Fotowoltaiczna fasada wentylowana ML W20 – ML SYSTEM SA
Fotowoltaiczna fasada wentylowana ML W20

Fasada wentylowana jest substytutem wprost dla okładzin wykonanych z aluminium, płyt kompozytowych lub kamienia. Taka elewacja nie tylko efektownie wygląda, ale generuje energię niezbędną do zasilania np. systemów klimatyzacji i wentylacji w budynku.

Rozwiązanie to nadaje się zarówno do obiektów nowo projektowanych, jak również modernizowanych, rewitalizowanych. Dzięki rozwiązaniom technicznym, istnieje możliwość niwelowania odchyłek wymiarowych elementów konstrukcyjnych budynku. Backraile (wieszaki) są klejone strukturalnie i poddawane rygorystycznym testom na wytrzymałość, dzięki temu gwarantujemy wysoką jakość wykonania i niezawodność, a następnie całość jest wieszana na wcześniej przygotowanym ruszcie. Standardowa szerokość szczeliny pomiędzy modułami wynosi 20 mm. Jest ona zasłonięta przez system maskownic, co podnosi estetykę całego rozwiązania. Dzięki unikalnemu rozwiązaniu systemowe i podkonstrukcji fasady wentylowanej możliwa jest wymiana dowolnego modułu w trakcie eksploatacji, bez konieczności demontażu modułów sąsiednich.

Istnieje możliwość zastosowanie na elewacji modułów o różnych wymiarach co pozwala osiągnąć dodatkowe efekty architektoniczne, jak również maksymalnie dopasować do istniejących elewacji. Fotowoltaiczna fasada wentylowana może być łączona z innymi rodzajami ścian osłonowych (np. połączenie ze stolarką aluminiową w rozwiązaniu strukturalnym daje możliwość uzyskania stałych lub otwieranych okien ukrytych), kasetonami aluminiowymi, może być integrowana z oświetleniem LED.

Moduły fasady wentylowanej wykonywane są jako bezramkowe typu szkło-szkło, tzn. wewnętrzną i zewnętrzną powłokę stanowi szkło, wewnątrz którego umieszczone są ogniwa fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie charakteryzuje się nie tylko wysoką estetyką, ale również trwałością i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Istnieje możliwość wykonywania i stosowania modułów zarówno nieprzeziernych, jak przeziernych. Ogniwa fotowoltaiczne mogą być rozmieszczone w sposób regularny, jak również można tworzyć z nich wzory, co pozwala osiągnąć dodatkowe efekty wizualne. Istnieje również możliwość zastosowania kolorowej folii, szkła barwionego w masie czy kolorowych ogniw. Śmiało można więc napisać, że liczba możliwych do osiągnięcia efektów wizualnych jest praktycznie nieograniczona.

Zastosowanie fotowoltaiki na elewacji nie tylko pozwala wykorzystać OZE (Odnawialne Źródła Energii) jako materiał budowlany, ale również jest korzystne pod względem produkcji energii elektrycznej w przypadku użytkowników, wykorzystujących wyprodukowaną energię elektryczną na potrzeby własne przy mniejszym zużyciu w lecie, a większym w zimie (np. szkoły, uczelnie). Instalacje takie nigdy nie są zasypane przez śnieg, jak również pozwalają wyprodukować więcej energii ze słońca w okresach zimowych w stosunku do rozwiązań umieszczonych na dachach.

Parametry techniczne systemu
2-03
Niepołomice / Kryta pływalnia

Niepołomice / Kryta pływalnia

Katowice / Wyższa Szkoła Techniczna

Katowice / Wyższa Szkoła Techniczna

Wilkowice / Pol-Lab

Wilkowice / Pol-Lab

Gliwice / Tauron Dystrybucja

Gliwice / Tauron Dystrybucja