Instalacje fotowoltaiczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, pozwalających na wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Popularność fotowoltaiki to nie tylko korzystanie z darmowej energii, pobieranej z promieni słonecznych, ale także obowiązki, które niesie ze sobą takie rozwiązanie. Jednym z nich jest monitorowanie wydajności fotowoltaiki. Chociaż instalacje PV są praktycznie bezobsługowe, to jednak monitorowanie efektywności fotowoltaiki jest koniecznością z różnych powodów. Jakich? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
Co właściwie daje regularne monitorowanie wydajności fotowoltaiki? Przede wszystkim pomaga zoptymalizować wydajność instalacji i mieć wgląd przez cały czas w jej parametry, dzięki czemu można przed czasem wykryć nieprawidłowości. Jakie korzyści dają systemy monitorowania użytkownikom instalacji?
Optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznych to jedna z zalet stałego monitorowania instalacji. W niektórych przypadkach, szczególnie tam, gdzie występują zewnętrzne czynniki, które mogą obniżać efektywność instalacji (zacienienie, nieregularne dachy), warto zainwestować w optymalizator mocy, który wpływa na wydajne działanie paneli w trudniejszych warunkach.
Jeśli chodzi o monitorowanie wydajności fotowoltaiki, najlepszym sposobem na skuteczne śledzenie pracy inwertera lub mikroinwerterów są przeznaczone do tego aplikacje. Dzięki nim można w każdej chwili mieć wgląd we wszystkie dostępne parametry instalacji. Systemy monitorowania mogą być też wyposażone w czujniki, które mierzą takie, jak nasłonecznienie czy temperatura paneli fotowoltaicznych.
Bardziej zaawansowane systemy monitorowania fotowoltaiki – tzw. „datamanagery” zajmują się zbieraniem informacji o działaniu wielu różnych parametrów inwertera i przechowywaniem tych danych w specjalnym oprogramowaniu, z którego informacje odczytać można online albo przez aplikację mobilną. Jakie informacje zawarte są w danych z monitoringu instalacji fotowoltaicznej? Są to:
Funkcja monitorowania instalacji zwiększa wgląd użytkownika w działanie całości, zabezpiecza przed ewentualnymi awariami, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. A większa świadomość pracy instalacji pozwala na oszczędność energii.
Wybór systemu monitorowania wymaga przemyślenia. Musi być dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Czym kierować się, wybierając odpowiednią dla siebie opcję?
Warto zadbać o maksymalną efektywność systemów PV także pod kątem monitorowania działania instalacji, ponieważ to pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych awarii i zagrożeń. Jakie są podstawowe narzędzia do monitorowania fotowoltaiki?
Co jakiś czas warto zlecić przegląd stanu instalacji firmie, która posiada odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych pracowników – takiej jak ML System. Monitorowanie wydajności fotowoltaiki to nie tylko aplikacje mobilne, ale także regularna kontrola stanu instalacji. Termowizja paneli fotowoltaicznych to jedna z najskuteczniejszych metod na sprawdzenie stanu technicznego paneli PV, wykrycie różnic temperatury, mikropęknięć i innych uszkodzeń.
Serwis instalacji PV od firmy ML System wykorzystuje najnowsze technologie i nowoczesny sprzęt, co pozwala na uniknięcie awarii instalacji. Postaw na sprawdzone rozwiązania i skontaktuj się z nami już dzisiaj!