Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko korzyści, jakie dzięki ich posiadaniu czerpią prosumenci, ale także ograniczenie emisyjności budynków, która w tej chwili jest bardzo wysoka i wynosi około 36% na terenie Unii Europejskiej. Dążenie do poprawy charakterystyki energetycznej budynków i osiągnięcia ich zeroemisyjności do roku 2050 to jedne z głównych założeń dyrektywy budynkowej EPBD.
Jak modernizacja energetyczna budynków ma się do obiektów zabytkowych? Czy integracja PV z zabytkami jest możliwa? Czy fotowoltaika w zabytkowych budynkach ma przyszłość i czy dotyczy wszystkich obiektów historycznych? Odpowiadamy na te pytania.
Fotowoltaika na zabytkowych budynkach wymaga uzyskania pozwolenia konserwatora zabytków. Bardzo ważna jest integracja PV z zabytkami, tak, żeby nie zostały zmienione wygląd, ani charakter budynku, a zwłaszcza jego bryła. Biorąc pod uwagę architekturę budynków historycznych, wielospadowość dachów i możliwość naruszenia struktury budynku, założenie instalacji przy wykorzystaniu klasycznych paneli może okazać się po prostu niewykonalne.
W niektórych przypadkach można wykorzystać teren otaczający budynek, instalując panele w gruncie. Są też budynki, w których zainstalowano panele od strony podwórza lub ogrodu, niewidocznej od frontu jednak na taką instalację też trzeba mieć pozwolenie, poza tym nie zawsze można wykonać ją w taki sposób. Czy to oznacza, że energia słoneczna w budynkach historycznych nie jest możliwa? Wskazania dyrektywy budynkowej EPBD traktują zabytkowe budynki łagodniej, to samo dotyczy np. zabytkowych kościołów i kilku nielicznych wyjątków.
Budynki zabytkowe mogą zostać wyłączone z obowiązkowych remontów poprawiających ich energochłonność, jeżeli stałoby to w sprzeczności z zachowaniem ich architektonicznych walorów. Jednak coraz częściej zabytkowe budynki są poddawane działaniom, mającym na celu poprawę ich standardów energetycznych i zintegrowanie ze współczesnymi wymogami energetycznymi i działaniem na rzecz środowiska. Ograniczenie emisyjności budynków jest bardzo ważne dla poprawy jakości powietrza.
Czy to oznacza, że panele fotowoltaiczne w zabytkach staną się normą? Na pewno nie stanie się to od razu, ponieważ założenie instalacji wymaga wielu zezwoleń i nie każde rozwiązanie jest akceptowalne w przypadku budynku zabytkowego. Co to oznacza dla osób, które jednak dążą do ograniczenia emisyjności budynków historycznych, zaoszczędzenia na rachunkach za energię i modernizacji energetycznej obiektów uznanych za zabytki? Czy integracja PV z zabytkami jest możliwa? Jakie rozwiązanie wybrać, żeby zachować charakter budynku i jego architektoniczną unikalność?
Fotowoltaika w zabytkowych budynkach nie może naruszać estetyki budynku i zmieniać jego wyglądu w sposób, który negatywnie wpłynie na wizualny odbiór obiektu. Jest jednak sposób na to, żeby budynek zabytkowy czerpał energię z promieni słonecznych i jednocześnie, żeby nie odbiło się to na jego wyglądzie. Dachówki fotowoltaiczne w zabytkach to estetyczna i efektowna alternatywa dla paneli.
Dachówka fotowoltaiczna produkowana przez ML System to idealne rozwiązanie, które połączy energooszczędność z zachowaniem integralności architektonicznej budynku. Spójność zabytkowego obiektu nie zostanie naruszona, a budynek zyska własne źródło energii, co ograniczy emisyjność i przyczyni się do oszczędności na rachunkach. Dodatkowym atutem jest fakt, że wykonujemy dachówki fotowoltaiczne o zróżnicowanym wyglądzie, nie będzie więc trudno zachować odpowiedniego wyglądu dachu – nasze dachówki mogą uzyskać nawet efektownie „postarzony”, dając maksymalnie naturalny efekt.
Dachówka fotowoltaiczna to połączenie praktyczności, funkcjonalności i klasycznego wyglądu zwykłej dachówki z działaniem paneli fotowoltaicznych. Warstwa ceramiczna połączona z nanocząsteczkami metalicznymi redukuje promieniowanie IR, czyli zmniejsza nagrzewanie się pokrycia dachowego, co ma wpływ również na bezpieczeństwo budynku.
Dachówki fotowoltaiczne w zabytkowych obiektach mają wiele plusów:
Fotowoltaika w zabytkowych budynkach to kolejny krok w celu ograniczenia emisyjności budynków w ogóle. Jeżeli ten temat jest Ci bliski, skontaktuj się z nami. Oferujemy wysokiej jakości polskie panele fotowoltaiczne, zajmujemy się instalacjami fotowoltaicznymi na szeroką skalę.