Inwestycja w fotowoltaikę w domach jednorodzinnych to sposób na przynajmniej częściowe uniezależnienie się od sieci i oszczędność. Rachunki za energię wciąż rosną, a dzięki instalacji można przynajmniej je zoptymalizować. Czy fotowoltaika na budynku gospodarczym ma sens? Czy to się opłaca? Czy panele na budynku gospodarczym warto zakładać tylko w przypadku prowadzenia jakiejś działalności, np. hodowli zwierząt, przetwórstwa warzyw i owoców itp.?
Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym? To pytanie pojawia się nie tylko w przypadku prowadzenia w nim działalności, która wymaga zużycia energii. Również wtedy, gdy z różnych powodów nie ma możliwości zamontować paneli na dachu domu (zacienienie, usytuowanie dachu w złym kierunku), czy na przykład w gruncie, który chcemy przeznaczyć na coś innego np. uprawę roślin. Wówczas można umieścić panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym, stodole, garażu, o ile oczywiście budynek jest w dobrym stanie technicznym i nadaje się do tego.
Dla wydajności instalacji nie ma wielkiego znaczenia, czy panele PV będą umieszczone na dachu budynku gospodarczego. Budynek musi oczywiście spełniać pewne normy – jego stan techniczny jak i pokrycie dachowe powinny nadawać się do zamontowania na nich paneli PV. Sam montaż paneli fotowoltaicznych na budynku gospodarczym powinien być przeprowadzony przez doświadczoną firmę, zajmującą się instalacjami na co dzień. Taką firmą jest właśnie ML System – producent paneli fotowoltaicznych, dachówek fotowoltaicznych, inwerterów i wszystkich elementów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania instalacji.
Jakie warunki powinien spełnić budynek gospodarczy, żeby mogły się na nim znaleźć panele PV generujące energię z promieni słonecznych? Podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych, dach nie powinien być zacieniony i umożliwiać montaż paneli w kierunku południowym, południowo-zachodnim, ewentualnie południowo-wschodnim, chociaż idealna będzie orientacja południowa. Czy dach jest pochyły, czy płaski, nie ma większego znaczenia, ponieważ konstrukcje fotowoltaiczne rozwiążą problem montażu paneli na płaskim podłożu (lub w gruncie).
Kluczową kwestią jest dobry stan budynku, który umożliwi założenie instalacji. Warto skonsultować się z firmą, dla której nowoczesna fotowoltaika nie ma tajemnic – jak ML System – oraz ustalić jakie możliwości daje budynek i jaką moc powinna mieć instalacja, zaspokajająca potrzeby gospodarstwa.
Zobacz też: Czy instalacja fotowoltaiki wymaga pozwolenia?
Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym generują prąd stały z promieni słonecznych, następnie jest on przekształcany w prąd zmienny przez inwerter, a ten zasila urządzenia. Zalety tego rozwiązania to:
Montaż paneli fotowoltaicznych na budynku gospodarczym warto zlecić profesjonalistom, którzy zajmują się również serwisowaniem instalacji. Firma ML System od lat zajmuje się produkcją elementów do instalacji fotowoltaicznych, ich montażem oraz serwisem – doradzimy, czy lepiej sprawdzi się fotowoltaika na dachu czy gruncie i jaka moc instalacji będzie odpowiednia do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa.
Fotowoltaika na budynkach gospodarczych to spory wydatek, dlatego temat dotacji i ulg interesuje wszystkich, którzy zamierzają zainwestować we własną instalację. Jeżeli chodzi o kwestię: fotowoltaika na budynku gospodarczym a ulga termomodernizacyjna – taka ulga przysługuje właścicielom i współwłaścicielom garażu lub budynku gospodarczego, na dachu którego zostały zamontowane panele w przypadku, gdy nie było możliwości zainstalowania ich na dachu domu jednorodzinnego, przy którym znajduje się budynek.
Zobacz też: Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy warto zdecydować się na fotowoltaikę przy domu?
Fotowoltaika na budynku gospodarczym a VAT – kiedy można uzyskać zwrot VAT, komu przysługuje VAT 8% a komu 23%? VAT 8% na fotowoltaikę na budynku gospodarczym przysługuje rolnikom, których instalacja pracuje na potrzeby własnego gospodarstwa. VAT 23% za panele w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (produkcja, hodowla). Kto może liczyć na zwrot podatku VAT? Jest to możliwe w przypadku rolników, którzy opłacają podatek rolny i mają panele PV na budynku gospodarczym.
Czy warto zainwestować w ubezpieczenie fotowoltaiki na budynku gospodarczym? Instalację można ubezpieczyć od zdarzeń losowych, celowych zniszczeń itp. Dotyczy to też fotowoltaiki na budynku niemieszkalnym, znajdującym się na posesji w ramach rozszerzenia polisy ubezpieczeniowej.
Można starać się o dofinansowanie na fotowoltaikę na budynkach gospodarczych w ramach programów Agroenergia i Energia dla Wsi. Korzystną opcją jest też pożyczka z KPO – to jedna z korzystnych form wsparcia dla osób planujących zainwestować w fotowoltaikę. Jej spłata jest wygodna, rozłożona w długim czasie, dodatkowo obowiązuje tutaj okres karencji.
Jeśli jesteś zainteresowany – zapytaj nas o szczegóły. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.