Strona główna > Baza wiedzy > Budownictwo zrównoważone a zrównoważony rozwój w budownictwie – co warto wiedzieć?
Dyrektywa EPBD – efektywność energetyczna budynków | Blog ML System
Nowa dyrektywa EPBD – o efektywności energetycznej budynków
14 marca 2024
Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy warto zdecydować się na fotowoltaikę przy domu
Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy warto zdecydować się na fotowoltaikę przy domu?
20 marca 2024

Budownictwo zrównoważone a zrównoważony rozwój w budownictwie – co warto wiedzieć?

zrownowazone-budownictwo-co-to-takiego

Budownictwo zrównoważone to trend, który pojawił się przed kilkunastoma laty i ma jedno, konkretne zadanie – ograniczenie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne. Aby osiągnąć ten cel, przeprowadza się szereg działań w całym cyklu budowania oraz eksploatacji obiektów.

Jakie to działania oraz kto może skorzystać z zalet dawanych przez zrównoważony rozwój w budownictwie? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Zrównoważony rozwój – odpowiedzialne budownictwo XXI wieku

Budownictwo zrównoważone ma bardzo szeroki zakres oddziaływania na otaczający nas świat zarówno lokalnie, jak i globalnie. Zapewnia korzyści społeczne na dwa sposoby. Pierwszy to podniesienie komfortu mieszkańców budynków wykonanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Drugi – mogą oni liczyć na zyski finansowe, ponieważ budownictwo energooszczędne zapewnia mniejsze rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie redukuje utratę ciepła.

Ponadto zrównoważony rozwój w budownictwie przynosi korzyści dla całego środowiska – do stawiania obiektów używane są przyjazne mu materiały, a sama konstrukcja i eksploatacja generują znacznie mniejsze ilości zanieczyszczeń w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Zrównoważone budownictwo ma na celu zapewnienie rozsądnego oraz sukcesywnego wzrostu, a zarazem ograniczenie nadmiernego zużycia zasobów naturalnych i niszczenia środowiska naturalnego. Brzmi to, jak mrzonka? Nie – przy przestrzeganiu jego wytycznych jest to cel możliwy do osiągnięcia! 

Skorzystamy na tym nie tylko my, ale również pokolenia, które przyjdą po nas. Zrównoważony rozwój w budownictwie da efekty, który będzie pozytywnie działać na środowisko naturalne przez długie dekady.

W jaki sposób wdrażane jest zrównoważone budownictwo?

Najłatwiej wdrożyć koncepcje zrównoważonego rozwoju w budownictwie przy wznoszeniu nowych obiektów, ponieważ można wówczas od razu zaplanować np. dach w taki sposób, aby znalazły na nim miejsce nowoczesne panele fotowoltaiczne lub wyposażyć ściany w fotowoltaiczne panele elewacyjne. Przy projektowaniu uwzględnia się również takie elementy, jak odpowiednia izolacja, korzystanie z materiałów przyjaznych zarówno środowisku, jak i zdrowiu ludzkiemu, np. bambus, wełna mineralna czy odpady ceglane.

Tak szeroki aspekt oddziaływania wymaga dokładnego rozplanowania, ponieważ obejmuje wszystkie elementy konstrukcyjne i musi uwzględniać późniejszą eksploatację obiektu. Choć budownictwo zrównoważone wymaga wielu działań, jego korzyści nie można nie doceniać i są one najlepszą motywacją do tego, aby dołożyć wszelkich starań co do stosowania się do wskazań.

Zrównoważony rozwój w budownictwie to nie tylko moda, ale również i konieczność związana z aktualnym stanem środowiska naturalnego i obowiązek regulacyjny zapisany w unijnej Dyrektywie Budynkowej. 

Co istotne – zmiany można wprowadzać także w istniejących budynkach, nawet jeśli zostały one wybudowane przed dekadami. Istnieje wiele sposobów na ich nowoczesną termomodernizację, co pozwala znacząco zmniejszyć straty ciepła i zapewnić lepsze ogrzewanie wnętrz. Ponadto z możliwości dawanych przez fotowoltaikę można korzystać zawsze – na przykład, jeśli nawet dach nie spełnia warunków koniecznych do montażu paneli, zawsze można ustawić je na gruncie lub umieścić na elewacji i wydajnie korzystać z odnawialnego źródła energii.

Budownictwo zrównoważone to tendencja globalna, wdrażana we wszystkich cywilizowanych krajach na świecie. W Europie została ona uznana przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych czynników przyszłego rozwoju i harmonijnie współgra z planowanymi zmianami w ramach projektu Europejski Zielony Ład. 

Czy budownictwo zrównoważone da się wdrożyć wszędzie?

Jedną z zalet, jakie ma zrównoważony rozwój w budownictwie, jest fakt możliwości modernizowania i stawiania zgodnych z nim obiektów na praktycznie każdym terenie. Oznacza to, że zarówno biurowiec, blok i kamienica w mieście mogą być proekologiczne tak samo, jak jednorodzinny dom stojący na wsi. Jak wiele prac trzeba przeprowadzić – to już zależy wyłącznie od tego, w jakim stanie jest dany obiekt. W niektórych przypadkach mogą być niezbędne głębokie zmiany, w innych wystarczą tylko proste renowacje i zmiany.

Co jednak trzeba zauważyć, budownictwo zrównoważone to tak szeroki zakres działań i prac, że praktycznie w każdej sytuacji znajdą się sposoby na to, aby dokonać pozytywnych zmian. 

W przypadku odnawialnych źródeł energii zwraca uwagę oferta firmy ML System, która ma obok klasycznych paneli fotowoltaicznych również propozycję fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem. Wykorzystując panele fotowoltaiczne jako element konstrukcyjny obiektów, zapewnia się zarazem ekologiczne materiały, jak również stały dopływ energii prosto od słońca. Fotowoltaiczne żaluzje, szyby zespolone czy zadaszenia to świetny przykład tego, jak może wyglądać budownictwo zrównoważone! No i w jaki sposób można zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz ogrzewanie.

Ale na tym nie koniec propozycji ML System w tym obszarze. Przekonaj się, jakie jeszcze ma dla Ciebie i odwiedź jej oficjalną witrynę już dzisiaj!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.