Strona główna > Baza wiedzy > Fotowoltaika w inteligentnym domu – korzyści i potencjalne zastosowania
ML System na międzynarodowym wydarzeniu LuginsLand of Art
3 czerwca 2024
Heritage Innovators Day 2024 – przyszłość dziedzictwa kulturowego i innowacji
12 czerwca 2024

Fotowoltaika w inteligentnym domu – korzyści i potencjalne zastosowania

Możemy zaobserwować obecnie coraz większą popularność zarówno fotowoltaiki, jak i technologii Smart Home. Są one wykorzystywane dla podniesienia komfortu życia codziennego, a do ich popularności przyczynia się także aspekt ekonomiczny – pozwalają na oszczędności. Natomiast nie tylko te czynniki mają znaczenie w obu przypadkach, choć oczywiście są one bardzo ważne. Równie istotne jest zwiększenie energooszczędności budynku i zminimalizowanie śladu węglowego, co w końcowym etapie będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Jak działa inteligentny dom z fotowoltaiką? Czy fotowoltaika w inteligentnym domu rzeczywiście przekłada się na oszczędności na energii, zasilającej urządzenia elektryczne? Czym jest technologia Smart Home i jak to wszystko łączy się z instalacją fotowoltaiczną i produkcją energii na własny użytek? 

Czym jest technologia Smart Home i jak można połączyć ją z fotowoltaiką?

Fotowoltaika w inteligentnym domu to stosunkowo nowe rozwiązanie. Żeby jednak zobaczyć korzyści, jakie niesie połączenie instalacji z rozwiązaniami stosowanymi w inteligentnych domach, trzeba najpierw wiedzieć, na czym polega Smart Home. Wyjaśnijmy więc, że Smart Home — czyli „inteligentny dom” – to technologia, dzięki której można z dowolnego miejsca zarządzać wszystkimi elektronicznymi udogodnieniami zainstalowanymi w domu. Dotyczy to oświetlenia, czujników dymu, temperatury, ruchu, otwierania okien i drzwi, monitoringu, alarmu, czy też wideo i domofonu. 

Przy pomocy aplikacji na smartfonie zarządzasz otwieraniem okien, włączaniem świateł o określonej godzinie, a nawet wyłączaniem urządzeń, jeśli zdarza Ci się o tym zapomnieć przed wyjściem z domu. Można zainstalować tzw. „inteligentne gniazdko”, monitorujące zużycie energii przez urządzenia domowe, co pozwala na zaoszczędzenie energii pobieranej przez „prądożerne” urządzenia. Jakie to daje korzyści? Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo Twoje, domowników i budynku, pozwala na zaplanowanie poziomu zużycia energii.

Czym jest inteligentny dom z fotowoltaiką? Zintegrowanie systemu smart Home z instalacją fotowoltaiczną pozwala nie tylko na zwiększenie autokonsumpcji wyprodukowanej energii na własne potrzeby, ale również ciągłe monitorowanie wszystkich parametrów instalacji. Dzięki temu zyskujesz wgląd w zarządzanie energią w budynku i masz wpływ na przekierowanie wyprodukowanych nadwyżek tam, gdzie będzie to akurat potrzebne. Dzięki systemowi smart Home można zdalnie kierować choćby wyłączeniem niektórych domowych urządzeń podczas intensywnej pracy instalacji fotowoltaicznej. 

Sprawdź też: BMS Inteligentne Systemy Zarządzania Budynkiem

Fotowoltaika w inteligentnym domu zintegrowana z najnowszymi technologiami to nie tylko oszczędność i zwiększenie poziomu autokonsumpcji przez maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, ale także działanie na rzecz środowiska. Nie tylko osiągasz niezależność energetyczną, masz również ciągły wgląd w działanie poszczególnych elementów Smart Home. Na przykład inteligentne czujniki współpracują z urządzeniami fotowoltaicznymi oraz systemami alarmowymi, co pozwala na monitorowanie warunków atmosferycznych i optymalne wykorzystanie energii słonecznej. W efekcie rachunki będą jeszcze mniejsze.

Fotowoltaika w inteligentnym domu – korzyści i zastosowania

Inteligentny dom z fotowoltaiką to szereg korzyści i udogodnień dla domowników, jak i energooszczędności całego budynku. Zastosowanie fotowoltaiki w inteligentnych domach to nie tylko wygoda i oszczędność.

Jakie są jeszcze korzyści fotowoltaiki w Smart Home?

  • maksymalnie efektywne wykorzystanie wyprodukowanej przez instalację energii – np. do ogrzewania, oświetlania lub wykorzystania do pracy urządzeń domowych w momencie, kiedy jest to potrzebne. Zarządzanie energią w inteligentnym domu powiązane z czujnikami temperatury i dysponowanie energią zgodnie z aktualnymi potrzebami pozwala na ograniczenie strat energii i oszczędności na wydatkach;
  • ciągły dostęp do wiadomości na temat pracy wszystkich elementów instalacji, ilości wyprodukowanej energii i sposobu jej zużywania;
  • przeznaczenie nadwyżki energii do miejsc największego zapotrzebowania na nią;
  • kompatybilność systemu z magazynem energii – gdzie gromadzony będzie nadmiar energii, wyprodukowanej w okresie intensywnej wydajności paneli i wykorzystanie go w momencie gdy wydajność pracy paneli spada.

Czy fotowoltaika w domu przyszłości ma sens? Tak, ponieważ wpływa ona na uniezależnienie budynku od sieci energetycznej, co przekłada się nie tylko na oszczędności na rachunkach, ale zabezpiecza przed niespodziewanymi awariami. Fotowoltaika w połączeniu ze Smart Home daje jeszcze więcej możliwości niż instalacja nieskoordynowana z inteligentnymi systemami.

Połączenie fotowoltaiki i Smart Home to same korzyści. Jeśli chcesz się na nie zdecydować, ML System z przyjemnością pomoże Ci w integracji tych dwóch technologii. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.