Strona główna > Baza wiedzy > Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy warto zdecydować się na fotowoltaikę przy domu?
zrownowazone-budownictwo-co-to-takiego
Budownictwo zrównoważone a zrównoważony rozwój w budownictwie – co warto wiedzieć?
15 marca 2024
Czym jest budownictwo energooszczędne?
20 marca 2024

Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy warto zdecydować się na fotowoltaikę przy domu?

Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy warto zdecydować się na fotowoltaikę przy domu

Fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zaoszczędzić na rachunkach za energię, uniezależnić się przynajmniej częściowo od energii z sieci, a także zadbać we własnym zakresie o dobro środowiska naturalnego. Zwykle moduły fotowoltaiczne są montowane na dachach domów, budynków użytku publicznego czy nawet bloków, co zresztą jest doskonale widoczne w przestrzeni miejskiej i wiejskiej. 

A co, jeśli nie ma warunków do montażu instalacji na dachu? Czy fotowoltaika w ogrodzie, na działce, altanie ma sens? Czy to się opłaci?

Kiedy warto rozważyć instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej stosowana możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Szczególnie w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże lub tam, gdzie zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Wytwarzanie energii dzięki promieniom słonecznym, padającym na panele fotowoltaiczne i następnie przekształcane przez falownik z prądu stałego w zmienny, z jakiego korzystamy z domu, opłaca się – o czym można przekonać się, otrzymując niższe rachunki. 

Dlatego coraz więcej gospodarstw domowych i zakładów decyduje się na własną mikroinstalację. A jeśli nie możesz sobie na to pozwolić ze względów całkowicie prozaicznych? I nie chodzi tu o koszt instalacji, który co prawda nie jest niski, ale zawsze można postarać się o dofinansowanie, lecz o niewłaściwe usytuowanie domu bądź zbyt duże zacienienie dachu. Nie tylko gęste, wysokie drzewa mogą przyczyniać się do zacienienia, ale także pobliskie, kilkupiętrowe budynki. 

Nieodpowiedni może okazać się sam dach, który jest np. wykonany z łatwopalnego materiału lub ma kształt, pozwalający na montaż paneli tylko z północnej strony – co z kolei nie ma sensu, biorąc pod uwagę kierunek, z którego emitowane są promienie słoneczne. Doskonałą opcją może okazać się fotowoltaika na ogrodzie, jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, które jest dobrze nasłonecznione. 

Fotowoltaika na gruncie wymaga takiej samej instalacji ze wszystkimi elementami, które muszą być zamontowane jak ta, którą wykonuje się na dachu. Tak samo będziesz potrzebować modułów fotowoltaicznych, inwertera, okablowania, a dodatkowo przydadzą się konstrukcje fotowoltaiczne, ponieważ moduły muszą być na czymś zamontowane.

Fotowoltaika na gruncie w ogrodzie – jakie są zalety tego rozwiązania?

Jeżeli nie masz możliwości montażu instalacji na dachu, fotowoltaika w ogrodzie będzie świetnym rozwiązaniem. Montowanie paneli na przydomowej posesji ma wiele zalet, a wymaga jedynie stabilnego i niezacienionego ze wszystkich stron gruntu, na którym staną konstrukcje wsporne. Idealne usytuowanie paneli fotowoltaicznych to oczywiście kierunek południowy i nachylenie modułów o około 30-40 stopni. Dobrym kierunkiem będzie też południowy zachód, szczególnie latem, gdy dzień jest długi, a słońce operuje przez wiele godzin, dając wiele światła i ciepła do późnych wieczornych godzin. 

Jakie podstawowe zalety ma fotowoltaika w ogrodzie?

