Strona główna > Baza wiedzy > Czy fotowoltaika może zapewnić samowystarczalność energetyczną?
Nominacja do Rady Emitentów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
27 września 2024
Fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – krok do samowystarczalności energetycznej
15 października 2024

Czy fotowoltaika może zapewnić samowystarczalność energetyczną?

Niezależność energetyczna to korzystanie z własnych, alternatywnych źródeł energii do zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego, firmy, gospodarstwa rolnego czy hali produkcyjnej. Tego typu niezależność energetyczna, w której w stopniu minimalnym czerpiemy energię z sieci, a większość potrzeb pokrywa własna, wyprodukowana energia, jest sposobem na uzyskanie sporych oszczędności w domowym budżecie. Czy jest zatem możliwa całkowita samowystarczalność energetyczna i czy istnieją domy samowystarczalne?

Co to jest samowystarczalność energetyczna?

Samowystarczalność energetyczna oznacza możliwość zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa domowego dzięki niezależnym źródłom energii, a jednym z takich źródeł jest z pewnością fotowoltaika. Samowystarczalność obejmuje możliwość magazynowania energii i wykorzystywania jej w miarę potrzeb, przy jednoczesnym zmodernizowaniu urządzeń domowych, np. poprzez wymianę na sprzęty energooszczędne.

Niezależność energetyczna domu polega na zmniejszaniu zależności od tradycyjnych źródeł energii. Stopień samowystarczalności zależy od wielu czynników. Im większa instalacja, tym większa możliwość uniezależnienia się od sieci, ale oznacza to większe koszty na początku inwestycji. Przy dużej instalacji z magazynem energii w rejonach, gdzie nasłonecznienie jest wystarczające, istnieje możliwość na choćby czasową całkowitą niezależność. W praktyce jednak stuprocentowa samowystarczalność energetyczna nie jest łatwa do osiągnięcia. Niemniej jednak korzystanie z fotowoltaiki to zawsze sposób na znaczne oszczędności na rachunkach.

Firma ML System to eksperci zajmujący się instalacjami PV, którzy pomogą wybrać odpowiednią dla Twoich potrzeb instalację. Inwestycja w sprawdzone systemy pozwala na optymalne wykorzystanie ich możliwości, a to z kolei daje realne szanse na to, aby dom był samowystarczalny energetycznie.

Czy można być samowystarczalnym energetycznie?

Fotowoltaika jest bardzo popularnym sposobem na pozyskiwanie własnych zasobów energii dzięki instalacji on-grid lub off-grid i pobieraniu energii z promieni słonecznych przez panele solarne, a następnie przekształcaniu jej przez falownik. Mówiąc „niezależność energetyczna”, mamy na myśli przede wszystkim instalację fotowoltaiczną, produkującą prąd na potrzeby gospodarstwa domowego, służącą głównie do zasilania urządzeń elektrycznych, używanych na co dzień.

Czy można być samowystarczalnym energetycznie? Stopień samowystarczalności energetycznej zależy od tego, ile prądu wyprodukowanego przez instalację na użytek własny pokrywa zużycie energii w domu, bez potrzeby korzystania z nadwyżek magazynowanych w sieci. Najczęściej dzięki fotowoltaice można osiągnąć niezależność w około 30-40%, ale dzięki właściwemu zarządzaniu energią – przy pomocy magazynów energii – można zwiększyć stopień niezależności do 80%. Wiąże się to jednak z dość wysokimi kosztami.

Systemy fotowoltaiczne off-grid instalowane tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci, dają dużą niezależność, ale najlepiej sprawdzają się w przypadku niewielkich obiektów – np. schroniska, domki działkowe, oświetlenie ogrodowe.

Niezależność energetyczna – co zrobić, żeby była większa?

Co możemy zrobić, aby zwiększyła się samowystarczalność energetyczna? Sposoby na to są następujące:

  • inwestycja w odpowiedni system fotowoltaiczny – w tym celu najlepiej zasięgnąć porady ekspertów, ustalić jak duża instalacja będzie potrzebna, wybrać odpowiednie panele i resztę oprzyrządowania potrzebnego do założenia instalacji PV;
  • zainwestować w monitoring energii i odpowiedni magazyn energii;
  • zmodernizować urządzenia domowe, wymieniając je w miarę możliwości na energooszczędne;
  • pamiętać o właściwym umiejscowieniu i kącie nachylenia paneli;
  • przeprowadzać okresowe kontrole instalacji i dbać o czystość paneli.

Uzyskanie jak najlepszych efektów jest uzależnione od wielu czynników, jak położenie geograficzne i związane z nim nasłonecznienie, warunki pogodowe, wielkość instalacji oraz jakość paneli. Doświadczenia ostatnich lat i rozwój technologii solarnych udowadniają jednak, jak duże zalety posiada fotowoltaika. Samowystarczalność domu może nie osiągać 100%, ale z pewnością przynosi wymierne korzyści dla budżetu domowego.

Ile kosztuje dom samowystarczalny?

Czym jest dom samowystarczalny energetycznie? Niezależność energetyczna domu nie oznacza tego samego, co dom ekologiczny czy pasywny. Założeniem tego typu budownictwa jest przede wszystkim to, że energia, która jest potrzebna do ogrzewania czy oświetlania, musi być wytworzona przez budynek przy pomocy odpowiednich technologii.

Jakie technologie są wykorzystywane w domach autonomicznych? Taki dom jest wyposażony w magazyny energii, która jest pobierana tylko wtedy, gdy jest na nią zapotrzebowanie. Poza tym stosowane są pompy ciepła, bufor ciepła, fotowoltaika, mini-elektrownie wiatrowe, ale to nie wszystko, ponieważ dom samowystarczalny energetycznie musi mieć jeszcze swoje ujęcie wody pitnej i oczyszczalnię. Czy taki dom jest drogi? Ponieważ wykorzystane są w nim najnowsze technologie związane z wytwarzaniem i magazynowaniem własnej energii, na pewno będzie droższy od domu budowanego metodami tradycyjnymi.

Jego cena rośnie wraz z ceną użytych materiałów i zastosowanych technologii. Można znaleźć informację, że cena brutto za metr kwadratowy to około 4500–6000 PLN, ale ostateczna cena uzależniona jest od wielu czynników, chociażby rozmiaru nieruchomości.

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.