Fotowoltaika to cieszące się rosnącą popularnością rozwiązanie pozwalające na korzystanie z własnego źródła energii i zmniejszenie rachunków za prąd, nie tylko na użytek domowy, ale i w firmach, zakładach produkcyjnych, budynkach użytku publicznego, osiedlach itp. Założenie instalacji budzi na początku wiele wątpliwości, jak choćby taką: na ile opłacalna jest fotowoltaika zimą? Jaka jest opłacalność PV w chłodzie i czy to dobra inwestycja w mniej nasłonecznionych rejonach Polski? Czy fotowoltaika w zachmurzone dni generuje energię?
Chociaż lata w Polsce bywają naprawdę gorące i słoneczne, to jednak poziom nasłonecznienia jest niższy niż np. w Hiszpanii lub Grecji, gdzie może on wynosić około 2000 kWh/m2. W Polsce nasłonecznienie wynosi najczęściej około 1000-1300 kWh/m2, przy czym w województwach południowych będzie on wyższy niż na północy i północnym wschodzie. Czy to oznacza, że nie opłaca się zakładać instalacji na północy i północnym – wschodzie Polski? Oczywiście, że nie!
Instalacja fotowoltaiczna generuje energię z promieni słonecznych, padających na panele PV, następnie prąd stały z energii słonecznej zostaje przemieniony w zmienny dzięki falownikowi i w tej postaci może zasilać domowe urządzenia. Czy opłacalność PV w chłodzie jest na tyle wysoka, żeby zakładać instalację fotowoltaiczną? Oczywiście, ponieważ niższa temperatura nie wpływa na wydajność paneli, a nawet ich praca w chłodne dni bywa efektywniejsza. Wbrew pozorom bardzo wysoka temperatura latem, mogąca doprowadzić do przegrzewania ogniw, wcale nie jest tak korzystna dla paneli PV, które mogą działać bez przeszkód nawet do temperatury -40°.
A jak to jest w przypadku dużego zachmurzenia, które w Polsce zdarza się dość często? Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni, czy raczej instalacja staje się wtedy mało efektywna? Odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika w pochmurne dni ma sens, brzmi: „tak”. Gdy działa fotowoltaika, chmury powodują, że przechodzące przez nie światło słoneczne staje się rozproszone. Nie przeszkadza to panelom PV generować energii nawet z promieniowania rozproszonego – szacuje się, że w okresie zimowym promieniowanie rozproszone stanowi około 70% promieniowania docierającego do instalacji PV.
Bez względu na porę roku, światło słoneczne i tak oddziałuje na panele PV. Niskie nasłonecznienie z pewnością wpłynie na efektywność instalacji, co nie znaczy, że inwestycja jest nieopłacalna. Bardziej niż chmury wpływa na nią krótszy dzień w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardzo szybko robi się ciemno. Tak więc opłacalność PV w chłodzie jest niezaprzeczalna.
Fotowoltaika działa przez cały rok – latem, czy zimą, w różnych temperaturach, produkując energię. Jest opłacalną inwestycją nawet w tych rejonach Polski, gdzie notuje się niższe temperatury. Ceny prądu niestety nie stoją w miejscu, dlatego całkowite lub częściowe uniezależnienie się od sieci jest doskonałym sposobem na ograniczenie wydatków.
Duże i długotrwałe zachmurzenie na pewno ograniczają dostęp światła słonecznego i choć promieniowanie rozproszone dociera do paneli PV, zimą i jesienią, gdy dzień jest krótki, a słońca niewiele, instalacja wyprodukuje znacznie mniej energii niż np. w czerwcu i lipcu. Mniejsza wydajność instalacji nie jest kwestią lokalizacji w chłodniejszych rejonach Polski, istnieje wiele innych czynników, wpływających na panele PV. Niskie nasłonecznienie nie jest jedynym minusem. Na wydajność wpływa:
Co można zrobić, żeby instalacja była maksymalnie wydajna przez cały rok? Niewiele poradzimy na to, że dzień jest krótki, a słońca mało, kąt padania promieni też zmienia się zależnie od pory roku. Kąt nachylenia modułów powinien wynosić około 30-40°, równie ważne jest ich usytuowanie w kierunku południowym, ewentualnie południowo -zachodnim albo południowo-wschodnim, żeby jak najdłużej mogły padać na nie promienie słońca.
Regularne czyszczenie paneli i przeglądy pomogą wyeliminować niektóre przyczyny mniejszej wydajności modułów. Ważny jest inwerter o właściwej mocy, który zimą będzie przetwarzał niskie napięcia w taki sposób, żeby zmaksymalizować produkcję energii. Warto zwrócić uwagę na sprawność względną, jaką mają panele PV – niskie nasłonecznienie ma wpływ na pracę modułów, a dzięki tym parametrom dowiesz się, jaka jest ich rzeczywista sprawność.
Interesuje Cię fotowoltaika? Skontaktuj się z ML System. Nasza oferta to moduły klasyczne, moduły BIPV, falowniki, konstrukcje fotowoltaiczne, żaluzje fotowoltaiczne, a także montaż i serwis. Nasza oferta jest szeroka i dostosowana do potrzeb każdego, nawet bardzo wymagającego klienta.
Oszczędzaj wydatki na energię i zdecyduj się na własną instalację z ML System!