największej wydajności i jak najdłuższej żywotności paneli. Czy jej regularne mycie to rzeczywiście konieczność? Jak czyścić panele fotowoltaiczne, żeby ich nie uszkodzić i czy można robić to samemu?
Dlaczego to takie ważne, aby moduły były utrzymane w możliwie jak największej czystości? Ponieważ czystość paneli PV jest bardzo istotna dla ich żywotności oraz wydajności. Brud różnego pochodzenia, który osiada na powierzchni paneli, znacznie ogranicza światło padające na moduły, co z kolei przekłada się na blokowanie efektywności całej instalacji. Mniej światła docierającego do ogniw paneli fotowoltaicznych równa się mniej wytworzonego przez instalację prądu.
Można spotkać się z opiniami, że brud zalegający na panelach PV może spowodować spadek efektywności instalacji nawet do 20%, a to bardzo dużo. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja i wszystkie jej elementy nie są tanie, więc raczej każdemu prosumentowi zależy na jak największej wydajności instalacji. Czy mając świadomość, jak duże ograniczenie mogą spowodować zanieczyszczenia paneli, można się dziwić, że utrzymanie paneli fotowoltaicznych w czystości jest takie ważne?
Oczywiście, że nie. Konserwacja paneli słonecznych jest bardzo ważna – poleca się mycie konstrukcji dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Dlaczego akurat wtedy? Wczesną wiosną usuwamy zanieczyszczenia powstałe w czasie zimowych miesięcy. Jesienią warto pozbyć się zabrudzeń z okresu wiosenno – letniego, usunąć śmieci naniesione przez wiatr, resztki roślin, pył i kurz.
Z czego biorą się najczęściej powstające zabrudzenia na panelach PV? Jakie zanieczyszczenia zagrażają idealnej czystości i dobrej wydajności modułów? Czynniki te to:
Uważa się, że konstrukcje fotowoltaiczne montowane płasko są bardziej podatne na osiadanie zanieczyszczeń. Jednak wpływ czyszczenia na wydajność PV jest tak samo duży w przypadku każdej konstrukcji. Wszystkie w mniejszym lub większym stopniu ulegają zabrudzeniom.
Mycie modułów fotowoltaicznych z zabrudzeń jest konieczne, głównie dlatego, że niektóre z zanieczyszczeń mogą uszkadzać powłoki paneli (np. ptasie odchody, które są żrące), ale także dlatego, żeby nic nie ograniczało ich efektywnego działania. Nie bez znaczenia jest także estetyka, ale czy można myć panele samemu?
Utrzymanie paneli fotowoltaicznych w czystości nie jest łatwe. Przede wszystkim dlatego, że nie poleca się używać do tego zwykłych środków czystości. Nie można myć paneli myjkami ciśnieniowymi, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenia. Niewłaściwie dobrane środki czystości (np. używanie mydła ściernego) może zaszkodzić panelom. Nie można też używać do mycia ostrych gąbek i szczotek, żeby nie zarysować modułów.
Szukając informacji na temat tego, czym i jak należy myć panele, jeśli robimy to samodzielnie, można natknąć się na zalecenia używania płynu do szyb z domieszką octu, jednak najlepszym wyjściem będzie pozostawienie tego osobom i firmom mającym do tego uprawnienia i odpowiednie środki. Weźmy pod uwagę fakt, że większość paneli umieszczona jest na dachu w miejscach trudno dostępnych, a nie każdy ma do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, nie mówiąc już o uprawnieniach do pracy na wysokości. Całe przedsięwzięcie może okazać się nie tylko nieefektywne, ale po prostu niebezpieczne.
Komu więc najlepiej zlecić utrzymanie paneli fotowoltaicznych w czystości? Najlepiej, żeby zajęła się tym profesjonalna firma, która o instalacjach wie wszystko.
Podczas mycia paneli fotowoltaicznych nie można używać zwykłej wody z kranu, ponieważ zawiera ona rozpuszczone minerały. Po umyciu taką zwykłą wodą paneli, na ich powierzchni mogłyby pozostać zacieki i smugi, a nawet zarysowania. To wszystko źle działa na wydajność paneli. Co w takim razie należy zrobić? Zlecić mycie i konserwację paneli profesjonalnej firmie, produkującej polskie panele fotowoltaiczne i zajmującej się instalacjami. W ML System dobrze wiemy, jak rozwiązać kwestię mycia modułów fotowoltaicznych. Mycie modułów fotowoltaicznych odbywa się w destylowanej, zdemineralizowanej wodzie, która nie pozostawia na powierzchni zacieków, a dzięki pH wody, wynoszącemu 5,5 na panelach tworzy się warstwa antystatyczna, która zapobiega szybkiemu osadzaniu się zabrudzeń.
Ponadto mamy urządzenia, które docierają do trudno dostępnych miejsc i posiada odpowiednią chemię czyszczącą powierzchnie paneli. Zobacz pełną ofertę i zamów usługę już dzisiaj!