Strona główna > Aktualności > ML System z czwartym patentem
ML System w Pałacu Prezydenta RP
21 czerwca 2018
ML System debiutuje na GPW
28 czerwca 2018

ML System z czwartym patentem

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił ML System patentu na wynalazek „System osłon przeciwsłonecznych z żaluzjami stałymi i ruchomymi”. Oznacza to, że wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), ma swoim koncie już cztery przyznane patenty, a 12 wniosków czeka aktualnie na rozpatrzenie.

Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest własność intelektualna. Dlatego zabiegamy o to, żeby nasze osiągnięcia technologiczne i produkty podlegały ochronie autorskiej. Obecnie mamy przyznane cztery patenty oraz dokonaliśmy 12 kolejnych zgłoszeń patentowych. Uważamy, że powstały na bazie naszej unikatowej technologii system osłon przeciwsłonecznych z żaluzjami stałymi i ruchomymi, który już z sukcesami sprzedajemy, idealnie wpisuje się w potrzeby rynkowe. Widzimy duży potencjał do dalszego dynamicznego wzrostu, poprzez tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

System osłon przeciwsłonecznych z żaluzjami stałymi i ruchomymi od ML System znalazł swoje zastosowanie w fasadach takich budynków, jak Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, DPG
w Budomierzu, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, SPZOP w Głubczycach oraz jako zadaszenie miejsc parkingowych Podkarpackiego Parku Technologicznego w Jasionce i Gimnazjum w Rokietnicy.

W IPO przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca ML System pozyskał od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka zamierza przeznaczyć na realizację projektów, poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii, w tym przede wszystkim na rozpoczęcie masowej produkcji rewolucyjnych transparentnych szyb fotowoltaicznych w oparciu o technologię kropek kwantowych, a także na ekspansję zagraniczną. Według firmy najbardziej perspektywiczne są rynki Europy Zachodniej oraz Skandynawia. ML System zamierza również rozpocząć sprzedaż w Australii, gdzie pozyskała już partnera.

W 2017 r. ML System wypracował 54,3 mln przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 6,1 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 57 proc., 79 proc., 184 proc. Portfel zamówień na 2018 r. ma wartość 113,3 mln zł, co pozwala zarządowi spółki z optymizmem patrzeć na wyniki w bieżącym roku.

Piotr Wilk
Autor: Piotr Wilk

Komentarze są wyłączone.