Strona główna > Baza wiedzy > Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?
ML System partnerem strategicznym VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”
24 sierpnia 2021
ML System partnerem strategicznym międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości branży energetycznej
8 września 2021

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Uzyskanie samorządowej, państwowej lub unijnej dopłaty do fotowoltaiki pozwala znacząco obniżyć koszt całej inwestycji i sprawić, że zwróci się ona o wiele szybciej. Dofinansowanie do fotowoltaiki można otrzymać zarówno będąc osobą prywatną (na przykład właścicielem działki z domem jednorodzinnym), jak i w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego lub posiadania własnej działalności gospodarczej. Uzyskanie dopłat do fotowoltaiki jest możliwe na przykład w ramach rządowego programu „Mój prąd 3.0” dla prosumentów albo z dotacji „Czyste powietrze” promującej korzystanie z ekologicznych rozwiązań grzewczych. Z tego artykułu dowiesz się, jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki, komu przysługują dotacje i ile środków można otrzymać.

Dopłaty do fotowoltaiki dla osób prywatnych

Dopłaty do fotowoltaiki dla osób prywatnych, na przykład właścicieli działek czy domów jednorodzinnych, można uzyskać na kilka sposobów.

Program „Mój prąd 3.0”

Pierwszy sposób to rządowy program „Mój prąd”, którego trzecia edycja ruszyła wraz z początkiem lipca 2021 roku. Dotacja jest przeznaczona dla osób fizycznych i pozwala uzyskać do 50% dofinansowania na koszty związane z zakupem oraz montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kWp do 10 kWp (maksymalnie otrzymasz do 3 tysięcy złotych). Z programu mogą korzystać zarówno właściciele istniejących, jak i nowo powstających budynków.

Dotacja „Czyste powietrze”

Możliwe jest także uzyskanie dotacji z programu „Czyste powietrze”, która w przypadku samej instalacji fotowoltaicznej umożliwia otrzymanie zwrotu do 50% poniesionych wydatków (maksymalnie do 5 tysięcy złotych). Warto jednak pamiętać, że jest to program stworzony z myślą o promowaniu termomodernizacji, dlatego nie przysługuje właścicielom nowo wybudowanych budynków. Nie można też łączyć go z dotacjami „Mój prąd”.

Programy lokalne

Kolejnym sposobem na uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę jest skorzystanie z lokalnych programów wsparcia. Przykładowo na terenie Warszawy możliwe jest otrzymanie do 1500 zł na 1 kWp instalacji, czyli nawet 15 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Inną opcją jest ulga termomodernizacyjna, którą można wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego. Jej główną zaletą stanowi możliwość łączenia z innymi formami dofinansowania. Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania nawet do 53 tysięcy złotych wydanych na inwestycje związane z termomodernizacją już istniejących budynków.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Rolnicy mają szansę uzyskania dopłat do fotowoltaiki na kilka sposobów. Mogą oni, podobnie jak inne osoby fizyczne, skorzystać z programów „Mój prąd” i „Czyste powietrze”, a także rozmaitych dotacji lokalnych oraz podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. W takich przypadkach warto zapoznać się z konkretnymi wartościami kwot, ponieważ są one inne w dla gospodarstw rolnych i domów prywatnych. Ponadto istnieją też specjalne dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników, stworzone z myślą o tej grupie – zalicza się do nich na przykład program dopłat AgroEnergia, z którego mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Dopłaty do fotowoltaiki dla firm możliwe są w ramach programów ogólnopolskich (w większości współfinansowanych z funduszy unijnych), a także przy wykorzystaniu środków lokalnych. Największym programem centralnym jest obecnie „Energia Plus”, który umożliwia uzyskanie do 50% dofinansowania w formie dopłaty i nawet 85% w przypadku wybrania opcji pożyczki. Państwo oferuje również przedsiębiorcom kredyty na fotowoltaikę z gwarancją Biznesmax od Banku Gospodarstwa Krajowego. Natomiast na poziomie lokalnym rozmaite programy pomocowe są realizowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto wspomnieć, że wiele z dofinansowań do fotowoltaiki dla firm może zostać wykorzystane nie tylko w przypadku nowych inwestycji, ale także przy rozbudowie i modernizacji już istniejących instalacji fotowoltaicznych.

Pomoc w uzyskaniu dopłat do fotowoltaiki

Samodzielne uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki, pożyczki na inwestycję czy zwrotu podatki nie zawsze jest proste. Dlatego w razie wątpliwości osoby fizyczne, rolnicy i przedsiębiorcy mogą skorzystać z porad, które udzielane są zarówno przed podmioty publiczne (takie jak punkty doradztwa energetycznego OZE), jak i prywatne (na przykład firmy zajmujące się instalacjami PV czy banki udzielające kredytów na ten cel).

Paulina
Autor: Paulina

Komentarze są wyłączone.