Fotowoltaika w firmie to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oprócz oszczędności na rachunkach, zyskuje na tym wizerunek samej firmy, jako proekologicznej i dbającej o dobro środowiska naturalnego. Coraz większa świadomość tego, jaki wpływ na pozostawianie śladu węglowego ma każdy budynek. Czy to prywatny dom jednorodzinny, czy duża firma – w obu przypadkach możemy sięgać po rozwiązania, w których wykorzystuje się OZE. Czy opłacalność fotowoltaiki w firmie jest jednak wystarczająca, żeby zdecydować się na to dość kosztowne przedsięwzięcie? Jak wygląda finansowanie fotowoltaiki dla firm?
Instalacja fotowoltaiczna w dobie wciąż rosnących rachunków za energię jest dla firmy opłacalna pod wieloma względami. Co zyskuje firma wraz z instalacją fotowoltaiczną?
Opłacalność fotowoltaiki w firmie jest oczywista. Energia zasilająca urządzenia, używana do oświetlania czy ogrzewania, pomieszczeń pozwala na znaczne zredukowanie kosztów. Drugim ważnym czynnikiem, przemawiającym za zasadnością inwestycji, jest zmniejszenie emisyjności – instalacja PV to energia zeroemisyjna.
Czy można starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm? Tak, takie dofinansowanie jest możliwe i to w różnych wariantach. Warto zapoznać się z tym tematem bliżej i złożyć odpowiednie dokumenty.
Dodatkowo firmy mogą skorzystać już na początku inwestycji z leasingu operacyjnego albo finansowego, co pozwoli zmniejszyć koszty już od początku wprowadzania przedsięwzięcia, jakim jest fotowoltaika dla firm. Dotacja to nie wszystko – firma decydująca się na fotowoltaikę może starać się o zwrot VAT z fotowoltaiki, jeżeli energia z instalacji jest wykorzystywana do prowadzenia działalności i produkcji usług objętych podatkami.
Odliczenie fotowoltaiki od podatku a dofinansowanie? Firmy starające się o dofinansowanie do fotowoltaiki mają wiele możliwości uzyskania zwrotu kosztów w znacznym stopniu. Przeznaczone na inwestycję w OZE fundusze unijne, programy dedykowane konkretnym regionom, kredyty na preferencyjnych warunkach to tylko kilka z wielu możliwości.
Finansowanie fotowoltaiki dla firm umożliwia wprowadzenie innowacji, a przede wszystkim ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które mają negatywny wpływ na środowisko.
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla firmy jest uzależniony od wielu czynników. Każda instalacja jest inna – różni się mocą, jakością komponentów, montażem, mniej lub bardziej skomplikowanymi sposobami montowania paneli oraz dodatkowych elementów, takich jak magazyny energii czy carporty przed siedzibą firmy.
Wpływ na wysokość kosztów jest też uzależniona od konkretnego regionu, w którym mieści się firma . Czy istnieją jakieś przepisy dla fotowoltaiki dla firm? Instalacja mniejsza niż 50kWp w przedsiębiorstwach, zużywających około 47000 kWh rocznie, nie wymaga pozwolenia na budowę. Musi być zgłoszona do OSD. W przypadku takich mikroinstalacji koszty przyłączenia pokrywają zakłady energetyczne.
Instalacja od 50kWp do 1MWp – jeżeli instalacja przekracza moc 150kWp jest wymagane pozwolenie na budowę. Takie instalacje muszą być zgłoszone do MIOZE, czyli Rejestru Małych Instalacji OZE. Bardzo duże instalacje – od 1MWp, zużywające około 950000 kWh rocznie, muszą zyskać pozwolenie na budowę i koncesja WEE (wytwarzanie energii elektrycznej).
Przepisy dla fotowoltaiki dla firm, które regulują zasady jej instalowania, zawierają między innymi ustawa o odnawialnych źródłach energii, prawo budowlane i rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska.
Rozliczanie fotowoltaiki dla firm jest uzależnione głównie od mocy instalacji, umowy z dystrybutorem i aktualnie obowiązujących przepisów. Małe firmy, zużywające do 50kWp, podlegają podobnym zasadom jak prosumenci, którzy są objęci net-billingiem i nadwyżki energii, wyprodukowanej przez instalację, sprzedają po cenach rynkowych. Dzięki temu środki ze sprzedaży są na koncie prosumenckim, skąd mogą być pobierane na zakup energii przez okres roku.
Po wyczerpaniu środków potrzebna energia jest kupowana u dostawcy. Jeśli chodzi o instalacje o wielkości 50 kWp do 500 kWp, tutaj nadwyżki są sprzedawane po cenach regulowanych przez URE. Firma może sprzedawać energię innym przedsiębiorstwom, ale musi być zarejestrowana w MIOZE.
Instalacja fotowoltaiczna ułatwiająca prowadzenie działalności firmy (zasilająca urządzenia, oświetlająca i ogrzewająca pomieszczenia) jest wydatkiem, prowadzącym do uzyskania przychodu. Tak jak wiele innych rzeczy, które pomagają w prowadzeniu działalności (samochody firmowe, maszyny, komputery, telefony), wlicza się w koszty uzyskania przychodu. W kosztach dla firmy oznacza to, że instalacja umożliwia odliczenie VAT, odpis amortyzacyjny czy odpis rat leasingu.
Uzyskanie zwrotu podatku VAT jest możliwe w przypadku, gdy panele produkują energię, używaną do zasilania urządzeń w firmie i produkcji usług oraz towarów objętych podatkiem. Wymagana jest faktura na zakup instalacji. Jeśli chodzi o amortyzację, w przypadku instalacji fotowoltaicznej możliwe jest wykonanie odpisu jednorazowej amortyzacji, ale to uzależnione jest od indywidualnej sytuacji firmy. Instalację można odpisać również w leasingu, ale zasady leasingu operacyjnego i finansowego różnią się między sobą i wrzucanie fotowoltaiki w koszty będzie się tutaj odbywało na innych zasadach.
Korzyści z instalacji fotowoltaicznych jest wiele. Oszczędności, wprowadzenie innowacyjnych technologii, uniezależnienie od sieci, działanie proekologiczne – to tylko niektóre z nich. Dowiedz się, jakie są możliwości Twojej firmy, jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczną. Firma ML System doradzi najlepszą opcję, dostosowaną do Twoich potrzeb, produkujemy wysokiej jakości panele PV i inne komponenty instalacji. Wykonujemy montaż oraz serwis fotowoltaiczny. Zapraszamy do kontaktu!