  • możesz mieć instalację pomimo niekorzystnego kierunku położenia dachu domu;
  • masz wpływ na zacienienie modułów, dzięki takiemu ich ustawieniu, żeby jak najmniej były narażone na zasłanianie przez drzewa lub obiekty. To może być utrudnione w przypadku modułów dachowych;
  • fotowoltaika na ogrodzie to także łatwiejszy dostęp do paneli w celu ich wyczyszczenia lub konserwacji w razie takiej potrzeby;
  • optymalne ustawienie paneli na wspornikach względem kierunków świata;
  • całkowite wykorzystanie dostępnej przestrzeni – przydomowe ogródki nie zawsze są w pełni zagospodarowane i nie zawsze masz pomysł na cały teren wokół domu, instalacja fotowoltaiczna nie tylko pozwala na zagospodarowanie gruntu, ale robi to w sposób praktyczny i opłacalny;
  • fotowoltaika na ogrodzie to także zapewnienie modułom odpowiedniej wentylacji, dzięki temu, że odstępy między nimi umożliwiają właściwe chłodzenie i przewiew.

Instalacja na ogrodzie jest równie wydajna i opłacalna, jak ta, którą montuje się na dachu domu – warto wykorzystać w tym celu szczególnie te grunty, które są niezagospodarowane. W przypadku decyzji o własnej farmie fotowoltaicznej, będziesz potrzebować odpowiednio rozległego terenu. 

Fotowoltaika w gruncie nie tylko dla tych, którzy mają duży ogród

Fotowoltaika w ogrodzie to nie jedyne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą zamontować instalacji na dachu. Również fotowoltaika na ogródkach działkowych staje się ciekawą opcją, którą warto rozważyć. Działki rekreacyjne to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu już od wiosny aż po w miarę ciepłe, jesienne dni. 

Biorąc pod uwagę, że sezon, w którym słońce operuje w wystarczającym stopniu by generować prąd zaczyna się od marca, fotowoltaika na działce wydaje się opłacalną opcją. Fotowoltaika na altanie to dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że większość czasu na działce spędzamy podczas tych najcieplejszych i najsłoneczniejszych dni, gdy słońce jest najmocniejsze. Ogródki działkowe dają możliwość spędzenia miło czasu na świeżym powietrzu, ale przecież przyda się lodówka do chłodzenia napojów lub przygotowanego na grilla mięsa, czy choćby telewizor i oświetlenie pomieszczenia, gdyby zdarzyło się komuś zasiedzieć długo na działce. 

W przypadku działki na tzw. „odludziu”, bez możliwości podłączenia do sieci, wyjściem będzie instalacja fotowoltaiczna off grid z zestawem solarnym i magazynem energii. Jeżeli działka rekreacyjna leży w miejscu, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci, najlepszą opcją jest instalacja on grid. Nadwyżki energii uzyskanej dzięki instalacji fotowoltaicznej można nawet odsprzedać dzięki systemowi net billing. 

Zarówno fotowoltaika w ogrodzie, jak i na działce rekreacyjnej jest dobrą, opłacalną opcją na uzyskanie energii. Fotowoltaika w ogrodzie na gruncie to świetna alternatywa dla klasycznej instalacji na dachu, działająca na tych samych zasadach.

Wiaty fotowoltaiczne – jakie są plusy tego rozwiązania?

Popularne, osłaniające przed słońcem i deszczem wiaty samochodowe również mogą być wykorzystane jako miejsca, które generują energię. Carport – czyli wiata fotowoltaiczna – świetnie sprawdzi się przed domem lub budynkiem biurowym. Nie tylko osłania przed palącymi promieniami, ale przy okazji dzięki zamontowanym na jej dachu modułom solarnym, wytwarza energię, którą można użyć do zasilania domu lub innego budynku. Wiata fotowoltaiczna ma jeszcze jeden atut – można zasilać dzięki niej samochody o napędzie elektrycznym. Wykonanie carportu najlepiej pozostawić fachowcom, czyli firmie zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych. Specjaliści wiedzą, jak doradzić najlepsze rozwiązania. 

Takimi specjalistami dysponuje firma ML System. Firma zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi i profesjonalnie doradza optymalne rozwiązania. Ten doświadczony polski producent paneli fotowoltaicznych zajmuje się także montażem instalacji. Jeżeli fotowoltaika w ogrodzie lub na działce jest tym, o czym marzysz lub co planujesz wykonać w najbliższym czasie – zobacz pełną ofertę ML System i dowiedz się więcej!

ML System
Autor: ML System

Komentarze są wyłączone.