Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się błyskawicznie. Użytkownicy wdrażają nowoczesne instalacje zasilane światłem słonecznym nie tylko ze względu na ich walory ekologiczne, ale także ze względu na dążenie do niezależności energetycznej. Potrzeba znalezienia rozwiązania, które zapewni stabilne dostawy energii w obecnej sytuacji geopolitycznej, to motor bardzo mocno napędzający transformację energetyczną. Z jednej strony proekologiczne tendencje do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii napawają optymizmem – z drugiej jednak strony pokazują, jak istotną kwestią staje się obecnie wydajność paneli fotowoltaicznych. Medal zawsze ma dwie strony, a instalacje PV są obecne na rynku dość długo, aby można było zidentyfikować pewne kluczowe problemy. W ML System znaleźliśmy sposób na ich rozwiązanie.
To jeden z trzech typów usterek zgłaszanych najczęściej przez posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Wyłączenie falownika u wielu osób budzi poważne zaniepokojenie, ponieważ objawy usterki do złudzenia przypominają awarię całego systemu fotowoltaicznego. W rzeczywistości przyczyna tkwi gdzie indziej i wcale nie wynika z uszkodzenia samego falownika. Na obszarach, na których występuje znaczne zagęszczenie instalacji fotowoltaicznych zdarza się bowiem, że napięcie w sieci elektroenergetycznej nadmiernie wzrasta. Jeśli infrastruktura energetyczna nie jest dostatecznie obciążona, aby obsłużyć chwilową nadwyżkę, a liczba podłączonych do niej instalacji PV jest zbyt duża, sieć ulega przeciążeniu. Niestety, w efekcie falownik samoczynnie wyłącza się, przez co praca instalacji fotowoltaicznej (a tym samym produkcja energii słonecznej) zostaje wstrzymana.
Czy właściciele instalacji PV mogą przeciwdziałać zjawisku przeciążenia sieci? Zdecydowanie tak – choć oczywiście we własnej, „lokalnej” skali. Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest podłączenie falownika wyposażonego w funkcję regulacji mocy biernej. Dzięki temu urządzenie zyskuje możliwość bieżącego reagowania na sytuację w sieci energetycznej – funkcja samodzielnej regulacji generowanego napięcia może znacznie ograniczyć liczbę nieplanowanych wyłączeń. W takiej sytuacji falownik ulegnie wyłączeniu jedynie wówczas, gdy będzie to naprawdę niezbędne, a tym samym ogólna wydajność instalacji PV wzrośnie. Funkcję regulacji mocy posiada ML Falownik – nowe rozwiązanie stworzone przez inżynierów ML System.
Pergola fotowoltaiczna od ML system jest oferowana w różnych wariantach w zależności od potrzeb klienta. Według własnego uznania możesz zażyczyć sobie różnych udogodnień i praktycznych rozwiązań – możesz sprawić, aby pergola oprócz znakomitej wytrzymałości oferowała także samowystarczalność i bezobsługowość. Oznacza to między innymi jej umiejętność samodzielnego usuwania śniegu z powierzchni modułów fotowoltaicznych.
Warto zwrócić uwagę na oferowane opcje dodatkowe dla Twojej pergoli. Składając zamówienie do ML System warto rozważyć również wybór oświetlenia LED, które atrakcyjnie oświetli przestrzeń pod pergolą. Gniazdo USB zapewni możliwość ładowania urządzeń mobilnych. Wszystkie te udogodnienia będą pracowały praktycznie za darmo, ponieważ energia potrzebna do zasilania pochodzi z modułów fotowoltaicznych i jest ekologiczna.
Pożary instalacji słonecznych stanowią jedno z najpoważniejszych i najbardziej niebezpiecznych ryzyk związanych z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej. Wcale nie oznacza to jednak, że są nieuniknione – wręcz przeciwnie, nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą skutecznie zabezpieczyć infrastrukturę sieciową przed ryzykiem zapalenia. Przyczyną pożarów instalacji fotowoltaicznych jest doskonale znane z fizyki zjawisko łuku elektrycznego: wysokie napięcie lub prąd o dużym natężeniu sprawia, że wzrasta emisja energii cieplnej. Po przekroczeniu krytycznej wartości temperatur, palne elementy systemu solarnego ulegają zapłonowi.
Przed pożarami wywołanymi przez niekontrolowany wzrost temperatury chroni dostępna w nowoczesnych urządzeniach funkcja AFCI. Pozwala ona na błyskawiczne wykrycie łuku elektrycznego i natychmiastowe odcięcie zasilania instalacji fotowoltaicznej. Przerwanie pracy systemu powoduje skuteczne wygaszenie łuku elektrycznego. AFCI to kolejna funkcjonalność oferowana przez nowy ML Falownik.
ML Falownik – jako urządzenie zaprojektowane z myślą o rozwiązaniu kluczowych problemów w instalacjach fotowoltaicznych – wyposażony został w funkcję Anty PID, której zadaniem jest wyrównanie ładunku statycznego i jednoczesna optymalizacja uzysków energetycznych modułów. Dzięki temu ML Falownik wpływa korzystnie na żywotność całego systemu, a tym samym pozwala utrzymać oczekiwaną wydajność paneli fotowoltaicznych.
15-letnie doświadczenie w branży systemów fotowoltaicznych pozwoliło firmie ML System na dokładną analizę usterek w różnego typu systemach fotowoltaicznych i na zweryfikowanie potrzeb użytkowników instalacji. W efekcie opracowany został falownik o uniwersalnych zastosowaniach, który zwiększa wydajność instalacji PV, a tym samym spełnia rynkowe oczekiwania.
– Nowe urządzenie w naszym portfolio produktowym, objęte 12- letnią gwarancją, zbudowane jest z wysokiej jakości komponentów, a jego jakość została wielokrotnie zweryfikowana. Szereg funkcjonalności ML Falownika sprawia, że jest on w stanie zapewnić prosumentom bezpieczne i długoletnie użytkowanie instalacji.