Produkcja energii na osiedlach i w budynkach wspólnot mieszkaniowych to jeden ze sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za energię. Jednym z najlepszych na to sposobów jest fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych. Jakie dodatkowe zalety posiada to rozwiązanie? Czym jest dla środowiska i ewentualnego podniesienia atrakcyjności nieruchomości, na której jest montowana instalacja? Czy można zainstalować fotowoltaikę na osiedlu, które już istnieje, czy też jest to rozwiązanie skierowane tylko nowo budowanych bloków?Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania zielonej energii w blokach.
Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych jest bardzo korzystnym i łatwym do zrealizowania rozwiązaniem. Do założenia instalacji PV na dachu bloku potrzebna jest zgoda wszystkich mieszkańców, którzy stają się zbiorowym prosumentem, odnoszącym korzyści z produkcji energii przez panele PV. Często to właśnie oni są inicjatorami szukania tego typu rozwiązań i promotorami zalet, jakie posiada fotowoltaika dla mieszkańców osiedli. Po wypełnieniu odpowiednich dokumentów i uzyskaniu zgody, można przystąpić do porównania cen firm zajmujących się instalacjami PV i przygotowaniem dachu – opcjonalnie panele mogą w niektórych przypadkach zostać zainstalowane na elewacji budynku.
Czy dachy bloków nadają się na zainstalowanie tam paneli solarnych? Płaskie dachy nie są przeszkodą w zainstalowaniu na nich paneli, ponieważ wykorzystuje się wtedy konstrukcje fotowoltaiczne, umożliwiające odpowiednie nachylenie i umiejscowienie paneli, tak, żeby w pełni wykorzystać ich potencjał. Montowanie paneli na elewacji ma sens wtedy, gdy budynek ma takie usytuowanie, które nie powoduje zacieniania paneli i zapewnia swobodny dostęp promieni słonecznych.
Instalacje fotowoltaiczne można zamontować tak samo na starych, jak i nowych blokach. Produkcja energii na osiedlach to już popularne rozwiązanie, a w przypadku nowych projektów, deweloper może uwzględnić je już na etapie planów. Dzięki temu wzrasta zarówno wartość, jak i jakość nowopowstających bloków mieszkalnych. Mieszkańcy osiedli mogą starać się o dofinansowanie np. z programu „Mój Prąd”, albo pozyskanie środków przez zaciągnięcie kredytu.
Opcja założenia instalacji fotowoltaicznej dla osiedli jest możliwa także w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Jak wygląda fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych? Jeśli decyzja zostanie podjęta przez mieszkańców lokali nieruchomości, które należą do wspólnoty mieszkaniowej, rozpoczyna się przygotowanie do inwestycji.
Najpierw oceniane są możliwości danego budynku (panele montowane są na dachu, mogą też stać na gruncie należącym do wspólnoty), później konsultacje z firmami, zajmującymi się instalacjami fotowoltaicznymi i decyzje dotyczące uzyskania środków na inwestycję. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych jest sporym wydatkiem, dlatego warto zainteresować się programami i grantami dofinansowującymi lub zaciągnięciem kredytu.
Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot ma wiele zalet, które mogą przełożyć się na oszczędność dla mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych. Nie oznacza to, że indywidualne rachunki od razu ulegną zmniejszeniu, o czym przyszli prosumenci powinni wiedzieć już na początku. Energia dla mieszkańców osiedli, wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne, najczęściej jest zużywana do oświetlania i ogrzewania części wspólnych. Obniżenie rachunków za eksploatację budynku z pewnością będzie opłacalne dla mieszkańców, choćby dlatego, że dzięki oszczędnościom możliwa jest modernizacja budynku i wprowadzenie udogodnień.
Wyprodukowana energia zasila między innymi:
Ponadto fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ponieważ nie emituje żadnych szkodliwych substancji podczas pracy, nie generuje również hałasu. Natomiast nadmiar wyprodukowanej energii, spółdzielnie i wspólnoty mogą przekazywać do sieci na zasadzie net-meteringu. Dodatkowo, istotną informacją jest fakt, że spółdzielnie i wspólnoty zwolnione są z opłaty dystrybucyjnej i opłat za rozliczenie energii!
Fotowoltaika w bloku to rozwiązanie, które warto rozważyć. Jeżeli interesują Cię konkretne informacje na temat tego zagadnienia, warto zasięgnąć porady fachowców – firma ML System zajmuje się instalacjami PV na budynkach mieszkalnych i usługowych, produkcją wysoko jakościowych paneli solarnych, dachówek fotowoltaicznych i wszystkich elementów związanych z instalacją oraz serwisowaniem już istniejących instalacji fotowoltaicznych. Specjaliści z zespołu ML System z przyjemnością podpowiedzą, jaka fotowoltaika dla mieszkańców osiedli będzie najkorzystniejsza i pomogą w instalacji na terenie wspólnoty.
Skontaktuj się z nami już dzisiaj!