Zmniejszenie rachunków za prąd w placówkach edukacyjnych jest możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Czy fotowoltaika dla szkół to dobre rozwiązanie? Czy szkoła może być prosumentem i jakie są zalety takich rozwiązań? Na jakie dofinansowania mogą liczyć placówki edukacyjne?
Szkoła jako prosument? Dlaczego nie? To rozwiązanie jest już stosowane w polskich placówkach edukacyjnych. Prosument, czyli jednostka, która jest odbiorcą energii i jednocześnie produkuje ją na własne potrzeby, musi posiadać instalację fotowoltaiczną. Takie instalacje fotowoltaiczne z panelami montowanymi najczęściej na dachach budynków, na ścianach a czasem także na gruncie należącym do placówki to dobry sposób na zaoszczędzenie na rachunkach. To oczywiste, że szkoły i uczelnie generują spore zużycie energii, muszą być dobrze oświetlone, ogrzane, pracuje w nich również wiele urządzeń, pochłaniających energię, dlatego fotowoltaika dla szkoły jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii.
Może nie zaspokoi całego zapotrzebowania na energię od razu, ale pozwoli na niemałe oszczędności, które można przeznaczyć na inne szkolne potrzeby, np. modernizację i zakup sprzętów, konieczne remonty, zakup pomocy naukowych. Co zrobić, żeby szkoła mogła stać się prosumentem i produkować energię na własny użytek Najpierw trzeba określić zapotrzebowanie i możliwości konkretnej placówki, ustalić jaką moc powinna mieć instalacja, sprawdzić stan techniczny budynku, a szczególnie dach – panele fotowoltaiczne na szkole najczęściej montowane są na dachu. Oczywiście panele fotowoltaiczne na ścianie budynku też są dobrą opcją.
Instalacja fotowoltaiczna wymaga profesjonalnego podejścia, doświadczenia i wiedzy w temacie technologii fotowoltaicznej, dlatego skonsultowanie się ze specjalistami w dziedzinie to podstawa. ML System to firma, która zajmuje się produkcją elementów instalacji, jej zakładaniem i serwisem. Po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, zainstalowaniu wszystkich elementów i zawarciu umowy z dostawcą energii, szkoła staje się prosumentem, wykorzystującym generowaną przez instalację energię do własnych potrzeb.
Zobacz też: Wykorzystanie zielonej energii w przestrzeni publicznej – innowacje i korzyści
Fotowoltaika dla placówek edukacyjnych ma mnóstwo zalet i choć oszczędność na rachunkach jest jedną z ważniejszych, to plusów jest o wiele więcej.
Fotowoltaika na szkole – jej zalety to:
Czy fotowoltaika dla uczelni i szkół to dobry i opłacalny pomysł? Oszczędność i częściowe uniezależnienie się od sieci przemawiają za tym rozwiązaniem. Coraz to nowe technologie i sposoby na wykorzystanie energii ze słońca pozwalają na zastosowanie najlepszych opcji. Nie tylko dachy z fotowoltaiki, generujące energię, ale także szyby solarne, żaluzje fotowoltaiczne, wiaty i wiele innych rozwiązań można wykorzystać na potrzeby placówek edukacyjnych.
Zobacz też: Jaka jest wytrzymałość i żywotność paneli fotowoltaicznych?
Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów całości przedsięwzięcia. Czy placówki edukacyjne również mogą liczyć na dofinansowanie na inwestycję, jaką jest fotowoltaika? Dofinansowanie dla szkół prowadzone jest ze środków KPO (Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności). O pożyczkę na korzystnych warunkach można starać się w banku BGK. Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast – BGK to bardzo korzystne zasady, a dedykowana jest między innymi właśnie modernizacji placówek edukacyjnych.
Skorzystaj z szerokiej oferty ML System! Mamy nie tylko panele fotowoltaiczne dla szkół, ale także wszystkie komponenty potrzebne do założenia instalacji, system zarządzania energią fotowoltaika z ML System jest prosta, nowoczesna i możesz dzięki niej zaoszczędzić! Zapytaj nas o pożyczki dla szkół wyższych, podstawowych i innych placówek edukacyjnych.
Jeżeli interesują Cię panele fotowoltaiczne dla placówek edukacyjnych, sprawdź ofertę ML System już dzisiaj!