Fotowoltaika na balkonach nie jest jeszcze w Polsce tak popularna jak na zachodzie Europy, ale stopniowo zaczyna się to zmieniać. Instalacje fotowoltaiczne kojarzą się z panelami na dachach domów jednorodzinnych, dachach i fasadach firm, a czasami także wielorodzinnych budynkach, wchodzących w skład wspólnot i spółdzielni. Fotowoltaika na balkonie to rozwiązanie spotykane znacznie rzadziej, a szkoda, gdyż taka instalacja to prosta droga do większych oszczędności. Czy fotowoltaika na balkonach się opłaca? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby stać się posiadaczem własnej małej instalacji na balkonie w bloku? Więcej w tym temacie znaleźć można w poniższym artykule.
Czy fotowoltaika na balkon w bloku to dobry pomysł? Opłacalność paneli na balkonie to temat, który zaczyna coraz bardziej interesować mieszkańców bloków. Stosunkowo niewielka popularność tego rozwiązania nie pozwala na dokładne rozeznanie w temacie, jak ma to miejsce w przypadku fotowoltaiki w domach jednorodzinnych. Jednak biorąc pod uwagę zmieniające się ceny energii, warto spróbować postawić na panele fotowoltaiczne na balkon w domu. Co może nam dać fotowoltaika na balkonach?
Fotowoltaika na balkon w bloku ma sporo zalet, ma też pewne wymagania, żeby mogła okazać się opłacalna. Duże znaczenie ma usytuowanie balkonu, który musi być dobrze nasłoneczniony, jeśli instalacja ma być wydajna. Najwięcej skorzystają osoby, których balkony są skierowane na południe i południowy – zachód. Balkon nie powinien być też zacieniony, aby nic nie zakłócało pracy paneli PV. Fotowoltaika na balkon w bloku ma tę zaletę, że nie wymaga dużo miejsca, co ma znaczenie w przypadku niewielkich mieszkań w blokach.
Balkony fotowoltaiczne to dobry pomysł, jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach. Jak fotowoltaika na balkonie wygląda od strony formalnej? Czy każdy może mieć swoją instalację? Gdzie należy zgłosić pomysł, jakim są panele fotowoltaiczne na balkon w domu i kogo prosić o zgodę?
Wewnętrzna część balkonu jest własnością osób, zamieszkujących lokal, ale zewnętrzna – wspólną. Panele montowane są do części zewnętrznej, dlatego o zgodę na montaż instalacji należy ubiegać się w spółdzielni, wspólnocie lub u zarządcy budynku. Najczęściej odpowiedź jest pozytywna, ale panele nie mogą stanowić zagrożenia dla osób, które mieszkają na niższych piętrach, ani przechodzących chodnikiem pod balkonami. Konieczne będzie wykonanie projektu instalacji, a po jej montażu, odbiór przez elektryka.
Panele nie mogą przeciążać domowej instalacji ani zaburzyć estetyki budynku. Fotowoltaika na balkonie będzie wymagać też zgłoszenia do zakładu energetycznego (chyba że moc paneli wynosi do 800 W, albo jest to instalacja off-grid). Instalacje o większej mocy, podłączone do sieci, wymagają zgłoszenia i zmiany licznika.
Jakie są koszty fotowoltaiki na balkonie? Oczywiście – jest to uzależnione od jakości i rodzaju użytych komponentów, takich, jak chociażby panele fotowoltaiczne. Balkon, szczególnie w bloku nie ma zbyt wielkiej powierzchni, więc nie wymaga dużej ilości paneli. Dodatkowo, decydując się na panele dobrej jakości, stawiasz na ich długoletnią trwałość, ale na pewno zwiększasz też koszty. To samo dotyczy inwertera i innych elementów instalacji, podstawowych i dodatkowych.
To, ile kosztuje fotowoltaika na balkonie, to także kwestia montażu i kosztów konkretnej, wybranej przez Ciebie firmy. Czy istnieją możliwości dofinansowania na przedsięwzięcie, jakim jest fotowoltaika na balkonie? Dofinansowanie na fotowoltaikę z programów Czyste Powietrze, Mój Prąd, ulg termomodernizacyjnych to duże odciążenie dla prosumentów. Obecnie nie ma programów, dofinansowujących fotowoltaikę balkonową z racji małej mocy instalacji.
Jednak zasady otrzymywania dofinansowania na fotowoltaikę zmieniają się, dlatego warto zainteresować się programami dofinansowującymi, które w niedalekiej przyszłości mogą objąć również fotowoltaikę na balkonie – np. program Mój Prąd 6.0, w którym miała znaleźć się taka możliwość.
Fotowoltaika na balkonie – czy warto się na nią zdecydować? Uważamy,że tak – ponieważ pozwala ona na oszczędności i częściowe uniezależnienie od sieci. Nie każdy ma możliwość mieszkać w domu, dla niektórych własna instalacja to tylko opcja pt. “fotowoltaika na balkonie”. Opinie na ten temat są pozytywne, osoby, które założyły instalacje fotowoltaiczne, są zadowolone z tego pomysłu – nowoczesna fotowoltaika daje możliwości niemal wszystkim, nie tylko właścicielom domów.
Interesuje Cię fotowoltaika na balkonie? Sprawdź ML System – firmę zajmującą się produkcją paneli i innych komponentów instalacji, a także jej montażem i serwisem!