Budynki użyteczności publicznej pochłaniają bardzo dużo energii – wiąże się to z koniecznością pracy z użyciem urządzeń elektrycznych w oświetlonych i ogrzewanych pomieszczeniach. W takich miejscach raczej trudno zrezygnować z użytkowania energii, a rachunki za energię w budynkach użyteczności publicznej są naprawdę wysokie. Jak zoptymalizować zużycie energii? Czy oszczędzanie energii w urzędach to jedyne rozwiązanie? Jak wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd w instytucjach publicznych i czy fotowoltaika jest dobrym sposobem na oszczędność energii?
Zmniejszenie rachunku za prąd to cel wielu publicznych instytucji, łatwy w założeniu, ale znacznie trudniejszy, jeśli chodzi o wykonanie. Jak oszczędzać energię w urzędach, bankach, instytucjach związanych z kulturą i innych placówkach użytku publicznego? Rachunki za prąd w budynkach publicznych to spory problem, a jego rozwiązanie należy rozpocząć od oszczędzania i zastosowania takich sposobów, żeby każdy pracownik mógł mieć wpływ na efektywne oszczędzanie energii.
Jak powinno wyglądać oszczędzanie energii w urzędach?
Rachunki za energię w budynkach użyteczności publicznej przy wdrożeniu oszczędzania energii, instalowania inteligentnych systemów oświetlenia i fotowoltaiki mogą zostać znacznie obniżone, bez poczucia utraty komfortu pracujących w budynku ludzi i odwiedzających go gości.
Ekologiczne rozwiązania dla instytucji publicznych to nie tylko sposób na obniżenie rachunku za prąd, ale również zmniejszenie emisyjności budynku. Wdrożenie rozwiązań takich, jak fotowoltaika, może zwiększyć prestiż dla firmy, która – prezentując świadome działanie na rzecz środowiska – zyskuje lepszy PR.
Zastosowane w budynkach użytku publicznego moduły BIPV, które stają się nierozerwalną częścią obiektu, to sposób nie tylko na oszczędność energii, ale także na unowocześnienie designu budynku, co pozytywnie wpłynąć może na jego odbiór i będzie pasować do nowoczesnego stylu, dominującego w większości miast. Fasada fotowoltaiczna może być dopasowana do stylu budynku – zarówno nowoczesnego, jak i tego, który swoim wyglądem nawiązuje do minionych trendów w budownictwie. Fotowoltaika to rozwiązanie, które można wykorzystać nawet w przypadku budynków zabytkowych – dachy fotowoltaiczne z dachówek przypominających tradycyjne dachówki, wykorzystywane w starych typach budownictwa idealnie wpisują się w otoczenie.
Obniżenie rachunków za prąd w instytucjach publicznych poprzez zainstalowanie fotowoltaiki wymaga nakładów finansowych, jednak są to wydatki, które się zwracają. O fotowoltaice i pompach ciepła warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku użytku publicznego!
Jak oszczędzać prąd w budynkach użytku publicznego w efektywny sposób? Firma ML System, produkująca między innymi polskie panele fotowoltaiczne, oferuje szeroki wachlarz usług, związanych z instalacjami fotowoltaicznymi dla firm, zakładów produkcyjnych, budynków jedno i wielorodzinnych. Wysokiej jakości panele solarne, inwertery, moduły BIPV, żaluzje fotowoltaiczne, fotowoltaiczne szyby zespolone, inteligentne systemy zarządzania budynkami, to tylko część naszej oferty.