Instalacje fotowoltaiczne są jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie energii z OZE. Niewątpliwie jedną z największych korzyści są oszczędności finansowe, uzyskiwane w trakcie działania instalacji i produkowania przez nią prądu. Niebagatelne znaczenie ma tutaj wydajność paneli PV jak i oczywiście wszystkich elementów instalacji, ale to właśnie panele są pierwszym ogniwem, bez którego pozyskiwanie energii nie byłoby możliwe. Jak zwiększać wydajność systemów fotowoltaicznych? Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych i czy warto wykonywać regularne przeglądy instalacji?
Decydując się na założenie instalacji na własne potrzeby, każdy przyszły prosument myśli o maksymalizacji zysków z tego przedsięwzięcia i uzyskaniu jak największej ilości energii. Efektywność systemów fotowoltaicznych zależy od wielu rzeczy, a przede wszystkim od elementów tworzących instalację. Dużo zależy od zastosowanego w niej falownika (czyli inwertera) i sposobu jego pracy. Problem może stanowić wyłączanie się inwertera – działanie tego elementu instalacji wpływa na żywotność i efektywność całej instalacji. Kontrowersje budzi również możliwość występowania pożarów instalacji, które oczywiście nie muszą się przydarzać, jednak pewne ryzyko istnieje.
No dobrze, wiadomo już, że w przypadku efektywności instalacji za ten stan odpowiadają wszystkie elementy, konieczne do jej działania, a co z samymi modułami? Jakie są główne czynniki wpływające na wydajność PV? Za wydajność paneli PV odpowiada wiele rzeczy, większość z nich jest raczej oczywista, inne nie muszą być znane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotowoltaiką.
Co w takim razie wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Wydajność systemów fotowoltaicznych uzależniona jest od mnóstwa czynników. Z czasem wydajność paneli zmniejsza się z powodu zużycia materiału, co jest naturalnym zjawiskiem, jednak żywotność dobrej jakości paneli powinna być długa – co najmniej 25 lat, a nawet 35 lat.
Dobrej jakości panele fotowoltaiczne, takie jak te wyprodukowane przez ML System, charakteryzują się dużą wytrzymałością, warto jednak pamiętać, że wszystkie panele z czasem tracą na wydajności, jednak dzieje się to bardzo wolno w sposób niemal niezauważalny.
Jak już wyjaśniono, wydajność systemów fotowoltaicznych jest uzależniona od wielu rzeczy, jak pogoda, usytuowanie, moc instalacji, jakość paneli i innych elementów instalacji. Wiele zależy jednak od nas, jako użytkowników instalacji. Jak utrzymać panele fotowoltaiczne w dobrej kondycji i tym samym utrzymać ich efektywność na długie lata?
Przeglądy instalacji fotowoltaicznych przez osoby uprawnione i znające się na specyfice działania poszczególnych elementów to konieczność. Podobnie jak czyszczenie modułów co jakiś czas. Obowiązkowe przeglądy powinny odbywać się przynajmniej raz na 5 lat, ale rękę na pulsie należy trzymać przez cały czas i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszać problem odpowiednim osobom lub firmom.
Zaniepokoić powinny jakiekolwiek uszkodzenia paneli, nawet jeśli w parze z tym nie idzie wyraźne pogorszenie działania instalacji. Poza tym zwróć uwagę na wyłączanie się falownika oraz zbyt niską wydajność instalacji. Modułom zagrażają nie tylko wyraźne uszkodzenia mechaniczne, ale także zabrudzenia spowodowane zaciekami na skutek opadów deszczu i śniegu, pył, kurz, sadze, śmieci naniesione przez wiatr, ptasie odchody, korozja, tworzenie się „hotspotów”, czyli punktów, w których temperatura jest znacznie wyższa.
Regularny serwis fotowoltaiki to konieczność. Nie tylko pomoże usunąć problem, który powoduje spadek efektywności instalacji, ale ochroni przed realnymi zagrożeniami bezpieczeństwa osób korzystających z instalacji. Wydajność paneli fotowoltaicznych wzrasta, jeżeli regularnie dbamy o ich czystość. Mycie modułów fotowoltaicznych pomaga usunąć zanieczyszczenia, które mogą zmniejszać efektywność modułów, a nawet prowadzić do ich uszkodzeń.
Serwisowanie instalacji i wszelkie usługi związane z jej przeglądami i myciem możesz zamówić w ML System – mamy odpowiedni sprzęt i przeszkolony personel. Skontaktuj się już dzisiaj w celu omówienia współpracy!