Strona główna > Baza wiedzy > Porównujemy panele fotowoltaiczne na dach i dachówki? Co wybrać?
Wyzwania dla inwestorów i właścicieli budynków związane z wdrożeniem EPBD
25 maja 2024
ML System+ nagrodzone Diamentem Forbesa 2024
31 maja 2024

Porównujemy panele fotowoltaiczne na dach i dachówki? Co wybrać?

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejsza, co przekłada się na coraz to nowe sposoby pozyskiwania energii ze słońca na potrzeby domów jednorodzinnych, firm, zakładów czy nawet wspólnot mieszkaniowych. Jedną z takich metod uzyskiwania energii są dachówki fotowoltaiczne, jeszcze nie tak popularne jak panele solarne, ale wciąż udoskonalane. Co jest lepszym rozwiązaniem – panele fotowoltaiczne czy dachówki? Jakie są zalety i wady obydwu tych rozwiązań? Kto okaże się lepszy w porównaniu panele fotowoltaiczne vs dachówki?

Panele fotowoltaiczne vs dachówki – czym się różnią i jakie mają funkcje?

Jak wyglądają panele fotowoltaiczne – wie każdy. Moduły fotowoltaiczne są widoczne na coraz to większej ilości dachów i to nie tylko domów jednorodzinnych. Zmniejszenie do minimum emisyjności budynków jest powodem, dla którego powstają coraz nowsze rozwiązania dla pozyskiwania energii OZE. 

Nowoczesne technologie używane podczas produkcji paneli solarnych i wszystkich innych elementów instalacji fotowoltaicznych sprawiają, że zwiększa się wydajność i trwałość instalacji fotowoltaicznej. W przypadku paneli, najważniejsze dla ich wydajności są: usytuowanie budynku względem kierunków świata, kąt nachylenia dachu, brak zacienienia przez sąsiednie budynki i drzewa. 

A co z dachówkami fotowoltaicznymi? Czy lepsze są panele fotowoltaiczne zamiast dachu, czy dachówki? Dachówka fotowoltaiczna pełni podwójną rolę – pokrycia dachowego oraz panelu solarnego. Łatwiej wkomponowuje się w tło i dopasowuje do architektury budynku oraz otoczenia, a jednocześnie dzięki funkcji panelu solarnego pobiera energię słoneczną, którą inwerter w instalacji fotowoltaicznej przekształca w prąd zmienny, użytkowany w gospodarstwach domowych. 

Teoretycznie więc, jeśli zastanawiamy się co lepsze – dach z paneli czy dachóweksposób pozyskiwania i przekształcania prądu stałego w zmienny jest ten sam. Wybór instalacji pv zależy od przyszłego prosumenta, jego potrzeb i możliwości oraz korzyści, jakie daje mu konkretne rozwiązanie w postaci paneli solarnych lub dachówek.

Dowiedz się też: Czy instalacja fotowoltaiki wymaga pozwolenia?

Porównanie paneli fotowoltaicznych i dachówek – wygląd, wydajność, skuteczność

Fotowoltaika na dachu to inwestycja pozwalająca na znacznie zmniejszenie rachunków za wykorzystaną energię, a przy tym rozwiązanie przyjazne dla środowiska, szczególnie w dobie niekorzystnych zmian klimatycznych.  Czas na porównanie paneli fotowoltaicznych i dachówek – co bardziej się opłaca, co jest wydajniejsze, a co lepiej wygląda?

Panele fotowoltaiczne vs dachówki – jak wygląda kwestia zalet i wad paneli solarnych?

Zalety paneli solarnych:

 • duża wydajność – zwykle większa niż wydajność dachówek solarnych;
 • wytrzymałość – żywotność paneli solarnych jest bardzo wysoka, mogą działać nawet do 40 lat;
 • łatwy montaż – znacznie łatwiejszy i mniej czasochłonny montaż niż w przypadku dachówek fotowoltaicznych;
 • cena – choć cena instalacji fotowoltaicznej, której podstawą są panele, nie należy do najniższych to jednak całość i tak wychodzi taniej niż w przypadku montowania dachówek solarnych;

Panele fotowoltaiczne zamiast dachu czy dachówki? Poznajmy wady paneli fotowoltaicznych:

 • wpływają na wygląd dachu, nie zawsze zgodnie z estetycznymi wymaganiami domowników;
 • przy dachach wielospadowych i lukarnach nie zawsze jest możliwość zainstalowania modułów;
 • mniejsza wydajność w miesiącach zimowych.

Dachówki fotowoltaiczne są nowoczesną alternatywą tradycyjnych paneli. Mogą stanowić całkowite pokrycie dachowe bez potrzeby montażu zwykłych dachówek ceramicznych lub być częścią dachu.

 Dachówka fotowoltaiczna ma wiele zalet:

 • odznacza się wyjątkową estetyką, do złudzenia przypominając prawdziwą dachówkę, co pozwala na lepsze wkomponowanie instalacji w charakter domu i otoczenie;
 • dzięki swojemu wyglądowi, dachówki fotowoltaiczne nadają się na pokrycie również obiektów zabytkowych i sakralnych;
 • dachówki mogą mieć dowolną, pożądaną kolorystykę;
 • dachówki są szczelne i odporne na działanie warunków atmosferycznych;
 • nadają się na różne dachy, także wielospadowe;
 • pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach za energię;

Czy dachówki fotowoltaiczne mają jakieś wady?

 • mniejsza wydajność w czasie miesięcy zimowych;
 • instalacja jest droższa niż w przypadku tradycyjnych modułów fotowoltaicznych, ponieważ montaż jest bardzo czasochłonny (więcej czasu na łączenie ogniw) a elementy instalacji mogą być droższe;
 • mniej wydajne i żywotne niż tradycyjne panele.

W porównaniu – panele fotowoltaiczne vs dachówki obydwa rozwiązania mają zarówno zalety jak i wady, dlatego wybór instalacji jest kwestią indywidualną, musi też być zgodny z możliwościami i potrzebami prosumentów. 

Panele fotowoltaiczne zamiast dachu czy dachówki – temat wydaje się otwarty, tym bardziej, że dachówki fotowoltaiczne opierają się na najnowszych technologiach i wciąż są udoskonalane. Czy mogą zagrozić tradycyjnym panelom? To zależy od wielu czynników takich jak: architektura budynku, rodzaj dachu itp. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że to znakomita alternatywa dla paneli, która umożliwia instalację na budynkach, na których dotąd nie było to możliwe. 

Sprawdź dokładnie rozwiązania, jakimi są dachówki i panele w ofercie ML System i dowiedz się, który sposób pozyskiwania energii będzie dla Ciebie najlepszy.

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.