Strona główna > Baza wiedzy > Jak dobrać moc panelu fotowoltaicznego?
Trwa VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2021
13 września 2021
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w ML System
19 września 2021

Jak dobrać moc panelu fotowoltaicznego?

Instalacje fotowoltaiczne różnią się między sobą oferowaną mocą, czyli ilością energii elektrycznej, jaką może w określonym czasie wyprodukować konkretna powierzchnia danego rodzaju paneli. Dobór modułów fotowoltaicznych o odpowiedniej sumarycznej mocy jest niezwykle istotny – zbyt słaba instalacja nie będzie produkować wystarczająco dużo prądu, by zaspokoić potrzeby mieszkańców, natomiast zbyt rozbudowana fotowoltaika będzie nieopłacalna finansowo i zajmie cenne miejsce na działce lub dachu. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie i montażu instalacji PV warto obliczyć, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna. Z tego artykułu dowiesz się, jak oblicza się moc panela fotowoltaicznego i całej instalacji, a także jak oszacować swoje potrzeby energetyczne, by wybrać fotowoltaikę o odpowiedniej wielkości.

Moc i wydajność paneli fotowoltaicznych

Moc panela fotowoltaicznego (pojedynczego modułu) podaje się w kilowatopikach (kWp), podobnie zresztą jak moc całej instalacji fotowoltaicznej. Moduły o sumarycznej mocy 1 kWp są w stanie wyprodukować 1000 kWh energii elektrycznej w okresie jednego roku. Moc pojedynczego panela fotowoltaicznego zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od jego wydajności oraz powierzchni (wszystkie moduły testuje się w standardowych warunkach, dlatego nie trzeba uwzględniać nasłonecznienia, temperatury oraz innych czynników środowiskowych). Przykładowo, moduł o powierzchni 2 m2 oraz nominalnej sprawności 15% produkuje rocznie około 300 kWh energii elektrycznej. W związku z tym do stworzenia instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 3 kWp będzie potrzebne około dziesięciu sztuk takich paneli.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

W domach jednorodzinnych montuje się najczęściej instalacje fotowoltaiczne o sumarycznej mocy paneli wynoszącej od 2 kWp do 10 kWp. Wielkość domowej instalacji PV powinna być bezpośrednio powiązana z zapotrzebowaniem na energię elektryczną w danym gospodarstwie. Wysokość tego zapotrzebowania zależy między innymi od wykorzystywanych metod ogrzewania, szczelności termicznej budynku, znajdujących się w mieszkaniu urządzeń i instalacji, rodzaju zamontowanego oświetlenia, nawyków mieszkańców związanych z korzystaniem z prądu oraz wielu innych czynników. Najłatwiejszym sposobem na poznanie wartości rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną jest po prostu sprawdzenie rachunków za prąd w dłuższym okresie czasu – tak, by uwzględnić zmiany zapotrzebowania w różnych okresach roku.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie odpowiednia?

Jeżeli znasz już zapotrzebowanie swojego gospodarstwa na energię elektryczną, możesz obliczyć orientacyjną, wymaganą moc paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj przyjmuje się, że ze względu na potencjalne straty energii, sposób rozliczania z zakładami energetycznymi oraz potencjalny wzrost zapotrzebowania w przyszłości instalacja powinna posiadać mniej więcej 20% zapas mocy. Oznacza to, że jeżeli zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa na energię elektryczną wynosi obecnie około 5000 kWh rocznie, będziesz potrzebować instalacji fotowoltaicznej o mocy mniej więcej 6 kWp. Jeśli moduły fotowoltaiczne nie mogą zostać umiejscowione w optymalnym położeniu (czyli w kierunku południowym), należy doliczyć dodatkowe 10-15% zapasu mocy związane z obniżoną produkcją energii.

Odpowiednia moc fotowoltaiki – skorzystaj z porady eksperta

Dobór paneli fotowoltaicznych o odpowiedniej mocy może wydawać się nieskomplikowany, jednak w istocie składa się na niego bardzo wiele czynników, zarówno związanych z zapotrzebowaniem energetycznym, jak i warunkami środowiskowymi czy innymi kwestiami, które niekoniecznie muszą być oczywiste na pierwszy rzut oka. Dlatego dopasowanie instalacji o właściwej mocy i wielkości najlepiej jest skonsultować z ekspertem, który rozważy wszystkie istotne czynniki i pomoże Ci dobrać fotowoltaikę o optymalnych parametrach.

Aleksander Marzec

Komentarze są wyłączone.