Strona główna > Baza wiedzy > Zalety fotowoltaiki hybrydowej
Podsumowanie serii szkoleniowej ALU-Edukatory
14 czerwca 2024
TECHNOLOGY HUB – BUSINESS & NETWORKING
17 czerwca 2024

Zalety fotowoltaiki hybrydowej

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, co nietrudno zauważyć, patrząc na dachy domów lub przydomowe grunty, dotąd niewykorzystywane, a teraz pozwalające na produkcję prądu na własny użytek. Rozwiązania, jakie daje fotowoltaika, docenili również właściciele firm i zakładów produkcyjnych, a nawet zarządcy wspólnot mieszkaniowych. Czy fotowoltaika hybrydowa ma szansę zwiększyć autokonsumpcję wyprodukowanego przez prosumenta prądu? 

Ale tak właściwie czym jest fotowoltaika hybrydowa i czym różni się od instalacji fotowoltaicznych w formie, jaką znaliśmy do tej pory?

Jak działa fotowoltaika hybrydowa?

Aby dowiedzieć się, czym jest i jak działa fotowoltaika hybrydowa, należy najpierw przypomnieć sobie, jak działają fotowoltaiczne instalacje on- grid i off- grid. Zrozumienie specyfiki działania tych dwóch rodzajów instalacji pozwoli na poznanie mechanizmu tego, jak działają systemy hybrydowe

Fotowoltaika, jaką znamy, czyli on-grid i off-grid jest najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie energii odnawialnej. Instalacja fotowoltaiczna on-grid, czyli sieciowa, to najpopularniejszy rodzaj instalacji w ogóle. Polega na wytwarzaniu przez panele fotowoltaiczne energii pobranej z promieni słonecznych, przetworzeniu jej przez inwerter (falownik) i zamianie prądu stałego w zmienny, który jest wykorzystywany do użytku domowego przez prosumenta. Nadwyżki wyprodukowanej energii są przesyłanie do sieci i rozliczane w zależności od przyjętego sposobu. Może być to net billing, czyli sprzedawanie nadwyżek lub net metering – bezgotówkowa wymiana z siecią, do której nadwyżki wysyła instalacja. 

Instalacja off-grid (instalacja wyspowa) nie jest połączona z siecią, w tym przypadku energia gromadzona jest w specjalnym magazynie, a następnie wykorzystywana na użytek własny. Instalacja taka oznacza całkowitą niezależność od sieci, ale może nie pokrywać całkowitego zapotrzebowania na prąd. Idealnie sprawdza się więc w domkach działkowych lub letniskowych, rzadziej znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych. Instalacja hybrydowa – fotowoltaika hybrydowa to połączenie cech i zalet systemów on – grid i off grid w postaci jednej instalacji połączonej z siecią, ale posiadającej magazyn energii. System ten ma wiele zalet, z których największą jest zmaksymalizowanie energii na użytek własny.

Jak działa instalacja hybrydowa?

Jak działa instalacja hybrydowa – fotowoltaika sieciowo-wyspowa? Działanie instalacji hybrydowej podobne jest do on-grid połączonego z magazynem energii. Przetworzoną energię instalacja hybrydowa w pierwszej kolejności przeznacza do użytku domowego, sprzętów elektrycznych. Niewykorzystane nadwyżki wyprodukowanej energii są przekazywane do akumulatora, a jeśli po naładowaniu akumulatora zostają dodatkowo nadwyżki energii – są one kierowane do sieci.  Dopiero po rozładowaniu akumulatora potrzebna energia jest z niej pobierana. 

Z czego składa się zestaw hybrydowy? Fotowoltaika hybrydowa w większości składa się z elementów, które występują w systemach on i off-grid. To, co różni fotowoltaikę hybrydową od tych znanych już prosumentom systemów, to rodzaj falownika – inwertera. Inwertery używane w systemie on-grid są przystosowane do przesyłania nadwyżek do sieci, a inwertery off-grid magazynują energię w akumulatorach. Zadaniem falownika hybrydowego jest połączenie funkcji obydwu tych rodzajów inwerterów podczas przesyłania do sieci lub gromadzenia nadwyżek w magazynach. Źródła energii, którymi są ładowane akumulatory przez falowniki hybrydowe – fotowoltaika w dzień, energia z sieci – w nocy.

Zalety fotowoltaiki hybrydowej

Fotowoltaika hybrydowa to rozwiązanie, które może okazać się w przyszłości najczęściej wybieranym rodzajem instalacji ze względu na swoją wielofunkcyjność i praktyczność. Instalacja hybrydowa ma sporo zalet, z których najważniejsze to:

  • zwiększenie autokonsumpcji energii produkowanej przez instalację – akumulatory gromadzące wytworzoną energię pozwalają na znaczne ograniczenie pobierania energii z sieci. Zmniejszona wymiana energii z siecią to jednocześnie oszczędność i możliwość maksymalnego wykorzystania energii na własne potrzeby;
  • zabezpieczenie się przed ewentualnymi awariami i przerwami w dostawach prądu – energia zgromadzona w magazynie przydaje się na wypadek przerw w dostawie, jak i poważniejszych awarii. Dzięki akumulatorom prosument ma dostęp do nieprzerwanej dostawy prądu. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie awarie zdarzają się często;
  • zapewnienie sobie bezpieczeństwa energetycznego – zapotrzebowanie na prąd może być różne zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm czy zakładów produkcyjnych. Instalacje hybrydowe umożliwiają nie tylko niezależność od sieci, ale także zapewnienie odpowiedniej ilości energii w razie wzrostu zapotrzebowania na energię;

To nie wszystkie zalety, jakie posiada hybrydowa fotowoltaika. Instalacja hybrydowa to inwestycja, którą warto przemyśleć i wypróbować na swoim gruncie. Firma ML System, zajmująca się różnego rodzaju usługami fotowoltaicznymi, to doskonały wybór nie tylko jeśli chodzi o wysoką jakość i dobre wykonanie, ale także doradztwo w dziedzinie najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań fotowoltaicznych dla Twojego domu lub firmy. 

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.