Strona główna > Baza wiedzy > Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – co się bardziej opłaca? Porównanie rozwiązań
Fotowoltaika na balkonie – czy jest taka możliwość i czy warto?
14 grudnia 2024

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – co się bardziej opłaca? Porównanie rozwiązań

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się od lat sporą popularnością. Ułatwiają oszczędzanie na kosztach energii i sprzyjają lepszej jakości powietrza, ograniczając emitowanie szkodliwych substancji. Warto wspomnieć, że dofinansowanie pomaga ograniczyć koszty instalacji, co jeszcze bardziej zachęca do założenia jej u siebie. Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne, na dachu czy na ziemi? Czy lepsza będzie fotowoltaika na dachu czy na gruncie i w jakich przypadkach bardziej korzystne będzie umieszczenie paneli na dachu, a kiedy w ziemi?

Czy fotowoltaika na gruncie jest droższa?

Zastanawiasz się, czy umieścić panele fotowoltaiczne na gruncie czy dachu i jakie koszty wiążą się z tymi dwoma opcjami? Najczęściej panele fotowoltaiczne montowane są na dachu domu jednorodzinnego, budynku wielorodzinnego, bloku czy firmy. Łatwo to zauważyć, ponieważ panele solarne na dobre wpisały się już w krajobraz miejski i podmiejski. Widać je na wielu dachach i jest to właściwie najłatwiejsza opcja, na jaką decyduje się wiele osób i firm. Czy to oznacza, że mało kto decyduje się na fotowoltaikę w gruncie? 

Nie, to rozwiązanie również ma wielu zwolenników, tyle że panele na gruncie nie są tak widoczne, wymagają też specjalnych warunków jak np. sporego kawałka działki lub ogrodu, który można przeznaczyć na tę inwestycję. A jak fotowoltaika na gruncie czy na dachu ma się do kwestii finansowych? Najczęściej montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest trochę droższy od tego na dachu z uwagi na to, że jest po prostu bardziej skomplikowany i wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji, na których instaluje się panele. Jednak na ostateczny koszt całej instalacji składa się tak wiele elementów, że trudno to jednoznacznie określić – fotowoltaika, dach czy grunt

O ile w przypadku fotowoltaiki w gruncie koszty mogą być wyższe przez konieczność zastosowania konstrukcji i prace ziemne (nawet biorąc pod uwagę dofinansowanie na fotowoltaikę), tak panele na dachu również wymagają odpowiedniego podłoża. Nie każdy dach nadaje się pod panele solarne!

Gdzie lepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Gdzie lepiej będzie się sprawdzać fotowoltaika – grunt czy dach? To oczywiście zależy od różnych czynników. Panele montowane w gruncie świetnie się sprawdzą w przypadku, gdy dach z różnych przyczyn nie może być brany pod uwagę. Przykładowo: może być za bardzo zacieniony, usytuowany w kierunku, z którego pada mało światła słonecznego, albo z jakichś przyczyn po prostu nie nadaje się pod instalację. Jeżeli dom usytuowany jest niezbyt atrakcyjnie pod kątem kierunków świata (północ, północny wschód), ale wokół mamy do dyspozycji dużą działkę lub ogród, wtedy panele mogą stanąć właśnie w gruncie. 

Największą zaletą paneli w gruncie jest możliwość dowolnego ich ustawienia we właściwych kierunkach i uzyskanie optymalnego kąta nachylenia, dzięki czemu ich możliwości będą maksymalnie wykorzystane. Panele na dachu to idealne rozwiązanie przy dużej powierzchni dostępnego miejsca na dachu, odpowiednim kącie nachylenia i ustawienia w kierunku południowym i południowo – zachodnim. Nie zawsze też dysponujemy dużym ogrodem, z którego trzeba byłoby wygospodarować sporo miejsca na konstrukcje z panelami. 

Przy dachach wielospadowych, na których trudno umieścić klasyczne panele, a nie ma miejsca na działce na panele w gruncie, warto pomyśleć o opcji, jaką są dachówki z fotowoltaiką. Jeżeli zastanawiasz się, czy lepsza jest fotowoltaika na ziemi czy na dachu, odpowiadamy – obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Instalacja powinna być dostosowana do potrzeb prosumenta.

Zalety fotowoltaiki na dachu i w gruncie

Każde z rozwiązań – fotowoltaika na dachu czy w gruncie ma sporo plusów. W przypadku fotowoltaiki w gruncie są to:

  • możliwość ustawienia paneli w odpowiednim kierunku i z optymalnym kątem nachylenia, co pozwoli zmaksymalizować produkcję energii przez instalację;
  • łatwy dostęp do paneli, dzięki czemu serwis, albo oczyszczanie ich jest znacznie prostsze;
  • najlepiej dopasowane ustawienie – umieszczenie paneli w gruncie w zależności od potrzeb, nie ogranicza Cię stosunkowo niewielka powierzchnia dachu;
  • możliwość zastosowania systemu nadążnego, kierującego panele względem padania promieni słońca, co pozwala na polepszenie wyników pracy instalacji.

Zalety fotowoltaiki na dachu:

  • dobrze komponują się z bryłą domu – nowoczesne panele są bardzo estetyczne, a w przypadku dachów wielospadowych lub budynków zabytkowych, można zastosować dachówki fotowoltaiczne;
  • oszczędność miejsca – instalacja nie zabiera miejsca na działce;
  • większe bezpieczeństwo – panele na dachu trudno uszkodzić czy ukraść, w przeciwieństwie do paneli w gruncie;

Każde z tych rozwiązań, fotowoltaika na gruncie czy na dachu, ma swoje plusy i minusy, różne też w zależności od wielkości instalacji i jakości komponentów są koszty. Kluczowe jest dobranie optymalnego wyjścia dla konkretnego klienta. 

Interesuje Cię fotowoltaika? Zastanawiasz się nad instalacją w swoim domu? ML System – producent konstrukcji fotowoltaicznych, paneli i innych komponentów do instalacji posiada szeroką ofertę, z którą warto się zapoznać! Zobacz już dzisiaj!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.