Szpitale i ośrodki zdrowia to miejsca, które generują duże koszty utrzymania. Ilość zużywanej w nich energii to ogromne wydatki, które sprawiają, że utrzymanie takich placówek jest bardzo drogie. Czy fotowoltaika dla szpitali może być rozwiązaniem, pozwalającym na konkretne oszczędności? Co jeszcze można zrobić, żeby zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Jakie technologie wybierać i na jakie rozwiązania się decydować? Fotowoltaika w szpitalu lub ośrodku zdrowia to jedno z rozwiązań – a jakie jeszcze możliwości warto rozważyć?
Fotowoltaika dla szpitala może być dobrym sposobem na ograniczenie rachunków za energię. Moduły PV umieszczone na dachach budynków, na ścianach lub gruncie należącym do placówki to dobry sposób na uzyskanie przynajmniej częściowej niezależności od operatora. W szpitalach bardzo istotna jest ciągłość dostarczania energii, której nie może zabraknąć podczas przerw w dostawie prądu, co niestety może się zdarzyć wszędzie. Magazynowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych może być dobrym pomysłem na utrzymanie tej ciągłości nawet w razie przejściowych problemów.
Jakie zalety ma fotowoltaika w szpitalach i ośrodkach zdrowia? Będą to:
Fotowoltaika w szpitalach i przychodniach to nie tylko oszczędność na rachunkach, ale też większy prestiż placówki.
Czytaj też: Wykorzystanie zielonej energii w przestrzeni publicznej – innowacje i korzyści
Czy fotowoltaika dla szpitala lub przychodni to dobra inwestycja? Z pewnością pomoże zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, dlatego planując taką inwestycję, placówka medyczna powinna dostosować moc instalacji do swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika na dachu, z modułami ułożonymi pod kątem 40-45 stopni, a w przypadku płaskiego dachu – na konstrukcjach fotowoltaicznych. Dobrym pomysłem jest montowanie paneli na ścianach zewnętrznych, a nawet w gruncie będącym własnością szpitala.
Oprócz instalacji fotowoltaicznej warto pomyśleć również o innych sposobach na oszczędzanie energii, wymieniając żarówki na oświetlenie LED i w miarę możliwości sprzęt na energooszczędny. Wprowadzenie czujników oświetlenia i maksymalne wykorzystanie naturalnego światła również pozwala zaoszczędzić. Stosując np. technologię smart glass, czyli inteligentne szkło, które pozwala na regulację wpadającego do pomieszczenia światła i ciepła, zwiększa się komfort użytkowników, zapewniając prywatność przez regulację przezierności.
Oszczędność, zmniejszenie emisji CO2 oraz przyjazny środowisku wizerunek – to właśnie daje placówkom medycznym fotowoltaika. Szpital zużywa mnóstwo energii, ale to samo można powiedzieć o ośrodkach zdrowia. Uniezależnienie się od sieci i zmniejszenie rachunków za prąd to główne, choć nie jedyne korzyści z instalacji. Połączenie korzyści z instalacji z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami pozwoli na zoptymalizowanie zużycia energii.
Nie tylko panele PV są dobrym rozwiązaniem dla instalacji na budynkach, także dachówka fotowoltaiczna może świetnie się sprawdzić, szczególnie przy dachach wielospadowych, albo na starszych budynkach, których estetyka powinna zostać zachowana.
Jest to rozwiązanie, które przyczyni się do optymalizacji kosztów, bardzo wysokich w miejscach takich jak szpitale czy przychodnie. Fotowoltaika w szpitalu i przychodni wymaga określenia mocy instalacji i dobrania odpowiednich komponentów. ML System to sprawdzony i doświadczony polski producent paneli fotowoltaicznych, który nie tylko doradzi dobór odpowiednich elementów instalacji i wykona ją, ale zajmie się również profesjonalnym serwisem.
Zobacz też: Odnawialne źródła energii OZE – rodzaje, korzyści, wszystko, co warto wiedzieć
Każdy moduł PV, falowniki, kable, magazyny energii, urządzenia monitorujące instalację aż po wykonanie jej to spore wyzwanie finansowe. Czy placówki medyczne mogą liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki? W ramach modernizacji szpitali można starać się o środki z funduszu KPO (Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności). Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast – BGK to dogodny okres spłat przy minimalnym oprocentowaniu – nawet 0 procent.
Czy panele fotowoltaiczne w przychodniach i szpitalach to dobry pomysł? Szukanie oszczędności, niezależności energetycznej i optymalizacja zużycia energii przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii to dobry krok w kierunku zmniejszenia rachunków za energię i zminimalizowanie emisyjności budynku. W dodatku jest to inwestycja długoterminowa.
Skorzystaj z oferty ML System – umów się na konsultacje już dzisiaj!